Je maznavý, slizký, nedá sa z neho nič vyrobiť, ale deti ho tak milujú! Pre mnohých rodičov je to nepochopiteľné, ale my nebudeme posudzovať zábavu našich najmenších. Spomeňte si na všetky veci, ktoré ste milovali, keď ste boli malí.
Urobme deťom radosť! Máme pre vás päť návodov na výrobu slizu z niekoľkých bežných ingrediencií.
Pozor na borax
V minulosti sa na výrobu slizu používal borax (rastlinné hnojivo) a stále nájdete množstvo domácich receptov, v ktorých sa používa. Podľa vedeckých štúdií však borax môže mať toxické účinky – najmä na deti. Niektorí odborníci tvrdia, že v malých množstvách nie je škodlivý, pokiaľ sa nedostane do úst. Ale kto to môže stopercentne kontrolovať? Našťastie môžeme bez problémov vyrobiť sliz aj bez neho.
Pozor! Borax môže obsahovať aj sliz kúpený v obchode.
Máme pre vás päť rôznych návodov na výrobu slizu z lepidla, jedlej sódy, tekutého mydla alebo dokonca kondicionéru. Môžete tak deti zabaviť na celé popoludnie a podporiť ich kreativitu.
Sliz z tekutého lepidla
Čo budete potrebovať:
- 8 čajových lyžičiek lepidla Herkules
- 1/2 čajovej lyžičky sódy bikarbóny
- 3 čajové lyžičky vody
- potravinárske farbivo alebo trblietky
Naozaj by ste si mali zohnať starého dobrého Herkula. Iné lepidlá nemusia dosiahnuť správnu konzistenciu slizu.
Postup:
Lepidlo a vodu dajte do misky a premiešajte. Pridajte trochu potravinárskeho farbiva a znova premiešajte. Ak máte potravinárske farbivo v prášku, je lepšie ho najprv zmiešať s vodou, aby sa netvorili hrudky. Potom do lepidla pridajte získanú farebnú vodu. Nakoniec pridajte polievkovú lyžicu sódy bikarbóny a zmes dôkladne premiešajte. Sóda bikarbóna bude reagovať s lepidlom a zmes bude hustnúť, kým sa nevytvorí kašovitá hmota.
Tip: Ak chcete, aby bol sliz viac zamatový, pridajte čajovú lyžičku peny na holenie.
Sliz z mydla a lepidla
Čo budete potrebovať:
- 8 čajových lyžičiek lepidla Herkules
- 3 čajové lyžičky tekutého mydla
- 2 čajové lyžičky sódy bikarbóny
- tekuté potravinárske farbivo alebo trblietky
Množstvo ingrediencií by sa malo brať len ako orientačné, pretože veľa závisí od konzistencie mydla.
Postup:
Lepidlo dajte do misky a po lyžičkách pridávajte mydlo a sódu bikarbónu. Neustále miešajte, až kým nezískate peknú kašovitú konzistenciu. Nakoniec vmiešajte niekoľko kvapiek potravinárskeho farbiva alebo trblietok.
Nadýchaný sliz bez lepidla – zo zubnej pasty a šampónu
Čo budete potrebovať:
- 2 polievkové lyžice šampónu
- 1/2 polievkovej lyžice zubnej pasty
- tekuté potravinárske farbivo alebo trblietky
Stačí úplne obyčajný šampón na vlasy, len musí mať hustejšiu konzistenciu.
Postup:
Šampón a zubnú pastu dajte do misky a dobre premiešajte špajdľou. Nechajte dve minúty, aby sa obe zložky správne spojili. Potom pridajte potravinárske farbivo alebo trblietky a znova premiešajte. Zmes nechajte hodinu v mrazničke a potom ju v rukách premieste, aby bola mäkká a poddajná. Sliz bude mať nadýchanú konzistenciu.
Sliz z kondicionéra a kukuričného škrobu
Čo budete potrebovať:
- 4 polievkové lyžice kukuričného škrobu
- 2 polievkové lyžice kondicionéru
- niekoľko kvapiek tekutého potravinárskeho farbiva
Postup:
Dobre zmiešajte kukuričný škrob, kondicionér a farbivo a sliz je hotový. Konzistencia síce nie je taká dobrá ako pri lepidlovom slize, ale deti si aj tak užijú veľa zábavy. Recept by mal fungovať aj s hladkou múkou.
Tip: Ak namiesto kondicionéru použijete šampón, sliz bude mať nadýchanejšiu konzistenciu.
Sliz z jari a múky
Čo budete potrebovať:
- 2 polievkové lyžice jaru
- 1 polievkovú lyžicu hladkej múky
- potravinárske farbivo alebo trblietky
Postup:
V miske dôkladne zmiešajte jar, múku a farbivo alebo trblietky. Po chvíli sa začne tvoriť hmota a sliz môžete spracovať rukami. Keď je príliš trhavý, musíte pridať jar. Ak sa lepí, potrebujete trochu viac múky. Konzistenciu upravte podľa potreby.
Je lepší domáci alebo kupovaný sliz?
Hlavnou výhodou kupovaného slizu je, že si zachováva svoju konzistenciu. Domáci sliz začne pomerne rýchlo tvrdnúť. Môže tiež vypúšťať vodu alebo farbu. Deti by sa s ním nemali hrať samy. S domácim slizom sa však určite zabavíte na celý deň a jeho výroba vás bude tiež baviť. Keď sa deti nehrajú so slizom, vložte ho do uzavretej nádoby, aby vydržal dlhšie.
Kompromisom medzi domácim a kupovaným slizom môže byť súprava na výrobu slizu. Neprídete o žiadnu kreatívnu chvíľu a sliz bude mať perfektnú konzistenciu, ktorá vydrží. Za pár fliaš však zaplatíte oveľa viac ako za ingrediencie na výrobu domáceho slizu. Je na vás, čomu dáte prednosť.
Ako dostať sliz z oblečenia alebo koberca
Určite ste deťom povedali, aby nehádzali sliz a boli opatrní. Ale aj tak pravdepodobne skončí na koberci alebo aspoň na tričku. Čo teraz? V každom prípade počkajte, kým sliz úplne zaschne, a potom ho opatrne odlepte. Nebude to trvať dlho. Domáci sliz tuhne rýchlejšie ako ten kúpený v obchode.
Pomôže alkohol alebo žlčové mydlo
Ak sa vám nepodarí úplne odstrániť sliz, nie je potrebné čistiť celý koberec. Alkohol vám pomôže. Pokropte škvrnu a nechajte pôsobiť alkohol, kým sa sliz nerozpustí. Potom miesto utrite vlhkou handričkou. Pozor však na jemnejšie a farebné materiály, ktoré na alkohol nereagujú dobre. Ide najmä o umelé vlákna, ako je nylon alebo polyester. Na tieto účely vyskúšajte obyčajné kastílske mydlo. Určite to bude stačiť na odstránenie slizu bez lepidla.