Pranie obliečok, to je ale utrpenie! Napriek tomu by ste najradšej každú noc spali v čistej posteli. Prestieranie postele je náročné. Väčšine ľudí sa to nepáči. Zaujíma vás, ako často je potrebné meniť obliečky? Periete prestieradlá dostatočne často? A prečo je lepšie s výmenou obliečky príliš dlho nečakať? Prečítajte si tento článok a dozviete sa viac.
Ako často periete posteľnú bielizeň?
Je dôležité prať posteľnú bielizeň aspoň raz za dva týždne. Ešte lepšie je meniť posteľnú bielizeň každý týždeň. Prečo? Pretože vaša posteľ je liahňou plnou baktérií, plesní a roztočov. Tieto baktérie zvyšujú riziko vzniku ekzémov, pupienkov a čiernych bodiek. Fuj! Navyše tieto baktérie môžu zhoršiť existujúce kožné problémy.
Vedeli ste, že každú noc stratíte až pol litra tekutín?
Zvyšky make-upu, odumreté kožné bunky a iné nečistoty sa usadzujú aj vo vašej krásnej páperovej prikrývke, flanelovej prikrývke, matraci, prestieradle a ďalších výrobkoch. Útulné, ale pravdepodobne nie veľmi svieže. Myslite na to, keď si posteľnú bielizeň meníte maximálne raz za mesiac. Ideálna frekvencia výmeny posteľnej bielizne a prania špinavých obliečok je naozaj raz týždenne.
Faktory ovplyvňujúce frekvenciu prania
Ste alergickí na roztoče? Trpíte precitlivenou pokožkou? Alebo máte akné? Častosť prania posteľnej bielizne ovplyvňuje niekoľko faktorov. V nasledujúcich prípadoch je lepšie prať posteľnú bielizeň a prestieradlá častejšie ako raz týždenne:
- Máte niekedy v posteli domáce zvieratá? Okrem vášho chlpatého domáceho miláčika sa vo vašej posteli bohužiaľ nachádza aj mnoho ďalších baktérií a mikroskopických živočíchov.
- Častejšie pranie posteľnej bielizne je dôležité aj v prípade, že máte akné, ekzémy alebo iné kožné ochorenia. To pomôže zabrániť zhoršeniu príznakov.
- Pri alergiách na roztoče chcete mať vždy optimálne čistú posteľnú bielizeň. Roztoče zahynú až po vypraní posteľnej bielizne v práčke pri teplote nad 60 stupňov. Snažte sa prikrývky denne vetrať a prať ich o niečo častejšie.
Čo sa stane, ak si pravidelne nemeníte obliečky?
Na prvý pohľad nie je zrejmé, čo sa stane, keď odložíte pranie posteľnej bielizne. Len nejaké škvrny alebo to, že nevonia sviežo. Napriek tomu sa s posteľou niečo stane, ak ju včas nevymeníte.
Roztoče
Roztoče domáceho prachu sú drobné živočíchy, ktoré nie je možné vidieť okom. Tieto živočíchy považujú vaše odumreté šupiny za chutnú potravu. Preto často bývajú vo vašej posteli. Čakáte s praním príliš dlho? Potom začnú klásť vajíčka aj do vášho matraca!
Odumreté kožné bunky, plesne a baktérie
Baktérie a plesne sú veľmi dobre známe aj vo vašej posteli. A to najmä vďaka vám. Ako? Ako už bolo spomenuté, každú noc strácame pol litra vlhkosti vo forme potu. Pot sa vstrebáva do prikrývky. Aj make-up, šupinky pokožky a zvyšky kozmetických výrobkov, ako sú krémy a dezodoranty, vytvárajú prostredie pre rast baktérií a plesní. Výmena posteľnej bielizne je teda výrazne prospešná pre zdravie vašej pokožky. Posteľnú bielizeň perte v práčke pri 60 stupňoch. Všetci nežiaduci hostia zmiznú.
3 tipy na pranie posteľnej bielizne
- Vyvetrajte posteľnú bielizeň. Výmena posteľnej bielizne je vždy dobrou voľbou. Prikrývku, vankúš a matrac môžete počas prania vyvetrať. O to lepšie je, keď si dáte čerstvé obliečky. V prípade potreby perinu a vankúš zaveste a rozložte vonku, aby boli opäť úplne svieže.
- Vyperte si vankúš a prikrývku. Z času na čas sa rozhodnite vyprať aj vankúš a prikrývku. Tým sa zaistí, že sa zničia všetky zvyšky roztočov a baktérií, ktoré sa dostali dovnútra. Urobte to napríklad tesne pred odchodom na dovolenku. Po návrate z dovolenky budú vaše vankúše a periny suché a čisté a celý váš dom bude krásne a sviežo voňať.
- Novú posteľnú bielizeň tiež najprv vyperte. Kúpili ste si novú posteľnú bielizeň? Najradšej by ste si hneď obliekli prestieradlá. Napriek tomu je rozumné ich najprv vyprať. Prečo? Nová posteľná bielizeň totiž neabsorbuje takmer žiadnu vlhkosť. Ak už teraz každú noc stratíte pol litra potu, budete mať v posteli mokro. Praním novej posteľnej bielizne aktivujete schopnosť vlákien absorbovať (viac) vlhkosti.
Je rozdiel medzi praním letnej a zimnej posteľnej bielizne?
Áno, určite je rozdiel v praní prikrývok v lete a v zime. Väčšina ľudí perie posteľnú bielizeň častejšie v lete. To je logické a rozumné. V lete sa potíte viac ako v zime. V zime si ju ľudia zvyčajne perú raz za dva týždne.
Alergia na roztoče
Roztoče sú jedným z najčastejších alergénov v Slovenskej republike. Bežné alergické reakcie možno rozpoznať podľa častého kýchania, upchatého nosa a svrbenia nosa a očí. Alergie sa môžu rýchlo rozvinúť kvôli roztočom, ktoré sa zhromažďujú v posteli. Aby ste predišli čo najväčšiemu počtu sťažností, je dôležité často prať posteľnú bielizeň. Najlepšie je to robiť pri minimálnej teplote 60 stupňov. Tým sa zničia roztoče a baktérie.
Vyperte aj prikrývku a vankúš. Prečo? Roztoče sa nachádzajú nielen v poťahu, ale aj v matraci, vankúši a prikrývke. Veľké kusy textílií je najlepšie prať každých 6 týždňov. Roztoče kladú vajíčka, ktoré sa vyliahnu po 6 týždňoch. Flanel je lepšie chránený a najlepšie je ho prať trikrát ročne.
Výmena obliečok? Ako na to
- Odstráňte špinavé obliečky z postele.
- Na matrac položte čisté prestieradlo
- Vankúše vložte do čistých obliečok na vankúše.
- Vymeňte obliečku na perinu.
- Špinavú posteľnú bielizeň perte pri 60 stupňoch