Niektorí ju považujú za mýtus a výmysel lenivých ľudí… Veda má však na ňu úplne iný, priam jednoznačný názor. Jarná únava je syndróm, ktorý postihuje veľkú časť populácie. Do značnej miery je založená na hormonálnych zmenách v organizme. Našťastie, aj s jarnou únavou sa dá efektívne bojovať. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme, ako na to!
Medzi najčastejšie príznaky jarnej únavy patrí pocit vyčerpania a nedostatka energie, neschopnosť sústrediť sa, malátnosť či dokonca pravidelné bolesti hlavy. Tieto symptómy sa u väčšiny ľudí začnú objavovať na prelome zimy a jari, teda začiatkom marca. Kým mladí ľudia jarnú únavu častokrát nevnímajú, ľudia v strednom veku a dôchodcovia ju pomerne často pociťujú celkom intenzívne. Tento špecifický syndróm dokáže do značnej miery obmedziť vaše fungovanie a zvládanie každodenných povinností. Preto je dobré poznať jeho príčiny a hľadať spôsoby, ako jeho nepriaznivé prejavy eliminovať.
Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že jarná únava je výsledkom nášho fungovania počas zimy. Jeme veľa mastných a nezdravých jedál a väčšinu času trávime doma. Okrem toho, kvôli množstvu sviatkov lenivieme a ešte k tomu strácame aj motiváciu. Keďže počas zimy sú dni krátke a noci dlhé, telo vylučuje viac melatonínu – hormónu spánku. Ten spôsobuje, že sme počas zimy ospalí a menej aktívni. Absencia slnečného žiarenia je zas príčinou úbytku vitamínu D. Znižuje sa aj hladina serotonínu, ktorý sa často označuje ako hormón šťastia.
S príchodom jari sa náš organizmus musí z „hibernačného“ zimného režimu pomerne rýchlo prekonvertovať na jarný a letný režim, ktorý je plný aktivít, slnka a rôznych životných zmien. A práve snaha o rýchlu zmenu biorytmu sa prejavuje ako jarná únava. Kým biorytmus mladého človeka sa dokáže zmeniť takpovediac rýchlo, starším ľuďom už tento proces trvá o niečo dlhšie. Úprava vnútorného režimu organizmu pritom nie je niečo, čo by sme vedeli ovplyvniť naším nastavením mysle. Tieto procesy sú autonómne a my ich priebeh môžeme len uľahčiť – a to správnou životosprávou.
Pozor na alergie
Častým spúšťačom jarnej únavy sú aj alergie spojené s peľom a kvitnutím rastlín. Tradičné prejavy jarnej únavy sú u alergikov často umocňované práve každodennými alergickými reakciami. V tomto prípade vám neostáva nič iné, len sa vyhýbať spúšťačom alergie. Samotné alergické reakcie však taktiež môžete zmierniť. Efektívnym príkladom je inhalácia esenciálnych olejov.
Náš tip: Viac o alergiách sme pre vás napísali tu.
Keď poznáte príčiny jarnej únavy, pomerne ľahko dokážete nájsť riešenia, ktorými zmiernite jej prejavy. Ak jarnej únave nevenujete žiadnu pozornosť a nechávate ju odznieť automaticky, môže pokojne trvať aj mesiac. Vhodná podpora organizmu však skráti jej trvanie a vy si tak budete môcť užívať prvé teplé dni plnými dúškami, teda úplne naplno.
Správna výživa je základ úspechu
V jarnom období sa často skloňuje pojem detox organizmu. Počas zimy si telo buduje tukové zásoby a ukladá rôzne nezdravé látky, ktoré je potrebné na jar vyplaviť von. Detoxikácia organizmu pritom nie je žiadna veda. Stačí sa zamyslieť nad tým, ako čo najefektívnejšie dostať do tela najviac vitamínov a minerálov. Jedzte veľa ovocia a zeleniny, dajte si zdravú desiatu a uprednostňujte ľahké hlavné jedlá s nižším obsahom tuku. Samozrejme, nezabúdajte ani na pravidelný pitný režim. Okrem toho, by ste mali konzumovať dostatok vitamínu E a C. A nemožno opomenúť ani skutočnosť, že únavu vám pomôže zmierniť aj vyvážený príjem horčíka, selénu a zinku.
Ako získavať dostatok vitamínu E z bežnej stravy?
Športujte a trávte čas vonku
Na jar začne vaše telo vylučovať viac serotonínu, ktorý vám dodá pocit šťastia a energie. Ak však celé dni sedíte doma a nevyužijete tento hormón efektívne, môže sa jeho zvýšená koncentrácia prejavovať aj negatívne, napríklad nervozitou a vnútorným nepokojom. Preto sa odporúča na jar tráviť čo najviac času vonku a dávať telu „zabrať“. Pri športových aktivitách sa navyše do krvi vylučuje aj viac adrenalínu a iných hormónov, ktoré pomôžu nabudiť vašu psychiku a eliminovať tak pocity únavy. Nehovoriac o tom, že pravidelným športom dobehnete stratenú kondičku, o ktorú ste prišli počas zimného leňošenia. V neposlednom rade, slnečné žiarenie vám dodá vitamín D, ktorý prispieva k pocitu šťastia.
Venujte pozornosť vašej psychike
V dôsledku jarnej únavy sú mnohí z nás citlivejší na stres a depresie. Pozornosť by ste preto mali venovať aj psychickému zdraviu. Snažte sa vyhýbať stresujúcim situáciám, ktoré zbytočne umocňujú pocity únavy a vyčerpania. Doprajte vašej psychike oddych v podobe relaxu v prírode. Venujte sa vášmu hobby, vyskúšajte meditáciu alebo trávte čas s priateľmi a rodinou. Okrem správneho nastavenia mysle môžete vaše mentálne zdravie podporiť aj pitím čaju z medovky, echinacei či ženšenu. Výťažky z týchto bylín upokojujú organizmus a pomáhajú zmierniť pocit nervozity.
Doprajte si kvalitný spánok
S príchodom dlhších jarných dní telo automaticky obmedzí vylučovanie melatonínu. Výsledkom je nižšia potreba spánku. Večer sa vám preto nechce ísť spať a radšej trávite čas inými aktivitami. Aj v dôsledku toho následne počas dňa pociťujete únavu a vyčerpanie. Začiatkom jari sa preto nenechajte zlákať na dlhé ponocovanie a doprajte vášmu organizmu dostatok oddychu a kvalitný spánok. Vyberte si správny matrac a zo spálne odstráňte rušivé elementy. Na dlhšie večery si zvykajte postupne, nie nárazovo. Váš biorytmus nedostane taký „šok“ a prechod na jarný režim tak nebude sprevádzaný typickými prejavmi jarnej únavy.
Užite si jar naplno!
Niekedy sa aj malé zmeny v životospráve prejavia citeľnou zmenou psychickej pohody. A práve o tom je boj s jarnou únavou. Vďaka správnej výžive, času strávenému na čerstvom vzduchu a vyhýbaniu sa negatívnej energii v podobe mentálnej záťaže už nemusí byť jarná únava žiadnym problémom. Prvé teplé týždne roka si tak budete môcť užívať naplno už od začiatku a bez akýchkoľvek obmedzení.