Čoraz viac ľudí si uvedomuje, že niektoré z potravín, rastlín či bylín si môžu vypestovať sami. Nepotrebujete mať pozemok ani obrovskú záhradu. Ak bývate v byte a máte k dispozícii balkón či verandu, začať pestovať môžete ihneď. Dokonca sa môže stať, že aj vaši spolubývajúcu budú chcieť záhradníčiť s vami.
Vďaka našim tipom a trikom zistíte, aké ľahké je mať svoju vlastnú zeleninovú záhradku. A to aj na vašom balkóne! Balkón nemusí slúžiť len na domácu pohodu, ale aj na praktické účely.
Čo potrebujete, aby ste mohli začať pestovať?
Potrebujete nejaké kvetináče alebo nádoby, aby ste mali v čom pestovať. Aký druh si vyberiete, je len na vás. Niektorí sa rozhodnú iba pre kvetináče v rôznych veľkostiach, iní si postavia krabičky na mieru alebo zvolia hotové grow boxy, aby sa prispôsobili miestu, kde sa bude pestovať.
Buďte kreatívni. Možno by ste mohli kvetináče zavesiť vertikálne, aby ste lepšie využili priestor? Alebo prečo si nezavesiť závesné kontajnery? Využite váš priestor čo najlepšie.
Ďalšia vec, ktorú budete potrebovať, je dobrá pôda. Skúste si zaobstarať vysoko kvalitnú pôdu, ak sa chystáte pestovať po prvýkrát. Miestne záhradné centrá vám poradia pri výbere tej správnej pôdy.
Len, čo sa pustíte do záhradníctva, s najväčšou pravdepodobnosťou začnete s vytvorením vlastného kompostu. Takto nemusíte každý rok kupovať novú pôdu. Stačí pôdu znovu použiť a pridať do nej vlastný kompost.
Keď pestujete v debničkách, kvetináčoch a iných nádobách, je treba pamätať na to, že pôda má obmedzené množstvo živín. Preto musíte vo vegetačnom období pridať rôzne hnojivá, aby sa vašim rastlinám dobre darilo. Aj pri výbere hnojív máte široký sortiment. Odporúčame použiť organické hnojivo.
Náš tip: Milujeme smoothie? Prečítajte si ako vybrať smoothie mixér, v ktorej pomixujete aj vlastnú zeleninu.
Môžete pestovať veľa aj na malom priestore
Akonáhle sú vaše záhradné boxy, kvetináče a kontajnery naplnené pôdnou zmesou, môžete začať sadiť.
Väčšia zelenina, ako je tekvica, sa samozrejme môže prispôsobiť aj pestovaniu na balkóne, ale ak sa rozhodnete ju zasadiť, nebudete mať veľa priestoru na nič iné.
Ak si na svojom balkóne chcete vytvoriť mini-zeleninovú záhradku, môžete sa rozhodnúť pre mrkvu, cherry paradajky, červené papričky, čili, reďkovky alebo špenát. Na balkóne je možné zasadiť aj ovocie, ako napríklad jahody a iné bobule.
Tip: Pestujte to, čo je praktické a nie to, čo je v trende. Nemá zmysel pestovať zeleninu, ktorú deti nebudú jesť, kvety, ktoré sa vám nepáčia alebo rastliny, ktoré v daných podmienkach nebudú rásť.
Byliny a koreniny sa ľahko pestujú a nezaberú veľa miesta. Väčšina bylín má tiež pozitívny vplyv na vaše zdravie. Do vašich jedál by ste mali pridávať bylinky nielen kvôli chuti, ale aj kvôli tráveniu. Domáce bylinky môžete pestovať aj v zime. Pažítka, mäta, oregano a bazalka sú skvelé na pestovanie doma.
Náš tip: Prečítajte si, aké bylinky sú ideálne počas jesene a zimy.
Správne svetlo
Ďalším podstatným faktorom je svetlo. Budete musieť zvážiť vystavenie zeleniny na slnku, ktoré je potrebné pre správny rast dôležité. Zelenina potrebuje najmenej šesť hodín slnečného žiarenia denne. Ak je váš balkón napríklad celý deň v tieni, možno budete musieť zabudnúť na paradajky a zvoliť zeleninu, ktorá nepotrebuje toľko slnka.
Tip: Niektoré rastliny budú potrebovať ochranu pred mrazom, preto zvážte ich pestovanie v nádobe, ktorú môžete cez zimu presunúť do chránenej oblasti.
Časté chyby, ktorým sa treba vyhnúť
- Nemajte príliš veľa malých kvetináčov, ktoré sa ťažko polievajú, vyzerajú neprehľadne alebo obmedzujú rast rastlín, ktoré chcete pestovať.
- S hnojivami buďte opatrní.
- Kvetináče na balkónoch počas teplých a letných dní veľmi rýchlo vyschnú. Pravidelne ich kontrolujte a podľa potreby polievajte.
Pestovanie vlastných potravín má niekoľko výhod
- Pomáhate znižovať znečistenie prostredia, spôsobené prepravou potravín cez pol planéty.
- Organické pestovanie bez pesticídov a iných chemikálií je lepšie pre vaše celkové zdravie.
- Nielen, že záhradkárstvo je zábavné, budete si vedomí toho, čo v skutočnosti jete.
- Do práce môžete zapojiť aj vaše deti, a tak im ukázať základy zdravej výživy už v ranom veku.
- Ak nemáte balkón, môžete skúsiť pestovanie v interiéri. Pre viac informácií sa obráťte na growshopy.
Pestovanie balkónovej zeleninovej záhrady nepotrebuje veľké množstvo priestoru – a nemusí byť ani také náročné, často sa mu stíhajú venovať dokonca aj mamy na materskej. Takže zeleninová záhrada je rovnako prístupná obyvateľom bytov ako tým, ktorí žijú mimo mesta.