Nájdite digestor, ktorý odvanie všetky vaše starosti

Nájdite digestor, ktorý odvanie všetky vaše starosti

Varenie je radosť, kým počas neho nemáte v kuchyni mraky výparov. Zbavte sa pár aj zápachu vďaka správnemu digestoru. Pomôžeme vám vybrať ten najspoľahlivejší a najvýkonnejší. Funkčný digestor je sen každého kuchára. Tak poďte snívať ten svoj!

Bez digestora už to dnes nejde

Odsávače pár sú už pekných pár rokov súčasťou takmer každej kuchyne. Výpary, ktoré sa pri varení vytvárajú, sú nielen nepríjemné, ale predovšetkým škodlivé. Zamorujú prostredie, v ktorom bývate, ničia výmaľbu aj tapety, nútia vás vetrať a vy tak prichádzate o teplo.

Našťastie je tu riešenie práve vo forme digestorov, ktoré vás i váš domov zbavia výparov skôr, ako sa stihnú objaviť!

Okrem toho, že u vás nesmie chýbať odsávač pár, dokonalú kuchyňu tvoria spotrebiče. Na čo v kuchyni nezabudnúť?

zelenina-v-panvici-varenie-para-zenska-ruka-varecha

Komínom odtiahnite, bez neho recirkulujte

Preč sú časy, kedy ste museli odsávač pár pripojiť do komína alebo napchať priamo nad varnú dosku, či sporák. Digestory čiže odsávače pár sú dnes oveľa elegantnejšie, výkonnejšie a každý si môže nájsť kúsok, ktorý mu bude vyhovovať.

Základné rozdelenie digestorom je na:

Odťahový digestor

Potrebuje k svojmu fungovaniu komín alebo ventilačnú šachtu, do ktorej je napojený. Záleží teda na tom, kde také miesto v kuchyni máte, ak chcete digestor napojiť, musíte zvoliť dômyselný systém vzduchotechnického potrubia.

Vždy je ale lepšie starostlivo premyslieť, či budete odťahový odsávač pár chcieť a podľa toho navrhnúť umiestnenie sporáku.

Recirkulačný digestor

Umiestnite kamkoľvek. Funguje na princípe čistenia vzduchu cez filtre, takže nasiaknuté výparmi vracia späť do miestnosti. Dokonale čisté.

Uhlíkové filtre musíte pravidelne meniť, pretože ich schopnosť filtrovať je obmedzená.

Vedeli ste, že na trhu nájdete aj kovové filtre, ktoré sa vymieňať nemusia, stačí ich len čas od času zbaviť nečistôt.

Pri tomto rozdelení je rozhodovanie jednoduché. Pokiaľ nemáte možnosť odťahovať výpary do komína, siahnite po recirkulačnom digestore. Čo sa týka výkonnosti recirkulačných odsávačov pár vyrovná sa tým odťahovým na 100% a niekedy môžu byť dokonca efektívnejšie.

moderna-minimalisticka-biela-kuchynska-linka-s-digestorom-nad-varnou-doskou

Svet digestorom je plný možností

Jednoduchá časť je za vami, ak viete, či chcete odťah alebo recirkuláciu. Teraz ale prichádza oriešok.

Ako vybrať ten správny odsávač pár?

Je ich totiž naozaj veľké množstvo. Klasické, podvesné, výsuvné, zabudované, komínové. Svet digestorov je plný možností a jeden je lepší, krajší, výkonnejší ako ten druhý. Tak si teda vyberte radšej tretí!

Komínové digestory

Sú tie najklasickejší a stále na špičke. Najčastejšie sú odťahové, ale môžu byť aj recirkulačné a svojím vzhľadom naozaj pripomínajú komín.

Sú výrazným prvkom v miestnosti, môžete si teda vybrať taký, ktorý sa stane dizajnovým doplnkom vašej kuchyne.

Podvesné a vstavané digestory

Sú veľmi nenápadné, takže sa často stretnete s otázkou, ako to že nemáte odsávač pár?

Lenže vy ho máte. Elegantný, schovaný, taký, čo nenarušuje vzhľad vašej kuchyne.

Tieto typy sú obvykle, práve kvôli svojej nenápadnosti, menej výkonné. Ak ste kuchári, čo varia deň čo deň, zvážte digestor s výsuvným panelom, ktorý výkonnosť zvyšuje.

Zabudované digestory

Sú hitom posledných rokov a je úplne zrejmé prečo. Sú zabudované do kuchynskej linky, takže výpary vôbec neopustia priestor okolo hrncov a panvíc!

Do miestnosti tak neunikne ani centimeter kubický zápachu alebo pary. Môžu byť tiež priamo vo varnej doske. Recirkulačné jednotka je zvyčajne umiestnená pod úrovňou dosky alebo linky.

Aj tento typ môže byť odťahový, ak máte možnosť napojenia do komína alebo šachty v spodnej časti kuchyne.

Ostrovkové digestory

Patrí do kuchýň s ostrovčekom. Práve u tých sú často obavy, ako sa realizuje odťah pár. Tie sú ale úplne zbytočné, pretože aj na to už niekto myslel pred vami.

luxusna-moderna-kuchyna-prepojena-s-obyvackou-s-ostrovcekom-ostrovkovy-digestor

Ostrovčekové odsávače pár sú uchytené priamo v strope a stávajú sa tak neprehliadnuteľnou súčasťou kuchyne. Môžu byť odťahové i recirkulačné.

A ako by mali byť rozdelené jednotlivé kuchynské zóny? Kam patrí tá na varenie? Pozrite v tomto článku.

Pýtajte sa na sací výkon

Výber odsávača pár nie je žiadna veda, ak viete, čo chcete. K dostaniu je veľa variantov a prakticky všetky zvládnu základné kuchynský záprah. Záleží ale na vašom kulinárskom zápalu, ktorý nemusí každý odsávač pár zvládnuť.

Nemožno však povedať, že by výkonnosť išla ruka v ruke s typom. Preto si pred nákupom skontrolujte sací výkon, aby ste mali istotu, že dostanete ten pravý digestor. A s ním môžete variť ako o závod!

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *