Zber úrody a odkvitnutie rastlín ešte zďaleka neznamená koniec starostlivosti o záhradu. Ak chcete, aby vám budúci rok opäť robila radosť, pripravte ju na drsné zimné počasie. Október a november sú ideálnym obdobím na zazimovanie záhrady. Máme pre vás kompletného sprievodcu od zazimovania trávnika cez ruže až po bazén alebo jazierko.
1. Zazimovanie trávníka
Neoddeliteľnou súčasťou zazimovania trávnika je jeho prevzdušnenie alebo vertikutácia. Na to budete potrebovať špeciálny stroj podobný kosačke na trávu. Trávnik by ste mali prevzdušňovať nielen na jeseň, ale aj na jar.
Tým sa odstráni mach a plevel – nerozložená rastlinná hmota. Užitočná môže byť aj ľahká vrstva plsti, ktorá poskytuje izolačnú a ochrannú vrstvu. Ak je však hrubšia ako päť milimetrov, neprepúšťa dostatok vody, vzduchu a slnečného svetla.
Do konca novembra pravidelne zhrabávajte z trávnika opadané lístie, vetvičky a kôru. Trávnik pokrytý lístím môže byť napadnutý hubami a parazitmi. Listy nespáľte, ale použite ich na zazimovanie stromov a kríkov, ako je opísané nižšie. Viacročné buriny môžete regulovať herbicídom. Aby ste trávniku pomohli lepšie prezimovať, prihnojte ho koncom októbra jesenným hnojivom, ktoré ho ochráni pred nepriaznivým počasím.
2. Zazimovanie stromov a kríkov
Na jeseň zrežte choré a poškodené časti kríkov a okrasných stromov a o tretinu skrátiť konáre novovysadených ovocných stromov. V novembri môžete tiež naposledy ostrihať živý plot. Kríky však strihajte vždy na jar.
Kmene mladých a chúlostivejších stromov oviňte čačinou, jutou alebo netkanou textíliou. Vnútro môžete vyplniť suchými listami. Tým ich bezpečne ochránite pred hladnou zverou a mrazom. Pri vyšších stromoch skontrolujte podpery a dobre ich priviažte, aby vydržali silnú víchricu. Na zimu zviažte stĺpovité ihličnany, ktoré sa ľahko poškodia ťažkým snehom.
Na nižšie kríky naukladajte suché lístie a zakryte ich krovinami. Pred snehom chráňte obzvlášť ešte krehké kríky. Stačí jednoduché, priedušné zastrešenie. Prípadne ich môžete “ohradiť” obyčajným zajačím pletivom naplneným opadaným lístím – ako pri mladých stromčekoch.
Ak je v zime slnečno, zalievajte vysadené stromy, najmä ihličnany a vždy zelené kríky.
3. Zazimovanie kvetinových záhonov
V prvom rade by mali byť všetky záhony pred pletím dôkladne zbavené buriny. Čím neskôr pôdu spracujete, tým lepšie. Napríklad slimáky kladú vajíčka na jeseň do čerstvo vykopaných záhonov.
Pri trvalkách odrežte odumreté stonky, pridajte trochu kompostu a citlivejšie druhy prikryte čačinou. Okrasné trávy nestrihajate, ale zviažte ich dohromady špagátom.
Všetky citlivé rastliny opatrne vyberte zo zeme a zazimujte ich. Umiestnite ich do bedničiek a nechajte ich spolu s časťou zelene vyschnúť. Potom rastliny uložte na suchom a vzdušnom mieste.
Nakoniec pridajte na záhon izolačnú vrstvu v podobe suchého lístia alebo rozdrvených konárov. Táto vrstva by však nemala byť príliš hrubá, inak môžu rastliny na konci zimy predčasne vyklíčiť.
4. Ako zazimovať ruže
Popínavé, kríkové a stromkové ruže je potrebné pripraviť na zimu. Po odkvitnutí ruží plody okamžite odstráňte. Ak pestujete veľkokveté druhy, skráťte ich tesne nad najvyšším vyvinutým očkom a mnohokveté ruže tesne pod vyblednutým kvetenstvom.
Potom skontrolujte, či sa na ružiach nenachádzajú odnože, tzv. vlky. Ide o silné, vysoké, vzpriamené výhonky. Dajú sa rozpoznať podľa svetlejšej farby a menšieho množstva listov. Odčerpávajú silu ruže a môžu ju aj usmrtiť. Preto ich odstráňte čo najskôr.
Ďalší krok je pre každý typ ruže iný:
- Kríkové ruže – zeminu navŕšte asi 15 až 20 cm vysoko a brázdy, ktoré vznikli, vyplňte lístím. Na jeseň buďte opatrní pri strihaní, pretože ruža je vtedy viac náchylná na poškodenie.
- Popínavé ruže – pri náchylnejších odrodách odstráňte výhonky z konštrukcie, položte ich na pôdu a prikryte čačinou. Pri ostatných odrodách stačí vetvičky pripevniť ku koreňom alebo ich omotať netkanou textíliou.
- Stromové ruže – pri koreňoch navŕšte zeminu do výšky asi 15 až 20 cm a brázdy vyplňte lístím. Korunku oviňte jutovou tkaninou a vnútro vyplňte suchými listami.
5. Ako zazimovať jahody
S pestovaním jahôd je na jeseň trochu viac práce, ale určite sa oplatí. Mladé rastliny jahôd, ktoré ste zasadili na jeseň, prikryte prikrývkou z čačiny. To isté platí aj pre vždyplodiace odrody, pretože tie sú náchylnejšie a oslabené vzhľadom k opakovaným zberom. Medzi riadky pridajte kompost (záhradnú rašelinu).
Ak hrozí nebezpečenstvo mrazu pri teplotách pod mínus osem stupňov, oplatí sa slabé a chúlostivejšie odrody prikryť netkanou textíliou. To platí aj pre jesenné výsadby, ktoré ešte nemajú taký silný koreňový systém.
6. Ako zazimovať muškáty
Muškáty by ste mali na zimu pripraviť koncom leta. Pred prezimovaním by ste mali znížiť zalievanie a prestať hnojiť. Nechcete, aby muškáty rástli ďalej. Odstráňte všetky suché, zažltnuté a nezdravé listy a skráťte výhonky. Rez by mal byť čo najhlbší – tesne pod kolienkom. Nakoniec postriekajte muškáty proti hubám a škodcom.
Pred prvými mrazmi preneste muškáty do interiéru. V zime uprednostňujú teploty okolo 6-10 °C a potrebujú dostatok svetla. Môžete ich uložiť napríklad v predsieni, zimnej záhrade alebo dielni.
7. Zazimovanie skalky
Počas celej jesene je dôležité odstraňovať zo skalky opadané lístie, vetvičky a burinu. V tlejúcich listoch sa darí hubám a parazitom, ktoré by mohli skalku zničiť. Najmä vždyzelené rastliny potrebujú na jeseň a v zime svetlo.
Na skalky nasypte kamennú sutinu, aby boli jej korene lepšie chránené. Potom celú skalku zakryte čačinou. Na miesta s citlivejšími druhmi rastlín položte silnejšiu vrstvu. Suchomilné skalničky, ako napríklad levízie, sú veľmi citlivé na zimnú vlhkosť. Preto nad ne umiestnite striešku, napríklad zo skla.
8. Ako zazimovať zahradné jazierko
Jazierko nemusíte na zimu vypúšťať, stačí to urobiť raz za dva až tri roky. Ryby prezimujú bez ujmy v hĺbke najmenej 100 cm. Keď teplota vody stabilne klesne pod 8 °C, prestaňte ich kŕmiť. Ryby už neprijímajú potravu a stiahnu sa na dno, kde prežijú zimu.
Je dôležité pravidelne čistiť hladinu, zbierať opadané lístie, vetvičky a v prípade potreby aj plody. Na pomoc si môžete cez jazierko natiahnuť sieť. Odrežte aj suché stonky a trsy pobrežných rastlín.
Lekná dobre prezimujú v hĺbke 80 cm. Ak je vaše jazierko plytšie ako toto, lekná by sa mali na zimu odstrániť, umiestniť do vedra s vodou a dať do svetlej, chladnej miestnosti. Rovnako ako exotické rastliny, napríklad vodné hyacinty.
Filter odstráňte pri prvých silných mrazoch. Vypustite z neho vodu, ako aj z potrubia a hadíc. Skryte aj čerpadlo a ďalšie vybavenie.
Keď hladina jazierka úplne zamrzne, nezabudnite v ňom udržiavať otvory, ktorými sa môžu vymieňať plyny a kyslík. V opačnom prípade sa v jazierku nahromadia nebezpečné plyny z rozkladajúcej sa vegetácie a ryby môžu uhynúť.
9. Ako zazimovať skleník
Vyčistite skleník od všetkých zvyškov tohtoročných rastlín a dôkladne prekopte pôdu. Rýľovanie môžete tiež kombinovať s hnojom alebo kompostom. Ak však tohtoročnú úrodu napadli škodcovia, oplatí sa pôdu vymeniť alebo aspoň dezinfikovať, napríklad pomocou sírových knôtov.
Dôkladne skontrolujte a opravte všetky sklá a rámy a v prípade potreby namažte pohyblivé časti. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby bol skleník počas zimy zatvorený, ale ak je dostatok snehu a počas zimy v ňom nebudete nič pestovať, môžete do skleníka nahromadiť viac snehu. Postupné rozmrazovanie zabezpečí, že sa vsiakne do pôdy a na jar bude dostatok vlahy pre rast rastlín.
10. Ako zazimovať bazén
So zazimovaním bazéna začnite, keď minimálne nočné teploty ešte nie sú trvalo pod bodom mrazu a teplota vody sa pohybuje medzi 10 a 15 °C. Postup zazimovanie bazéna sa skladá z 8 krokov:
- Pomocou sieťky vyčistite povrch bazéna od všetkých nánosov a vysajte dno bazéna bazénovým vysávačom.
- Skontrolujte a v prípade potreby upravte chemické zloženie vody. Hodnota pH by sa mala pohybovať medzi 7 a 7,4 a obsah chlóru medzi 0,3 a 0,6 mg/l.
- Znížte hladinu vody asi 10 cm pod zberač nečistôt a uzavrite vratnú dýzu zátkou. Ak nepoužívate zátku, znížte hladinu vody o 10 cm pod vratnú trysku.
- Vyčistite steny bazéna a zberač nečistôt.
- Rozmontujte čerpadlo a vypustite zvyšnú vodu z čerpadla a potrubia/hadíc.
- Všetko odpojené a demontované príslušenstvo skladujte na mieste, kde teplota neklesne pod 0 °C.
- Zamrznutá voda naberá na objeme, rozpína sa a môže poškodiť steny bazéna. Ak chcete týmto tlakom zabrániť, umiestnite do bazéna niekoľko prázdnych pet fliaš.
- Bazén zakryte vhodnou plachtou a starostlivo ju pripevnite k podkladu.
Náš tip: Ako na následné odzimovanie bazéna?
11. Zazimovanie zahradného nábytku a grilu
Ideálnym riešením je uskladnenie záhradného nábytku a grilov v garáži alebo v pivnici. Ak však nemáte dostatok priestoru, môžu prežiť zimu vonku. Stačí ich zakryť ochranným krytom alebo plachtou a dobre pripevniť k zemi.
Gril však najprv dôkladne vyčistite, a to nielen z hygienických dôvodov, ale aj kvôli malým zvieratám, ktoré by mohli zvyšky prilákať. Ak máte plynový gril a budete ho skladovať v garáži alebo v pivnici, odpojte plynovú bombu a z bezpečnostných dôvodov ho vždy skladujte vonku.