Jeseň si už naplno podmanila počasie tam vonku a čochvíľa sa prehupne do čarovnej zimy. Meníme krátke tričká za teplé kabáty, slnečné okuliare za huňaté šály a vonku nás namiesto horúčav čaká pestrofarebné lístie.
To však nie je všetko, čo toto obdobie prináša. Cez jeseň a zimu sa stretáva aj so zvýšeným počtom baktérií a vírusov, ktoré útočia na našu imunitu. Brániť sa môžete všelijako. Jeden z najúčinnejších spôsobov, ktorý využívali ešte generácie pred nami sú bylinky.
Pozitívne účinky byliniek
Mnohé bylinky, ktoré nájdete voľne rásť v záhrade alebo v lese, majú pozitívne účinky na náš organizmus. Slúžia ako liek, ale aj ako prevencia. Bylinkový čaj si teda môžete namiesto kávy dopriať aj vtedy, ak nepociťujete žiadne ťažkosti. Bohaté množstvo vitamínov a antioxidantov vám nemôže v žiadnom prípade uškodiť. Správne nakombinované bylinky dokážu napríklad:
- posilniť imunitu
- zmierniť zápal
- ukľudniť podráždený žalúdok
- zmierniť príznaky chrípky
- pomôcť pri nespavosti
- zlepšiť náladu
- zmierniť stres
Bylinky na posilnenie imunity
Šalvia
Šalvia je perfektná bylinka do chrípkového obdobia. Má antivirotické a antibakteriálne účinky, vďaka ktorým prečistí dýchacie cesty, pomôže vám pri vykašliavaní a tlmí bolesť hrdla. Čaj má svoju špecifickú chuť, a nie každý preto si ho môžete osladiť napríklad medom a pridať pár kvapiek citróna.
Náš tip: Aké bylinky pomáhajú pri alergiách?
Šípky
Malé červené šípky, ktoré počas jesene nájdeme na každom kroku, majú takisto skvelé účinky na náš organizmus. Obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktorý výrazne posilní váš imunitný systém. Šípky po nazbieraní vysušte a konzumujte ich v podobe čaju počas celej jesene a zimy. Vyrobiť z nich môžete aj chutný sirup, ktorý obsahuje množstvo ovocných kyselín a prospešných vitamínov, ako napríklad A, B1 a B2.
Púpava
V záhrade nás nepoteší, no v čaji je nenahraditeľná. Púpavový čaj je bohatý na vitamíny A, B, C, D a obsahuje aj veľké množstvo železa, draslíka a vápnika.Skvelou alternatívou je aj med z púpavy. Napomáha v boji angíne, zápale alebo bolesti hrdla.
Rakytník
Dužina a plody rakytníka rešetliakovitého slúžia ako účinný antioxidant. Skrýva sa v nich celá abeceda vitamínov – A, B, C, D, E, K a zdraviu prospešné kyseliny, ako napríklad kyselina listová alebo esenciálne mastné kyseliny. Z plodov si môžete veľmi rýchlo spraviť čaj, ktorý je veľmi chutný teplý, ale aj studený.
Bylinky proti nespavosti
Rozmarín
Táto zázračná bylinka upokojuje a redukuje stres. Má špecifickú chuť, vďaka ktorej je obľúbeným doplnkom k mnohým pokrmom. Čaj si z neho nespravíte, no na ochutenie mäsa, zemiakov alebo zeleninových šalátov je naozaj skvelý.
Ľubovník bodkovaný
Ľubovníkový čaj je určený pre všetkých, ktorí trpia depresiou, nespavosťou alebo jesennou melanchóliou. Už 3 deci takéhoto čaju denne dokáže zlepšiť náladu a odbúrať stres. Na výsledok si však musíte troška počkať. Výraznejšie zlepšenie sa dostaví približne po 3 týždňoch.
Medovka
Trojicu bojovníkov proti nespavosti uzatvára medovka. Takisto pomáha pri depresii a psychickej vyčerpanosti, ktorú sem-tam pociťuje každý z nás. Z medovky si môžete spraviť čaj, olej alebo ju použiť ako korenie.
Kedy a kde zbierať bylinky?
Predtým, ako sa pustíte do zberu nejakej konkrétnej bylinky, pozrite si, kde a v akom období sa vyskytujú. Niektoré, ako napríklad púpava, kvitnú takmer celý rok a nájdete ich kdekoľvek vo vašom okolí. Iné, ako napríklad ľubovník, kvitnú iba niekoľko mesiacov a ich hľadanie bude troška zložitejšie. Niektoré zázraky si môžete vypestovať aj doma. Viac o pestovaní byliniek nájdete TU.