Severské národy, predovšetkým Fíni, sú preslávení svojou vášňou k saunovaniu. Ale aj u nás si táto procedúra našla svojich obľúbencov. Wellness centier a pobytov, ktoré ponúkajú širokú ponuku rôznych typov sáun, pribúda ako húb po daždi. Prečo si ale nedopriať komfort v podobe vlastnej sauny aj doma?
Predstavte si, aké by to bolo, keby ste došli z práce a ešte pred prípravou jedla si dopriali 30 minút saunovania. Lákavá predstava, že? Máme pre vás dobrú správu, že s dnešnou ponukou mini sáun na trhu už to nie je nereálne. Dokonca ani v panelovom byte.
Saunovanie je zdraviu prospešné
O tom, že saunovanie pomáha našej imunite, nie je potreba nikoho dlho presviedčať. Striedanie tepla a zimy je ideálnou kombináciou, ako si telo zvykne na extrémnejšie podmienky. Avšak to nie je jediná výhoda u saunovania.
Pobyt v saune napomáha aj predchádzať rôznym chorobám horných dýchacích ciest. V neposlednom rade je to spoločne s kúpaním v masážnych a vírivých kúpeľoch príjemný spôsob relaxácie. Telo sa vám po chvíľke uvoľní a vy tak zabudnete na každodenný stres z práce a starosti o domácnosť s rodinou.
Akú saunu zvoliť
Ak chodíte pravidelne do wellness centier tak viete, že existuje viac druhov sáun. Najviac rozšírená je fínska. Tu tiež očakávame najvyššie teploty, často atakujú až hranicu 90 °C. Ale každému z nás môže vyhovovať niečo iné. Čo človek, to individualita a iné správanie tela. Preto by ste si pred inštaláciou vlastnej sauny do bytu mali rozmyslieť, o aký typ sa bude jednať. Ak si nie ste istí, bežte si ich vyskúšať. Spojíte tak príjemné s užitočným.
Bude to teda klasická fínska sauna, alebo dáte prednosť infrasaune, kde sú teploty o niečo nižšie? Ak uprednostňujete vlhkejší vzduch, potom vám odporúčame zainvestovať do parného kúpeľa. Aj ten zoženiete vo verzii mini do panelového domu.
Fínska sauna
Tento typ sauny zoženiete ako kabínku, ktorú nie je problém umiestniť napríklad do chodby alebo obývačky vedľa skríň. Rozmery kabíny sú totiž len 1,2 x 1,2 metrov. Pravdou je, že práve vo fínskej saune by človek mal skôr ležať než sedieť, čo tieto rozmery neumožňujú. Ak teda môžete, zainvestujte do kabíny s veľkosťou aspoň 1,6 x 2,1 metrov. Zdravotný účel ale spĺňa aj malá kabína na sedenie.
Pri výbere fínskej sauny sledujte použité drevo k jej stavbe a kachle na ohrev. V prípade dreva sa najčastejšie stretnete so škandinávskym smrekom alebo kanadskou borovicou. Oboje je vhodným obkladom. Sedátka bývajú z africkej vŕby (abachi). Do príručnej sáun sa inštalujú elektrické, akumulačné alebo priamotopné kachle okolo 3 kW výkonu. Pre vaše účely je to úplne postačujúce.
Infrasauna
Aj v prípade infrasauny zoženiete verziu mini, tzv. Infrakabíny. Tie najmenšie majú len meter štvorcový a opäť v nich sedíte. Pretože fungujú na odlišnom princípe než spomínané fínske sauny, tu to sedenie nie je vôbec na škodu.
Infrasauna má celý rad plusov. Nevysiela vysoké teploty do okolia ani nevytvára žiadnu paru. Nemusíte sa teda báť umiestniť kabínu kamkoľvek vo vašom byte. Potrebovať budete len meter štvorcový plochy a zásuvku na 220 V. Ich montáž je vďaka “stavebnicovému systému” ľahkou záležitosťou. Pri výbere sledujte len typ žiariča. Na trhu sú dva typy – keramický a drahší plošný.