Neželaný hmyz v byte vás poriadne potrápi. Ale len na určite čas, pretože jeho likvidácia síce nie je jednoduchá, ale ani nemožná. V článku sme pre vás zhrnuli, aký hmyz sa často vyskytuje v domácnostiach a ako s ním bojovať prírodnou cestou. Často vám postačia veci, ktoré máte bežne doma.
Našli ste si doma hmyz aj napriek tomu, že upratujete? Nezúfajte, to, že ho tam máte, nemusíte vôbec znamenať, že ste bordelár. Pripravili sme si pre vás tipy, ako sa zbaviť hmyzu v domácnosti netoxickou cestou. Ak viete, o aký druh hmyzu idu, určite budete vedieť aj ako ho zlikvidovať. Zárukou úspechu však možno bude chemická deratizácia, ktorá vás hmyzu zbaví raz a navždy.
1. Mravce v dome
Môžu sa k vám dostať veľmi jednoducho šachtou s rozvodmi, medzi panelmu, po fasáde. Mravcom stačí malinká diera a budete ich mať všade – v kuchyni, v kvetináčoch, za nábytkom, pod obkladmi, v jadre.
Pýtate sa, ako sa zbaviť mravcov v dome? Možností máte hneď niekoľko a nezáleží na tom, či v dome máte okrídlené mravce. S našimi tipmi sa zbavíte mravcov v kuchyni, ale aj tých lietajúcich nad vašimi hlavami.
Dôležité je odstrániť feromónovú stopu, ktorú medzi sebou zanechávajú a prostredníctvom, ktorej komunikujú. Prostriedky proti mravcom v dome, ktoré vám ich pomôžu zlikvidovať možno máte aj bežne doma:
- éterické oleje
- mydlová voda
- kremelina
- kukuričný škrob
- prášok do pečiva
- krieda
Ako bojovat proti mravcom v dome
Na prípravok proti mravcov zmiešajte vodu s čajovníkovým, mätovým, citrónovým alebo škoricovým esenciálnym olejom a roztok nalejte do rozprašovača.
S okrídlenými mravcami v dome môžete bojovať pomocou lepiaceho papiera či pásky, ktoré zavesíte nad miesto, kde sa ich vyskytuje najviac. Lepiacu pásku však môžete aplikovať kdekoľvek, kam by sa mravce v kuchyni mohli dostať. Pri prechode na nej ostanú jednoducho prilepené.
Krieda ochráni vašu záhradu, pretože obsahuje uhličitan vápenatý, ktorý mravce odpudzuje. Na kmene stromov či kríkov nakreslite kriedové pásy, ktorý vás škodcov zbavia. Krieda je účinná aj proti slimákom.
Ďalšie nechemické možnosti čo na mravce v dome:
- šálkou hladkej múky s peprom, horčicou, klinčeky a posypte mravce
- citrón (účinný aj proti švábom) – citrónovou vodou umyte podlahu, skrinky
- šupky z pomarančov umiestnite do kuchynskej linky
- nasypte soľ do škár, okolo prachu dverí
- všetky aromatické bylinky a korenie – bazalka, mäta, škorica, kajanský peper
- na umývanie podláh, skriniek a okien použite roztok s vodou a octom
- rozsypte práškový mastenec okolo základov domu, okolo okien a dvier
- zmiešajte 2 polievkové lyžice arašidového masla, s 2 PL medu a 1/2 lyžičky boraxu, zmes umiestnite na malé kúsky kartónu, ktorý si mravce vezmú do hniezda
- droždie s medom umiestnite čo najbližšie k mravčiemu hniezdu
- suchá kávová usadenina
Borax na mravce použiť v domácnosti
Borax alebo kyselina boritá sa v domácnostiach so škodcami aplikuje na miesta, kde sa mravce zdržiavajú. Okrem toho, že ich dokáže vyhubiť, spôsobuje aj sterilizáciu samičiek, aby sa ďalej nemohli množiť.
?Pri používaní boraxu buďte vždy opatrní a nedovoľte sa deťom a domácim zvieratách k miestu približovať.
2. Potravinové mole a ako sa ich zbaviť
Mole v kuchyni vedia byť naozaj nepríjemné, hlavne keď vám vyliezajú zo surovín, ktoré ste sa práve chystali uvariť. Najhoršie je, že potravinové mole sa množia prirýchlo. Ani sa nenazdáte a budete ich mať všade.
Prechádzať im môžete tým, že suroviny z obchodov budete presýpať do sklenených uzatvárateľných dôz, kam sa potravinové mole nedostanú. Ak náhodou prinesiete z obchodu ryžu či múku, v ktorej sa nachádza moľa, okamžite ju celú vyhoďte.
Pokiaľ si myslíte, že ste si mole do kuchyne nepriniesli z obchodu, všetko vytrieďte a skrinky aj nádoby umývajte roztokom z vody, octu a kyseliny citrónovej.
Dajte si pozor aj na moľu šatovú
S moľami sa často stretávame bohužiaľ aj v šatníkoch. Prežívajú v tmavých zákutiach skrine a vyhľadávajú bavlnu, vlnu, kožušinu, pot a zvyšky kože. Ľahko dokážu zničiť vaše oblečenie.
Nástrahy proti moliam zoženiete v každej drogérii, avšak odpudzovač si môžete vyrobiť aj sami. Stačí vám:
- látkové vrecúško
- sušená levanduľa
- klinčeky
- eukalyptus
- škorica
- rozmarýn
Zasa tie voňavé a zázračné bylinky…
Ak ste si mole v oblečení už našli, ručne ich odstráňte a oblečenie vyperte. Skúste sa takto postarať o každý kúsok vo vašom šatníku.
3. Ako sa zbaviť vinných mušiek
Vínne mušky v byte nájdete väčšinou okolo ovocia, smetného koša alebo neumytého riadu. Nie sú nijak nebezpečné, no až priveľmi otravné a zbavíte sa ich celkom ťažko.
Ako vínnu mušku spoznáte? Má asi 2 – 4 mm a je sfarbená do hneda. Potraviny sú jej základným zdrojom obživy.
Čo funguje proti vínnym muškám? Prevencia, pasce a odpudzujúce vône. Muškám sa vždy snažte zamedziť prístup k ovociu, zbytkom potravín a vlhkým miestam, kde veľmi radi kladú vajíčka.
- prezreté ovocie zjedzte, vyhoďte alebo dajte do chladničky
- dávajte si pozor na zbytky jedla na kuchynskej linky
- nezabúdajte na smeti
- riad umývajte hneď po dojedení
Pascami pomáhajú najmä proti premnoženiu vínnych mušiek, ale nezlikvidujú všetky. Účinné sú lepiace pásky, ale DIY pasce.
? Do misky dajte cukor, korenie, mlieko, premiešajte a dajte na miesto, kde sa najviac vyskytujú. Tak sa mušky utopia.
?Skvelým pomocníkom je aj fľaša so širokým hrdlom, ocot a papier. Do fľaše dajte kúsok prezretého ovocia, papier zložte tak, aby bol vo vnútri fľaši čo najužší, vínne mušky ním vletia dnu a utopia sa. Ak sa neutopia, nebude schopné vyletieť naspäť.
? Rovnako vám pomôžu aj voňavé bylinky, ktoré stačí mať v blízkosti ovocia.
4. Ploštice v dome. Ako sa ich zbaviť?
Ploštice sa rýchlo množia, sú relatívne odolné a štípu. Bohužiaľ, často jediným spôsobom ako odstrániť ploštice je vyhodiť matrac či koberec, v ktorom si nažívajú. Ploštice nemajú krídla, ale lezú, preto by ste mali nájsť každý povrch či kus nábytku, do ktorého sa dostali:
- matrac
- čalúnený nábytok
- na stene za obrazmi
- v okolí garníž
- pod tapetami
- v štrbinách stien
Ak ich nájdete, dôkladne ich povysávajte. Textílie vyhoďte alebo vyperte pri 90 stupňoch. Pomôžu vám bylinky, najmä vo forme tymiánového alebo nimbového oleja. Snažte sa svoju domácnosť udržiavať vzdušnú, nepreplnenú, dostatočne vetrajte a používajte aromalampu a vonné oleje.
Ploštica posteľná ako sa jej zbaviť
Ako vyzerá ploštica? Ploštica posteľná je hrdzavočervený hmyz bez krídel veľký približne 5-9 milimetrov.
S plošticami sa veľmi často stretávame v posteliach. Tam si ich donesiete z dovolenky alebo aj z preplneného autobusu a ďalších miest s vysokou koncentráciou ľudí. Ako viete, že ich máte doma? Ráno väčšinou vstanete so štípancami od ploštíc. Štípu, pretože sa živia ľudskou krvou.
Pri plošticiach odporúčame zavolať deratizérov.
Kedy zmiznú štípance od ploštice?
Kusance od ploštíc vyzerajú podobne ako štípance od komárov. Väčšinou svrbia, a preto na poštípané miesto použite Fenistil, mydlo alebo octanový obklad. Štípance zmiznú po 1-2 týždňoch.
5. Ako nájsť v byte blchu
Záleží… či máte domáce zvieratko, alebo nie. Ak máte, spravte preventívne opatrenia, kúpte prírodné obojky, ktoré blchy odpudzujú. Priestory, kde ste blchy našli, posypte boraxom a po 24 hodinách povysávajte. Do miestnosti by sa určite nemali dostať deti ani zvieratá.
Ako vyzerajú vajíčka blchy? Podobne ako motýlie – biele a dlhé asi 0,5 mm. Prebieha u nich premena, kedy sa z vajíčka liahne larva, tá sa zakuklí a premení na blchu. Dospelé jedince sa živia cicaním krvi, a tak si na tele môžete nájsť štípance od blchy. Tie vyzerajú ako kusnutia od komárov, sú menšia a bývajú bolestivé.
Poštípané miesta od blchy vždy vydenzifikujte aspoň vodou s mydlom. Proti svrbeniu pomáha alkohol, fenistil, octanová masť či čajovníkový olej.
Ak ste zistili, že máte v byte blchy, dbajte na zvýšenú čistotu domácnosti, ale aj vás samých. Takisto dôkladne vyčistite pelechy, búdy a zviera. Pokiaľ hľadáte prírodné riešenie, vysteľte posteľ/pelech listami z vlašského orecha alebo jelše lepkavej. Pomáha tiež:
- vratič obyčajný
- rojovník bahenný
- rimbaba
- turan kanadský
- kúsky puškvorca obyčajného
Ak ste zistili, že máte blchy v celom byte snažte sa ich odstrániť čo najskôr, inak sa premnožia a zahniezdia v celom byte. Ako sme už spomínali aj vyššie, všetko dôkladne povysávajte, ideálne vysávač s jednorazovým vreckom, ktoré potom vyhodíte.
Ako odstrániť blchy z koberca?
Veľmi ťažko sa blchy odstraňujú z kobercov s dlhým vlasom. Ak ten váš nie je najväčší a nebol práve najdrahší, vyhoďte ho celý a radšej si zakúpte nový. Pri veľkých kobercoch môže pomôcť sóda bikarbóna alebo deratizér.
6. Hmyz v byte: stonožka domáca
Ďalším nevítaným návštevníkom je kúpeľňová alebo toaletná stonožka domáca. V tomto prípade však ide o neškodný hmyz v domácnosti, ktorý vám dokonca poradí ohľadom optimálnej vlhkosti v byte. Miluje chladné a vlhké priestory – tam kde sa zdržiava, možno vlhkosť nie je ideálna. Pohybuje sa rýchlo, má malé a ploché telo, veľa nôh.
7. Kde sa skrývajú šváby v byte
Šváby sa väčšinou zdržiavajú na odľahlých miestach v blízkosti vody či zbytkov potravín, napríklad v skrinke pod umývadlom, v potrubí, v dreze alebo sifóne, pri smetných košoch, v zadnej časti sporáku a v blízkosti spotrebičov.
Ako zabiť šváby?
Najúčinnejší prostriedok na šváby je zmes cukru a práškového boraxu v pomere 1:3. Rosypte ju na miestach, kde sa šváby zdržiavajú. Cukor ich navnadí a kyselina boraxová vyhubí. Ak vám chemické čistenie nie je po chuti, môžete skúsiť použiť jedlú sódu.