Strešné okná lákajú mnohých, pretože poskytujú miestnostiam svetlejší, otvorenejší a vzdušnejší pocit ako štandardné okná. Čo však v lete, keď dokážu letné lúče prehriať priestor rýchlejšie práve kvôli strešným oknám? V zime môžu naopak prepúšťať dni studený vzduch a nežiaduci chlad.
Chcete zo svojich strešných okien vyťažiť maximum? Čítajte ďalej a dozviete sa, ako vám rôzne tienidlá a výber vhodnej tieniacej techniky môžu pomôcť.
Prečo si inštalovať strešné okná
Bývanie v podkrovných priestoroch môže byť romantické a príjemné, no niekedy so sebou nesie určité obmedzenia. Napríklad v lete, keď slnečný svit priamo zhora môže byť nepríjemný. Našťastie, kvalitné tienenie vám dá plnú kontrolu nad tým, kedy chcete alebo nechcete vpustiť do domácnosti svetlo.
Rovnako ako iné úpravy okien, aj tienenia na strešné okná sa predávajú v obrovskej škále štýlov, a vy si tak môžete vybrať podľa vašich osobných preferencií. Niektoré sú ľahšie a tenšie, no stále prepúšťajú určité množstvo svetla, zatiaľ čo iné dokážu zatemniť váš priestor úplne, poskytnú vám extra súkromie a umožnia lepšie chrániť určité povrchy pred vyblednutím.
Manuálne verzus motorické
Veľa systémov tieniacej techniky a druhov roliet na strešné okná sa predáva v manuálnej alebo motorickej verzii.
Vnútorné a textilné tienenie sa zvyčajne ovláda manuálne, pomocou ruky alebo ovládacej tyče. Motorické tienenie sa ovláda stlačením tlačidla. Najčastejšie sa používa pohon na batérie, keďže nie každé strešné okno má prívod elektrickej energie. Ovládanie sa potom dá riešiť diaľkovým ovládaním.
Manuálne majú tendenciu byť lacnejšie. Vo všeobecnosti si za mechanické možnosti zaplatíte viac, a to kvôli špeciálnym materiálom a práci, ktoré sú potrebné na inštaláciu. Aj keď vám niektoré systémy umožňujú nainštalovať si ich sami, na tie komplikovanejšie si možno budete musieť najať odborníka.
Zatienenie zvnútra
Žalúzie
Vnútorné žalúzie si dnes obstaráte už za niekoľko desiatok eur a nainštalujete aj sami. Ich údržba je jednoduchá, stačí ich iba pretrieť prachovkou. Lamely žalúzie sa ovládajú jazdcom na vodiacej lište alebo otočným kolieskom na hornej lište. Môžete si ich úplne vytiahnuť, úplne stiahnuť alebo nastaviť do akejkoľvek pozície podľa potreby. Tak si sami regulujete, koľko svetla do miestnosti vpustíte. Do detských izieb sa snažte zvoliť tienenie v živých a pestrých farbách alebo s detskými motívmi.
Horizontálne žalúzie predstavujú efektívny a nízkonákladový variant tienenia strešných okien.
Rolety
Látkové rolety sa hodia takmer do všetkých typov strešných okien a vo všeobecnosti sa ovládajú posunom dolného profilu. Ak sú okná zle dostupné, poslúži vám aj ovládacia tyč.
Na rozdiel od žalúzií sa vyrábajú iba z jedného kusa látky, takže nie je možné regulovať priechod svetla, iba nastaviť výšku zatienenia.
Na výber máte široké spektrum farieb a motívov. Decentné sa hodia skôr do spálne, pracovne a obývacej izby, naopak pestré farby a vzory zapadnú do detskej izby či kúpeľne. Ak hľadáte estetický prvok, dekoratívne látky sú to pravé. Ak chcete roletou vytvoriť tieň, vyberte si látky pre zatemňujúce (blackout) rolety.
Plisé
Ďalšou možnosťou sú plisé žalúzie. Od klasických žalúzií a roliet sa líšia najmä vzhľadom, nemajú bočné vodiace lišty. Lamely sú vedené v pevnom oceľovom lanku. Plisé žalúzie pôsobia veľmi elegantne a budú sa vám hodiť, ak máte domácnosť zariadenú v rustikálnom alebo vidieckom štýle.
Závesy
Závesy sú ideálnym riešením pre tých, ktorí si chcú užívať príjemný tieň a chládok a zároveň získať zaujímavý bytový doplnok. V ponuke nájdete závesy v rôznych rozmeroch, štýloch, motívoch a prevedeniach. Výhodou je ich ľahké ovládanie – manuálne alebo motorčekom.
Vertikálne závesy využijete najmä na zatienenie väčších plôch. Ak potrebujete atypické tienenie, nechajte si ho vyrobiť na mieru alebo si ušite záves do bytu sami.
Zatienenie zvonku
Strešné okná si môžete zatieniť aj zvonku. Na to vám poslúžia vonkajšie markízy alebo rolety.
Vonkajšie rolety
Exteriérové rolety sú vhodnou a obľúbenou voľbou tienenia do strešných okien, pretože dokážu nielen zatemniť, ale aj izolovať. V zime vedia zadržať až 20 % unikajúceho tepla, a tak vám znížia náklady na vykurovanie.
Rolety sa často vyrábajú z hliníka a je možné ich ovládať manuálne alebo motorickým pohonom. Hliníkové rolety vás ochránia pred krúpami, silným vetrom aj zlodejmi.
Markízy
Vonkajšie markízy ponúkajú jednoduchú tieniacu techniku, ktorá v letných mesiacoch vytvorí v podkrovnom priestore príjemnú klímu. Vonkajšie markízy sa vyrábajú zo sieťoviny, nebráni výhľadu z okna von ani prestupu svetla do miestnosti. Spôsob uchytenia dokonca umožňuje v miestnosti vetrať.
Na čo dbať pri výbere tieniacej techniky?
Než si vyberiete správne tienenie na okná, musíte brať do úvahy rozmery, štýl aj umiestnenie vašich strešných okien. Tu sú faktory, ktoré je potrebné zvážiť pred konečným nákupom:
Rozmery
Vytiahnite meraciu pásku a zapíšte si presné rozmery okna. Ak máte strešné okno v atypickej forme, možno si budete musieť nechať vyrobiť tienidlá na mieru.
Tip pre šikovné gazdinky: Viete, ako si jednoducho ušiť vlastné tienenie na mieru z látok na závesy?
Štýl
Hľadajte strešné okná, ktoré sa hodia k ostatným dizajnovým prvkom vo vašej domácnosti. V minimalistických priestoroch sa rozhodnite napríklad pre japonské rolety v bielej, šedej a čiernej farbe, ktoré doplnia túto estetiku.
Rámovanie
Typ rámu, ktorý obklopuje vaše strešné okno, či už je to kov, hliník alebo drevo, tiež ovplyvní funkčnosť vašich okien. Vždy sa treba uistiť, že rám tienenia bude dokonale splývať s rámom okna.
Látka
Ak sú vaše strešné okná v oblastiach, kde je veľa slnka, v spálňach alebo detských izbách, možno budete musieť uvažovať nad tienením so zatemňujúcou látkou, aby slnečné svetlo nenarušovalo spánok, ani neoslňovalo televíznu obrazovku či počítač.
V miestnostiach ako kuchyna alebo kúpeľna, ktoré si nevyžadujú úplnú tmu, si vyberte skôr látku, ktorá privádza prirodzené svetlo a zároveň blokuje ostré lúče.
Energetická účinnosť
Tienenie, najmä vonkajšie, predstavuje skvelý spôsob, ako zlepšiť energetickú účinnosť a zároveň ušetriť peniaze na účtoch za energie. Vedeli ste, že vhodne navrhnuté a hlavne kvalitné žalúzie dokážu znížiť tepelné straty cez okná v priemere až do 30 %?
Ako si vyrobiť tienidlo pre strešné okno svojpomocne?
Strešné okná sú úžasné z rôznych dôvodov. Zvyšujú prirodzené svetlo v podkrovnej miestnosti, môžu zefektívniť váš domov znížením množstva spotrebovanej elektriny a niekedy môžu byť dokonca vzduchotesnejšie ako tradičné okná.
Kvôli ich umiestneniu na strope je však ťažké ich zakryť. Ak je strešné okno vo vašej spálni a vy spíte počas denného svetla, neustále slnečné svetlo a nedostatočne zatemnená izba môžu dokonca spôsobiť problémy s nespavosťou.
Aj keď si na inštaláciu rolety môžete najať profesionála, existuje niekoľko spôsobov, ako si môžete vyrobiť tienidlo na strešné okno aj sami doma a znížiť tak náklady.
Veci, ktoré budete potrebovať:
- Záclonová alebo napínacia tyč
- Látka
- Ihla a niť alebo šijací stroj
- Meter
- Závesné konzoly
- Vŕtačka
- Ďalšie bežné domáce náradie
Postup:
- Najprv musíte presne zmerať strešné okno pomocou metra.
- Nainštalujte napínaciu tyč alebo závesné konzoly na oba konce strešného okna. Na to budete pravdepodobne potrebovať vŕtačku.
- Ďalej treba zmerať a odstrihnúť látku a samotný záves ušiť. Aký materiál použijete, je len na vás a závisí od vašich potrieb. Ak chcete zabrániť svetlu, potom voľte tmavšiu farbu.
- Akonáhle je vaša záclona (záves) zošitá, treba ju len zavesiť.
Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista