Aktívne a pasívne domy sú hudbou budúcnosti. Ich zmysel je rovnaký = spotrebovať čo najmenej energie a naopak na maximum využiť to, čo poskytuje príroda. Pasívne domy sa spoliehajú maximalizáciu účinnosti stavebných materiálov, aktívne domy sa snažia chrániť životné prostredie.
Jedným z najvýznamnejších rozdielov medzi aktívnymi domami a pasívnymi domami je to, že aktívne domy vracajú prebytočnú energiu späť životnému prostrediu. To znamená, že produkujú viac energie, ako dokážu spotrebovať. A jej prebytok distrubuujú späť do verejných sietí.
Čo sú aktívne domy?
Na obrázku vidíte aktívny dom na mieru od spoločnosti Mecom.sk. Na ich webe nájdete mnoho projektov, ktorými sa môžete inšpirovať, ale aj rád ohľadom financovania nehnuteľností a stavebných prác.
V čom je tento aktívny dom špecifický:
- jeho súčasťou sú fotovoltické články na výrobu elektrickej energie
- prebytok energií distribuuje do verejnej siete
- súčasťou je plne automatický inteligentný systém riadenia vnútornej klímy
- má aj tepelné čerpadlo s rekuperáciou a chladením
Aktívne domy šetria energií a podporujú zdravé životné podmienky v interiéri prostredníctvom:
- čerstvého vzduchu
- prirodzeného svetla
- vetrania
Aj na obrázku si môžete všimnúť množstvo okien a svetlíkov.
Ako aktívne domy pomáhajú prírode
Energia
Zmyslom aktívnych domov je dosiahnuť energetickú rovnováhu v domácnosti. Akákoľvek požadovaná energia sa vytvára pomocou obnoviteľných zdrojov.
Vnútorná klíma
Klíma v aktívnom dome obyvateľom poskytuje zdravší a pohodlnejší životný štýl. To všetko sa dá dosiahnuť dostatkom prirodzeného osvetlenia a čerstvého vzduchu – teda správnym umiestnením okien a svetlíkov.
Prostredie
Súdržnosť s životným prostredím sa dosahuje využitím prírodných zdrojov. Napríklad prirodzené svetlo v domácnosti alebo teplo, ktoré sa získava zo slnka aj oknami a svetlíkmi.
Pasívne domy
Pasívne domy znižujú náklady na energiu a spotrebu až o 90 percent. Požiadavky na výstavbu sa musia riadiť prísnymi stavebnými normami. Týkajú sa na energetickej účinnosti a znižovania ekologických stôp.
Štandard pasívneho domu musí spĺňať prísne stavebné požiadavky. Implementáciou noriem pasívne domy minimalizujú náklady na energie a spotrebu. Tiež poskytujú vysokú kvalitu ovzdušia a lepšie životné podmienky ako tradičné domy.
Vlastnosti pasívnych domov
Energetická účinnosť v pasívnych domoch začína vo fáze návrhu. Ich charakteristickou črtou je kompaktný tvar, vďaka ktorému zaberajú menšiu povrchovú plochu. Husté stavebné materiály a množstvo izolácie chráni dom pred stratami energií.
Steny v týchto domoch sú približne dvakrát hrubšie ako steny v bežných domoch. Bránia nielen úniku vzduchu, ale aj prievanu a stratám energie.
Okná sú umiestnené strategicky v celom dome tak, aby umožňovali maximálne pasívne využitie solárnej energie.
Normy pasívneho domu
- orientácia domu na juh, kvôli využívaniu slnečnej energie
- steny a strecha musia mať dostatok tepelnej izolácie (stena min. 30 cm bežnej izolácie, resp. U < 0,12 W/(m2K) a strecha min. 40 cm bežnej izolácie, resp. U < 0,10 W/(m2K))
- izolácia podlahy min. 25 cm bežnej izolácie, resp. U < 0,15 W/(m2K)
- vzduchová priepustnosť domu sa rieši v drevostavbách tesniacimi páskami / doskami / fóliami a v murovanej stavbe súvislými omietkami tesne k ostatným prvkom
- odstránené či zredukované tepelné mosty
- okná s nízkou hodnotou Uw – teda s trojsklom a izolačným rámom, Uw < 0,80 W/(m2K)
- ochrana proti letnému prehrievaniu pomocou vonkajších žalúzií / roliet /okeníc
- vetranie domu s rekuperáciou tepla
Ako sa teda rozhodnúť pri stavbe domu?
Je niektorý zo štandardov pasívneho a aktívneho domu lepší? Záleží na vašich preferenciách. Vždy sa však poraďte s odborníkmi.
Pasívne domy sa viac prispôsobujú modernému vzhľadu. Obe výstavby spĺňajú stavebné normy a prísne požiadavky s ohľadom na rešpektovanie životného prostredia.
Jedna vec je istá – určite ide o domy budúcnosti.