Vlastný biotop alebo kúpacie jazierko: Ako na to?

Vlastný biotop alebo kúpacie jazierko: Ako na to?

Uvažujete o biotopovom jazierku? Milujete prírodu a radi v nej trávite čas, a to nielen pri vode? Potom je kúpacie jazierko to pravé pre vás. Prečítajte si možnosti, ako si ho môžete vybudovať na vašej záhrade.

Biotopové jazierko sa na zimu nevypúšťa. Počas roka sa len dopĺňa voda. Jeho nespornou výhodou je fakt, že krásne zapadá do rázu záhrady. Je nielen krásne, živé, ale tiež samočistiace. Bezúdržbová a lacná prevádzka bez používania chemických prípravkov je u neho samozrejmosťou.

Ak si predstavujete, že voda je v ňom po celý rok v rovnakej kvalite, tak radšej zostaňte u klasického bazéna. Rovnako ako v prírodných zdrojoch sa aj v biotopoch kvalita vody odvíja v závislosti od počasia.

Rastliny ako filtračné systémy

Dôležitú úlohu v biotope hrajú rastliny v regeneračných čistiacich zónach. Odstraňujú totiž z vody fosfor. Tieto zóny sú plytšie než zvyšok jazierka a obklopujú kúpaciu časť. Platí, že čím väčší je regeneračný úsek, tým čistejšia je voda v jazierku. Vodu pomáhajú filtrovať vodné rastliny, ako je trstina, ostrica alebo kosatec.

Ak si myslíte, že rastliny vodu vyčistia do podoby bazénovej kvality, potom vás sklameme. Jazierko sa nijako počas roka nezakrýva, a tak do neho padajú nečistoty ako hmyz, peľ a iné biologické materiály. Tie sa nakoniec usadzujú na dne. Kvalita vody závisí aj od počasia a okolitej teploty vzduchu. Pre čistotu vody je tiež dôležitá veľkosť biotopu a pomer regeneračnej a kúpacej zóny.

Ak zvolíte menšiu veľkosť a chcete mať biotop čistý, tak sa bez biologickej jazierkovej filtrácie, doplnenej o čerpadlo, UV lampu a skimmer, nezaobídete. Skimmer zachytáva napadnuté nečistoty a riasy. Napriek tomu nemusí podchytiť všetko. Nečistoty, ktoré spadnú ku dnu, odstránite špeciálnym podberákom. Na znečistenú fóliu je vhodný vodný či špeciálne jazierkový vysávač.

Ideálny pomer zón

Pre čistotu vody je najdôležitejším prvkom pomer čistiacej a kúpacej zóny. Oba úseky musia byť oddelené tak, aby substrát z regeneračnej zóny neprepadal do hlbších sfér a rastliny neprerastali do zostávajúcich plôch.

  • Pomer 70:30 je najviac efektívny. Vodu rastliny vyčistia a v kúpacej zóne je vidieť na dno.
  • Pomer 50:50 funguje tiež dobre, ale voda sa už úplne nevyčistí. Je lepšie ho doplniť čerpadlom. Skvelé vyzerá umelo vytvorený vodopád.
  • Pomer 30:70 je najmenej vhodný. V tomto pomere sa odporúča systém doplniť o čističku a čerpadlo.

Minimálne rozmery

Pokiaľ chcete mať jazierko bez použitia jazierkovej filtrácie, potom musí jeho plocha byť minimálne 70 m². Čo zodpovedá rozmerom 12 x 6 m alebo 10 x 7 m, prípadne 9 x 8 m. V menšom jazierku si moc nezaplávate. Optimálna veľkosť plaveckej zóny je 50 m². Vhodná hĺbka je 150 až 250 cm. Čím je jazierko hlbšie, tým lepšie.

 

Sharing is caring!



Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *