3 dôležité veci, ktoré neviete o vonných sviečkach

3 dôležité veci, ktoré neviete o vonných sviečkach

Skôr sviečky slúžili prevažne ako zdroj svetla. Po elektrifikácii sú už len zdrojom potešenia, prípadne nutnou výbavou pre prípadný výpadok prúdu. Rozmanité farby i vône lákajú k využitiu nielen pri slávnostných príležitostiach. Viete ale o vonných sviečkach všetko dôležité?

Pohodová atmosféra so sviečkami je síce blahodárna pre vašu myseľ, ale už nemusí byť prospešná vášmu zdraviu. Väčšina sviečok sa totiž vyrába z parafínu, teda ropného odpadu. Než si vybavíte domácnosť hromadou voňavých plamienkov, oplatí sa naštudovať si aspoň niekoľko základných poučiek a informácií týkajúcich sa výroby aromatických sviečok.

1. Romantika môže mať chuť benzínu

U menej kvalitných sviečok pri horení do vzduchu unikajú okrem oxidu uhličitého aj ďalšie toxické látky ako je formaldehyd, benzén alebo toluén. Najhoršie sú najmä vonné sviečky. Syntetické vône spolu s parafínom vytvárajú pri horení doslova chemický koktail. Nebezpečné sú tieto sviečky predovšetkým v uzavretých miestnostiach. Takáto pravidelná romantika v kúpeľni môže viesť až ku vzniku astmy. Odporúča sa preto veľa vetrať, prípadne investovať financie do zdravotne nezávadných sviečok.

Pozor si dávajte aj na knôty, ktoré môžu byť z olova. Knôt voľte radšej bavlnený. Mal by mať ideálnu dĺžku okolo 15 milimetrov, ak sa vám zdá príliš dlhý, zastrihnite ho. Sviečky by sa tiež nemali sfúkavať, ale hasiť zhasínadlom alebo ponorením knôtu do vosku.

2. Za prírodné materiály sa platí

Prírodné sviečky sa vyrábajú z rastlinných olejov alebo voskov. Najčastejšie sa používa sójový vosk, palmový olej alebo u nás veľmi obľúbený včelí vosk. Prírodné však neznamená ekologické. Sójový vosk totiž môže byť vyrábaný z geneticky modifikovaných sójových bôbov a o spornom pestovaní palmového oleja asi netreba hovoriť.

Ak vám okrem vášho zdravia záleží tiež na prírode, kontrolujte tiež odkiaľ suroviny na výrobu sviečky pochádzajú. Včelí vosk je jediná surovina, ktorú nie je potrebné dovážať, avšak proces výroby je zložitejší a odráža sa teda na výslednej cene. Oproti parafínovým sviečkam vychádza EKO sviečka výrazne drahšie, avšak horí pomalšie, preto vám bude prinášať potešenie o to dlhšie.

Vonná sviečka ROSENHAVE (záhrada ruží) 300 g

3. K dispozícii sú naozaj extrémne vône

V poslednej dobe si môžete vybrať z nepreberného množstva vôní. Či už ide o klasiku (vanilka, pomaranč, škorica, zelené jablko, jahoda a pod) alebo o vône navodzujúce určitú atmosféru (vôňa vypraného prádla, jarnej lúky, zimy, detského zásypu alebo svadby). Vznikajú tiež špeciálne zamerané sviečky. Poznáte sviečky pre milovníkov kníh či jedla? Ako asi vonia taký Malý princ alebo Radovánky pri táboráku?

Výnimkou nie sú ani extrémne či nechutné vône. Stinky Candle Co. je projekt dvoch Američanov, ktorí sa rozhodli vyrábať originálne sviečky v štýle darčekov pre mužov. Niektoré vône sú celkom zaujímavé. V ponuke nechýba vôňa posekaného dreva alebo slaniny. Ale dostať darom takú sviečku s vôňou rybiny asi nie je snom všetkých mužov.

Ako si vybrať?

Ako vidíte, svet aromatických sviečok je naozaj pestrý, a preto pri výbere v prvom rade pozerajte na zloženie a až potom na samotnú vôňu. Jedine tak budete mať istotu, že zapálenie sviečky nebude mať negatívny vplyv na vaše zdravie.

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *