Ako vybrať zrkadlo ideálne pre vašu domácnosť?

Ako vybrať zrkadlo ideálne pre vašu domácnosť?

Zrkadlá patria medzi najpopulárnejšie interiérové doplnky. Od väčšiny z nich sa však líšia tým, že v domácnosti nemusia plniť výhradne dekoračnú funkciu. Správne umiestnené zrkadlo môže byť totižto nielen úžasným oživením, ale taktiež každodenným praktickým pomocníkom. V súvislosti s tým sa nám ale naskytá otázka, ako takéto zrkadlo vybrať.

Ako vybrať zrkadlo

Pri výbere ideálneho zrkadla pre vašu domácnosť by ste mali zvážiť predovšetkým jeho typ, veľkosť, tvar, orámovanie a v neposlednom rade umiestnenie. Správne umiestnené zrkadlo dokáže robiť v interiéri skutočné divy.

Typ zrkadla

Známi predajcovia zrkadiel majú zvyčajne v ponuke hneď niekoľko žiadaných typov tohto obľúbeného interiérového doplnku. Samozrejmosťou sú klasické nástenné zrkadlá, ktoré sa vešajú podobne ako obrazy, a voľne stojace zrkadlá s prídavným stojančekom či možnosťou jednoduchého opretia o stenu.

Nemôžeme však opomenúť ani nalepovacie zrkadlá, ktoré sa pripevňujú na podklad pomocou špeciálneho lepidla.

Medzi ďalšie zaujímavé zrkadlá bezpochyby patria kozmetické a stolné typy. V domácnosti dokážu plniť viac než podobnú funkciu. Avšak, kozmetické zrkadlá zvyknú mať aj nástennú formu, pričom môžu ponúknuť svojmu majiteľovi zväčšený obraz doplnený o LED osvetlenie.

Za zmienku stoja aj polohovateľné zrkadlá s možnosťou natočenia ideálneho uhlu či rôzne inteligentné zrkadlá.

Veľkosť a tvar zrkadla

Na trhu môžete natrafiť na nespočetné množstvo veľkostných a tvarových prevedení zrkadiel – od mozaikových typov, cez klasické obdĺžnikové či kruhové zrkadlá, až po obrovské zrkadlá, resp. zrkadlové steny.

Nie je žiadnym tajomstvom, že zrkadlá dokážu doslova a do písmena čarovať s priestorom. Okrem toho, že ho vedia opticky zväčšiť, môžu ho aj príjemne rozjasniť.

ako_vybrat_zrkadlo_stojacie

Orámovanie zrkadla

Neodmysliteľnou súčasťou zrkadla je jeho rám. Samozrejme, na trhu nájdete aj minimalistické zrkadlá bez rámov, ktorých účel spočíva predovšetkým vo vyššie zmieňovanom rozjasňovaní miestnosti.

Každopádne, čo sa orámovania zrkadiel týka, vyberať môžete z:

  • drevených
  • kovových
  • plastových
  • sklenených
  • brúsených rámov

Náš tip: Pri výbere zrkadla a jeho orámovania zohľadnite štýl, v ktorom je zariadený váš interiér.

Zatiaľ čo drevené rámy sú výbornou alternatívou do rustikálne či škandinávsky zariadených interiérov, kovové rámy vkusne doplnia zrkadlá v industriálnych domácnostiach.

Ak však hľadáte rámy do moderných interiérov, určite siahnite po plastových, sklenených alebo brúsených rámoch.

Umiestnenie zrkadla

Ak si lámete hlavu nad tým, ako vybrať ideálne zrkadlo pre vašu domácnosť, určite by ste sa mali zaujímať aj o tom, kam ho prípadne umiestniť.

Na úvod tejto časti je však potrebné podotknúť, že správne umiestnené zrkadlo nájde svoje využitie, či už praktické, alebo estetické, takmer v každej miestnosti.

ako_umiestnit_zrkadlo_na_stene

Zrkadlo v kúpeľni

Je samozrejmosťou každej domácnosti. Majte na pamäti, že by malo byť umiestnené niekoľko centimetrov nad umývadlom, aby naň zbytočne nešpliechala voda.

Vyberať môžete z kúpeľňových zrkadiel s úložným priestorom, s osvetlením či s výhrevnou fóliou proti zahmlievaniu.

Zrkadlo v spálni a v detskej izbe

Býva zvyčajne umiestnené kvôli obliekaniu, resp. kvôli kontrole zovňajška a outfitu. Takéto zrkadlo by malo byť dostatočne veľké, aby ste v ňom videli celú vašu postavu.

Vyvarujte sa však umiestňovaniu zrkadiel v spálni a v detskej izbe oproti oknu, pretože by ste v odraze videli maximálne vaše obrysy.

Zrkadlo v obývacej izbe

Je najmä dizajnérskym prvkom, ktorý môže rozjasniť a zväčšiť priestor. Mali by ste ho umiestniť tak, aby bol odraz v ňom čo najpríjemnejší na pohľad.

Ideálnym prípadom je, ak v ňom vidíte nádych prírody či vašich obľúbených doplnkov.

Na druhej strane, dajte si pozor, aby zrkadlo v obývačke neodrážalo neporiadok.

Zrkadlo v predsieni a na chodbe

Je výborným spôsobom, ako presvetliť tmavšie časti interiéru. Navyše, takéto zrkadlo poslúži aj ako nástroj finálnej kontroly vášho zovňajška, resp. outfitu, pred odchodom z domácnosti.

Rešpektujte však zásady jeho správneho umiestnenia, o ktorých zaujímavým spôsobom hovorí feng shui.

Zaujímavosti na záver

Práve učenie feng shui má určite čo-to podotknúť k téme, ako vybrať ideálne zrkadlo do domácnosti.

Vedeli ste napríklad o tom, že zrkadlá by nemali byť umiestnené oproti vchodovým dverám, aby neodrážali prichádzajúcu energiu naspäť von?

Zaujímavosťou je aj ponímanie čistoty zrkadla. Zatiaľ čo poškodené zrkadlá narušujú duševnú rovnováhu, čisté a nepoškodené zrkadlá sú nositeľmi radosti a smiechu do každej domácnosti.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *