Chystáte narodeninovú alebo inú party a riešite problém, či máte dostatok miest na sedenie pre hostí. Tak to je najlepší čas kúpiť pár sedacích vakov. Ako však na výber správneho sedacieho vaku? Na čo všetko by ste mali pri nákupe myslieť?
Obľuba sedacích vakov v slovenských domácnostiach je na vzostupe. Čím ďalej častejšie tak narazíte na nejaký ten farebný kúsok s guličkami v obývacej izbe alebo aj na záhrade.
Najdôležitejšia je náplň
Farba a tvar síce hrajú na prvý pohľad, ale myslite predovšetkým na hlavný účel vaku. Tým je práve sedenie. Preto je potrebné vyberať vak s kvalitnou náplňou. Pozerajte sa po tzv. polyesterových guľôčkach (skratka EPS). Existuje aj polystyrénová drť. Ale tá má hneď dve zásadné nevýhody. Jednak rýchlo zľahne a bude potrebné opakovane dosypávať novú. Tým druhým a závažnejším problémom je fakt, že z drte sa práši, čo neprospieva nášmu zdraviu.
Ako na samotný výber EPS guľôčok? Logicky platí, že čím sú väčšie, tým sa vám bude pohodlnejšie sedieť. Avšak nevýhodou veľkých guličiek je skutočnosť, že veľmi rýchlo zľahnú. Nie je problém ich dopĺňať. Kontrolujte si preto pri nákupe vaku, či obsahuje otvor, ktorým môžete nové guľôčky sypať dovnútra. Niektorí výrobcovia predávajú náplne aj ako samostatný tovar. Ešte lepšia je varianta na zips než spomínaný vak s otvorom. Jednoducho rozopnete na požadovanú veľkosť a už len sypete.
Odporúčame kupovať vak aj s povlakom. Jednak môžete povlaky vymieňať a prispôsobovať ich tak dizajnu bývania. Ale tiež si tým uľahčíte samotnú údržbu sedacieho vaku. Stačí zložiť povlak a ten vyprať. V opačnom prípade musíte čistiť komplet celý vak. Nie vždy to zvládnete sami a budete musieť využiť služby čistiarne.
Aj na veľkosti záleží
Na prvý pohľad nenápadná záležitosť, ale pre dobré a pohodlné posedenie je dôležité hľadieť aj na veľkosť vaku. V obchode aj na e-shopoch zoženiete sedacie vaky najrôznejšej veľkosti. Zohnať sa dajú ako miniatúrne taburety skôr pod nohy k televízii, tak obrovské vaky, ktoré pripomínajú kreslá. Na niektorých si môže s kľudom ustlať aj pár. Tieto vaky sú v zloženom stave podobné kreslu.
Väčšina domácností využíva vaky ako spomínané kreslo. V tomto prípade vám odporúčame vyberať tie vaky, kde aspoň jeden z rozmerov presahuje 140 cm. Je to z dôvodov, aby ste mali pri sedení podopretú i hlavu. Zamedzíte tak kriveniu chrbtice a prípadnej bolesti krčných stavcov. Ak sa chystáte na vaku aj spať, tak pozerajte, či aspoň jeden rozmer vaku dosahuje hodnoty 180 cm.
Ani materiál nie je radno podceňovať
Už ste si vybrali, či na vaku budete chcieť skôr sedieť alebo ležať. Máte teda jasno v jeho veľkosti a tvare (hruška alebo vankúšový tvar). Potom prichádza na rad výber materiálu, z ktorého je sedací vak zhotovený.
Pravdepodobne najčastejšie narazíte na polyester. Z tohto materiálu sa šijú aj batohy, lebo dlho vydrží a hneď tak sa nepredrie. Taktiež sa na ňom dobre sedí. Ovšem ak chcete pre seba a svoje návštevy to najlepšie, potom siahnite po nylonovom vaku.
Nylon má celý rad plusov: je odolný, ale aj príjemný na dotyk pokožky. Vydrží aj dážď, lebo je nepremokavý. Naopak v horúčave sa nemusíte báť nepríjemného potenia pri sedení, ako to asi poznáte z koženky alebo kože na gaučoch. Nevýhodou je vyššia nákupná cena.