Vzhľadom na to, že deti rastú ako z vody, je jednou z povinností každého rodiča, aby si v určitých obdobiach poradil s výberom detskej postele. Pri pohľade na trhovú ponuku postelí pre detí sa vám zo všetkých dostupných typov, materiálov a prevedení pravdepodobne zatočila hlava. Na základe čoho si teda vybrať praktickú detskú posteľ?
Detská izba predstavuje pre deti viac ako len akúsi miestnosť. Ide o útočisko, ktoré chráni malých človiečikov pred každodennými neduhmi a trampotami. Deti by sa však mali vo svojom kráľovstve cítiť nielen bezpečne, ale aj pohodlne. Práve preto je výber detskej postele taký dôležitý.
Ako vybrať detskú posteľ?
Pri výbere detskej postele by ste mali brať do úvahy nielen vek a veľkosť dieťaťa, ale taktiež veľkosť detskej izby či rozmer a typ samotnej detskej postele. Rôzne prevedenia detských postelí dokážu totižto splniť zaujímavé požiadavky rodičov a detí. Zoberme to však pekne od začiatku.
Aký rozmer je najvhodnejší?
- Detské postieľky – samozrejmosťou pre tých najmenších by mali byť výškovo nastaviteľné detské postieľky, ktoré môžu deti neskôr využiť aj ako ohrádky na hranie.
- Malé detské postele – rozmery malých detských postelí sa zvyčajne pohybujú na úrovni 70 x 140 cm, resp. 70 x 160 cm. Deti sa v nich síce cítia pohodlne a bezpečne, no po čase ich budete musieť vymeniť za väčšie typy.
- Klasické postele – nespornou výhodou klasických postelí s rozmermi 80 x 200 cm, resp. 90 x 200 cm, je ich dlhodobé využívanie. V menších detských izbách však zaberajú mnoho priestoru, pričom pre drobcov môžu byť zbytočne veľké.
- Rastúce postele – hlavnou devízou rastúcich postelí je možnosť upravovať ich dĺžku a postupne pridávať matrace podľa toho, ako dieťa rastie.
Typy detských postelí
Kto povedal, že príprava na detský spánok by mala byť nudná, či azda problematická. Detské postele s podobou autíčok, lodí či barbie domčekov by vás zaručene presvedčili o opaku. Každopádne, na trhu môžete skutočne natrafiť na množstvo druhov detských postelí.
- Detské poschodové postele – ideálna voľba do detských izieb s dvomi deťmi, v ktorých sa žiada šetrenie priestoru.
- Detské vyvýšené postele – šetria miesto, pričom poskytujú nielen možnosť úložného priestoru a priestoru na hranie, ale taktiež priestor na umiestnenie písacieho stola alebo pohovky a televízora.
- Detské postele s úložným priestorom – prevedenie, ktoré šetrí miesto a ponúka možnosti na skladovanie hračiek.
- Detské postele s prístelkou (rozkladacie) – prístelka môže poslúžiť nielen kamarátom na prespanie, ale taktiež ako ochrana pred pádom dieťaťa.
- Detské domčekové postele – štýlové detské postele v tvare domčeka, ktoré si deti zamilujú.
Pre aké materiály sa rozhodnúť?
Výber materiálu detskej postele býva často subjektívnou záležitosťou záujemcov. Môžeme vám však poradiť, že detská posteľ by mala byť jednoznačne zdravotne nezávadná, pevná, odolná a jednoduchá na údržbu.
Náš tip: Vhodným materiálom na detské postele je určite masív, resp. jeho kombinácia s kovaním, alebo LTD či MDF dosky. Zatiaľ čo detské postele z masívu sa vyznačujú vysokou životnosťou, tak detské postele z LTD a MDF dosiek môžu zaujať nižšou cenovkou.
Nezanedbajte ani výber roštu, ktorý má priamy vplyv na životnosť matraca. Výbornou alternatívou je napríklad pružný lamelový rošt s vysokou nosnosťou alebo cenovo dostupnejší latkový rošt.
Bezpečnosť nadovšetko
Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek detskú posteľ pre vašu ratolesť, majte na pamäti, že na prvom mieste by mala byť bezpečnosť. Odporúčame vám preto, aby ste na kúpe detskej postele príliš nešetrili.
Vyvarujte sa tiež posteliam s tvrdými a ostrými hrami, pričom dajte prednosť radšej zaobleným tvarom.
No a na záver, nezabúdajte na bočnice či bezpečnostné zábrany, ktoré by mali byť minimálne pri poschodových či vyvýšených posteliach úplnou samozrejmosťou. Svoj účel, prekážku v prípade hrozby pádu z detskej postele, však splnia aj pri nižších typoch.