Sušenie bielizne môže byť občas pekne zapeklité. Keď prší. Keď nemáte doma dosť miesta na sušiak. Keď je zima. Keď nemáte balkón. Keď slnko príliš svieti, prádlo vám vybledne. Keď neznášate vešanie. Keď chcete obľúbené oblečenie suché hneď. Keď … Doplňte sami. Takých keď sú desiatky. Pre všetky ale existuje jedno jediné (a prakticky dokonalé) riešenie. Sušička prádla! Poradíme, ako vybrať sušičku, ktorá bude pre vašu domácnosť dokonalá a vďaka ktorej sa zbavíte hneď niekoľkých problémov.
Sušička prádla už je nevyhnutnosť
V minulosti ľudia skladovali jedlo v pivnici, za oknom a potom prišiel vynález chladničky. Pred vysávačom tu bolo zametanie. Riad sa umýval v rukách v potoku. A bielizeň sa sušila na kúrení, na sušiaku, v sušiarni alebo na balkóne. Skvelá správa je, že aj oblečenie dnes už vysuší niekto za vás. A čo že to je? Sušička prádla.
Nie je rozmar zaobstarať si ďalší spotrebič, ak si vyberiete rozumne. Ušetriť môžete veľa času, a to len s počiatočnou investíciou. Hoci potrebuje sušička prádla k svojmu fungovaniu elektrickú energiu a niekedy aj určité množstvo vody, benefity prevažujú.
Ten správny model vás bude stáť len o pár korún mesačne viac. Tu neplatí, že čas si za peniaze nekúpite. Kúpite a ešte lacno.
Princíp sušičky je ľahší, než si myslíte
Na trhu dnes existuje nekonečné množstvo typov sušičiek, ale v podstate je možné rozdeliť ich na dva druhy. Kľúč k tomuto delenie je spôsob odvádzania vlhkosti. Ten síce nemá vplyv na výslednú kvalitu usušení, ale súvisí s umiestnením sušičky a s možnosťami vašej domácnosti.
Ako vlastne funguje taká sušička prádla? A aké sú na trhu dnes druhy?
Sušičky ventilačné
Sušičky s ventilátorom, vlhkosť premieňajú na horúci vzduch a paru, ktorú ventilujú mimo spotrebiča. Taký typ sušičky umiestnite niekam, kde sa dá vetrať.
Ďalšou možnosťou je dať vybudovať odťahovú rúru, ktorou bude para odchádzať mimo dom.
Dajte si pozor: Z bezpečnostných dôvodov je dôležité nezapájať odťah z ventilačnej sušičky do vzduchotechniky, ani do komína a ani do sústavy centrálneho vykurovania. Horúci vzduch skrátka musí z domu!
Výhodou ventilačných sušičiek sú nižšie prevádzkové náklady a tiež nižšia obstarávacia cena.
Problémom ale môže byť práve odvetrávanie. V panelákových kúpeľniach bez okien je prakticky nemožné. V domoch by bolo dobré počítať s týmto typom sušičky už pri výstavbe, aby ste sa vyhli neskorším stavebným zásahom.
Ak pre vás nie je reálna ani jedna možnosť, nezúfajte. Obľúbené sú aj kondenzačné sušičky a medzi nimi si vyberiete.
Sušičky kondenzačné
Kondenzačných sušičiek existuje hneď niekoľko typov. Pracujú na princípe kondenzácie. Vnútri prúdi teplý vzduch a para, vďaka ochladeniu vzniká voda. Tej sa zbavuje sušička prádla:
- zberom do zásobníka (sušičku bez pripojenia na odpad)
- alebo odteká hadicou (model s odpadom)
Zásobník na vodu je potrebné po každom sušiacom procese vylievať a kondenzačnú nádobu udržiavať čistú. Sušička so zásobníkom je najjednoduchším riešením, pretože sa nemusíte zaoberať odtokom a nemusíte ju nikam pripájať.
Ak sa rozhodnete pre sušičku, ktorá odtok má, jednoducho ju, rovnako ako napríklad ako práčku, napojte k odpadu.
Ochladený vzduch sa potom opäť ohreje a zase sa preženie mokrou bielizňou, nadviaže na seba vlhkosť, zase sa ochladí, oddelí sa voda, ochladený vzduch sa znova ohreje a tak stále dokola, až kým nemáte suchú aj poslednú ponožku.
A aký mechanizmus ten chladný vzduch stále ohrieva?
Možnosti sú tri:
- Sušička s vykurovacím telesom je klasickým variantom. K ohrevu vzduchu nevyužíva zvyškové teplo, to odchádza z prístroja preč. Sušička prádla ohrieva všetko pekne od začiatku znova. A práve kvôli tomu zvykne mať vyššiu spotrebu. Ak viete, že budete sušiť raz za čas len určité kusy bielizne, kondenzačná sušička s vykurovacím telesom vás nezruinuje. Ak si ale chcete ušetriť prácu každý deň, vyberte si radšej iný variant.
- Sušička s tepelným čerpadlom poteší každého, kto perie často a zároveň nechce minúť majland. Počas procesu sušenia sa vďaka tepelnému čerpadlu využíva všetok zvyškový teplý vzduch. Sušička prádla je tak veľmi úsporným spotrebičom. Úspora môže byť oproti iným typom až trojnásobná! No aj napriek tomu je aj pri týchto malé “ale” a tým je čistenie filtrov. Niektoré sušičky totiž nemajú režim samočistenia, preto je filtre ručne vyčistiť po každom cykle. Veľkú výhodu tak získavajú sušičky s vykurovacím telesom, ktoré sú zvyčajne bez filtrov.
- Hybridná sušička prádla je najmenej častým variantom a jedná sa o typ, ktorý má zabudované výhrevné teleso aj tepelné čerpadlo. Týchto modelov nie je veľa a ich cena je vysoká, umožní vám ale kombinovať výhody oboch mechanizmov. Keď budete chcieť sušiť rýchlo a lacno, zapnite vykurovacie teleso a keď budete mať dostatok času a chcete investovať, sušte čerpadlom.
Každá z týchto sušičiek musí byť umiestnená najmenej 60 cm od umývadla, sprchy a vane, pretože vzduch, ktorý prúdi dovnútra, musí byť dostatočne chladný. A práve teplotu vzduchu môže všeličo ovplyvniť.
Snažte sa teda sušičku postaviť na dostatočne chladné miesto, ktoré nie je ničím narušované. Keby musela ochladzovať vzduch od začiatku, mohli by vás účty za elektrinu začať pekne trápiť.
Premýšľate, ako sušičku zakomponovať do kúpeľne, práčovne? (ako zariadiť práčovňu sa dočítate tu: https://lepsiebyvanie.pluska.sk/byvanie/dokonala-domaca-pracovna-2)
2v1 nie je len káva, ale aj sušička
Úsporným riešením nielen, čo sa týka miesta, je 2v1 sušička s práčkou. Výhodné je u týchto modelov to, že nemusíte bielizeň presúvať z jedného spotrebiča do druhého, zapnete jeden program a je to!
Cena tiež môže byť veľmi príjemná, pretože kupujete len jedno zariadenie a nie dve.
Na čo si dať pozor: Časová náročnosť je dlhšia, ktorú sušenie bielizne v modeli 2v1 vyžaduje. Sušička prádla zabudovaná v práčke nebude nikdy tak výkonná ako samostatne stojaca, takže potrebuje na sušenie viac času.
Dôležité je tiež spomenúť, že sušička prádla v tomto prevedení potrebuje k svojmu fungovaniu vodu. Možno sa čudujete, že sušička spotrebováva vodu a zaujíma vás prečo. Je to preto, že voda spôsobuje ochladzovanie, ktoré je potrebné ku kondenzácii. Razom je celý proces zložitejší a tiež trochu paradoxný. Niekedy totiž na pranie spotrebujete len polovicu toho, čo na následné sušenie.
Bez čoho sa sušička prádla nezaobíde
Ešte pred zaobstaraním sušičky je dobré myslieť na pár vecí, bez ktorých sa tento božský vynález nezaobíde.
Aj sušička chce svoje miesto na svete
V prvom rade potrebujete na sušičku miesto. Nemala by byť v miestnosti, kde je príliš teplo (nehodia sa vôbec do kuchyne):
- kondenzačné typy navyše potrebujú byť najmenej 60 cm vzdialené od zdrojov tepla
- ventilačná sušička prádla zase potrebuje okno alebo odvetrávacie rúru
Sušičku môžete umiestniť tiež na práčku. V takom prípade zaobstarajte vhodný medzikus, s ohľadom na typ práčky i sušičky. Medzikus môže byť aj s odkladacou plochou a ďalšími vychytávkami. Bez medzikusu by ste si mohli jeden z prístrojov poškodiť a predovšetkým jeho inštaláciou zvyšujete bezpečnosť.
Ak sa rozhodnete sušičku umiestňovať nad práčku, nezabudnite vykonať dôkladné kontrolné merania. Sušička by mala stáť na práčke a nie naopak, tak nech nového pomocníka nemusíte obratom zase vracať.
Predné alebo hornej plnenie?
S umiestnením sušičky súvisí tiež typ plnenia. Rovnako ako u práčky si môžete vybrať, či chcete horné alebo predné plnenie. Ide predovšetkým o úsporu miesta, sušička prádla s horným plnením je menej priestorovo náročná, dá sa schovať do komory, pokojne aj do vstavanej skrine. Je ale veľmi energeticky náročná a výdavky za elektrinu môže zdvihnúť pokojne aj o 20 eur mesačne. Má tiež oveľa menšiu kapacitu a môže sa stať, že sa do nej nezmestí všetko prádlo z práčky.
Bez príkonu to nepôjde
Sušička prádla potrebuje určitý príkon a práve ten sa môže stať pekným strašiakom. Niektoré kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom sa dostanú až na hodnoty okolo 1000W, sušičky s vykurovacím telesom zvyčajne potrebujú cca 2250W.
Každý typ má ale inú energetickú náročnosť a tá sa samozrejme spája aj s cenou, s výkonom, s rýchlosťou sušenia.
Zahrnúť musíte veľa faktorov, a preto je dobré poriadne si preštudovať, čo ktorá sušička dokáže a za akú cenu. Niektoré sušičky je dokonca možné prepojiť s wi-fi a programovať si proces sušenia treba z kancelárie!
Každá ďalšia technológia ale, celkom prirodzene, zvyšuje spotrebu energie. Tá bude kvôli sušičke vždy vyššia, ako ste boli zvyknutí, nech si vyberiete sebeúspornější model. Výhodou ale je cenný ušetrený čas.
Zapojte a pustite sa do sušenia
Náročná úloha – vybrať sušičku – už máte za sebou a zostáva len jej zapojenie?
Trikrát sláva, to už je ten najľahší krok. Úskalia ventilačných sušičiek už sme vám popísali, rovnako ako krásu sušičiek s kondenzačnou nádobou.
Zapojenie sušičky do odpadu alebo sifónu ale tiež nie je žiadna veda. Stačí si zaobstarať dvojité kolienko k odpadu, do ktorého už zvádzate práčku a máte hotovo!
Podobne si poradíte aj so sifónom a môžete sušiť.
Prečo sa bez sušičky prádla nezaobídete ani vy
Jednou z mála zatiaľ nezodpovedaných otázok je, ako sušičku používať. Ako? S radosťou.
Sušička je domáci spotrebič ako každý iný a akonáhle sa zmierite s o niečo väčšou spotrebou elektriny, môžete sušiť pokojne každý deň. Bielizeň sa jednoducho dá do sušičky, zapne sa zodpovedajúci program a ďalej sa o nič starať nemusíte.
Programy, ktoré sušičky ponúkajú, sú rôzne:
- žehlenie – sušička prádla sa postará o to, aby ste sa vyhli nielen vešanie, ale aj neobľúbenému žehleniu, krásne budú vyzerať aj košele alebo napríklad obliečky,
- odchlpenie – výkonné sušičky zvládnu oblečenie zbaviť aj zvieracích chlpov,
- alergie – pre alergikov sú sušičky hotovým požehnaním, okrem chlpov odstraňujú z oblečenia tiež mikročastice prachu a ďalších alergénov, ktoré sa v oblečení vyskytujú, vysušia vám deky a pokojne aj prikrývky a vankúše,
- odstránenie zápachu – ak viete, že niektoré kúsky oblečenia neznášajú dobre časté pranie a stačilo by len zbaviť ich zápachu – aj s tým vám sušička pomôže.
Každý program trvá inak dlho, záleží aj na type bielizne, ktorú zrovna sušíte. Jemná nočná bielizeň si vyžaduje inú starostlivosť než napríklad montérky. Možno bude pár prvých pokusov o sušenie trochu rozpačitých, ale určite aj vy nájdete, čo vám vyhovuje.
Uvidíte, že výhody prevážia nad nevýhodami, pretože nielen že sa zbavíte sušiakov a ušetríte čas (za vešanie i žehlenie), ale bielizeň budete mať vždy jemná, nadýchaná a príjemná na dotyk.
Pre a proti sušičiek prádla
Univerzálny návod ako vybrať sušičku samozrejme neexistuje a je naozaj ťažké určiť, či existuje najlepšia sušičky prádla. Veľké porovnania nájdete na magazíne covybrat.sk.
Prehľad pre a proti vám ale radi ponúkneme!
Ďalšie výhody a nevýhody sušičky tu.
Klady
- úspora času
- zbavíte sa vešanie a žehlenie
- úspora miesta (sušiak je oveľa náročnejšie na priestor než sušička)
- odstraňuje žmolky
- vhodná pre alergikov
- odstraňuje chlpy
- bielizeň bude vždy voňať
- farby nebudú blednúť
Zápory
- vyššia spotreba energie
- obstarávacia cena (ale aj tá môže byť priaznivá)
- existujú textílie, ktoré skutočne v sušičke sušiť nemožno (tých je ale ako šafranu)