Prietokový ohrievač, alebo radšej bojler? Objavte hlavné rozdiely!

Rozhodujete sa, akým spôsobom u vás doma vyriešiť ohrev vody? Pozrite sa na porovnanie dvoch možností v podobe bojlera a prietokového ohrievača. Prehľadné porovnanie vám pomôže rozhodnúť sa pre variant, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Ilustračný obrázok, zdroj

Ohrev vody v rodinných domoch je spojený s celým radom otázok a nemalými nákladmi. Medzi dostupné riešenia pre získanie teplej vody patrí bojler a prietokový ohrievač. Ak sa nedokážete medzi týmito variantmi rozhodnúť, je nutné pozrieť sa na ich hlavné rozdiely. Nemožno totiž ihneď povedať, ktorý z nich je lepší. Záleží predovšetkým na vašich potrebách.

Ako funguje prietokový ohrievač vody?

To, akým spôsobom ohrievajú vodu prietokové ohrievače, je pomerne jasné už z ich názvu. Nevytvárajú žiadnu zásobu teplej vody a spravidla sú umiestnené blízko samotného vodovodného kohútika. Voda sa ohrieva až v momente, kedy ohrievač zopne. To sa stane pri otočení kohútika s teplou vodou.

Teoreticky tak máte k dispozícii neobmedzené množstvo teplej vody, čo je jedna z hlavných výhod prietokového ohrievača. Medzi tie ďalšie patrí úspora miesta. Moderné modely sú malé a tiché. Neprehliadnuteľným kladom sú minimálne tepelné straty. Teplá voda sa nestihne na ceste ku kohútiku ochladiť.

Za hlavné nevýhody možno považovať nutnosť naučiť sa s ohrievačom správne pracovať. Teplota vody sa mení spoločne s prietokom. Ak chcete upraviť teplotu vody, musíte prietok regulovať. Riešením môže byť termobatéria. Tá je však drahšia. Investícii sa nevyhnú ani majitelia starších elektroinštalácií. Ohrievač je náročný a prudké zvýšenie spotreby elektrickej energie by mohlo u starších inštalácií spôsobiť výpadok. V neposlednom rade počítajte s tým, že pre každé miesto, kde potrebujete teplú vodu, musíte zakúpiť samostatný ohrievač.

Bojler pod lupou

Na bojler v slovenských domácnostiach narazíte častejšie. Voda v ňom sa priebežne dohrieva a bojler je možné nastaviť tak, aby sa spínal iba v lacnom tarife vášho dodávateľa elektriny. Výhodou je využitie jedného bojlera pre celý dom a všetky zdroje teplej vody.

Nevýhody sa prejavujú v momente, keď zle odhadnete objem bojleru, prípadne potrebujete naraz viac teplej vody. Bojler má obmedzenú kapacitu, a preto ak miniete všetku vodu, musíte počkať, než sa ďalšia v bojleri dohreje. Bojler tiež vyžaduje dostatok voľného miesta pre inštaláciu a pri priechode dlhším potrubím dochádza k tepelným stratám.

Verdikt

Výhody a nevýhody hovoria jasne. Prietokový ohrievač je vhodným riešením pre domácnosti s nízkou a nárazovou spotrebou teplej vody. Rodiny do dvoch členov si s ohrievačom určite vystačia. Naopak časté spínanie kvôli vyššej spotrebe teplej vody je veľmi nehospodárne a v takom prípade je vhodnejšia voľba bojler. Pre domácnosti s nestálou prevádzkou dáva zmysel zamyslieť sa nad obstaraním kombinovaných bojlerov. Tie až do vyčerpania zásob fungujú ako klasický bojler. Akonáhle teplá voda dôjde, majú schopnosť dohrievať vodu rovnako rýchlo ako prietokový ohrievač.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *