Ako vybrať kvalitné a funkčné okenné rolety

Ako vybrať kvalitné a funkčné okenné rolety

Riešení ako skryť vaše súkromie pred zvedavými pohľadmi zvonku, je nespočet. Jedným z nich sú rolety, ktoré už dávno nemusia byť nevkusné a šedivé. Vyberte si takú, ktorá vám sadne priamo na mieru!

Okrem závesov i rolety skvelo ochránia vašu domácnosť pred zvedavými pohľadmi susedov. A nielen to. Funkcií majú mnoho. Pomôžu vám izolovať miestnosť a zabrániť úniku tepla, čiastočne alebo úplne neprepúšťajú svetlo, takže máte istotu ochrany pred slnkom aj večernými pouličnými lampami a v neposlednom rade môžu byť elegantnou dekoráciou. Záleží, aké si vyberiete.

Výhody roliet

 • Sú dostupné v širokej škále farieb a potlačí
 • Znižujú vonkajší hluk
 • Chránia pred slnečnými lúčmi
 • Tepelne izolujú (šetria až 70% tepelnej energie)
 • Sú hygienickejšie než klasické závesy

Kam s nimi?

Pred samotným výberom je dôležité si ujasniť, na aký účel roletu potrebujete. Iné vlastnosti bude mať roleta, ktorú chcete čisto ako doplnok, iné roleta zatemňovacia, ktorá si žiada kvalitnejšiu a nepriepustnú látku. O vonkajších roletách, ktoré môžu nielen chrániť interiér pred svetlom ale aj pred zlodejmi, ani nehovoriac.

Interiérové rolety

 • Interiérové rolety môžu byť zatemňovacie, čiastočne alebo úplne (tzv. blackout rolety).
 • Môžu byť vybavené aj vonkajšou vrstvou, ktorá odráža slnečné lúče. Vďaka tomu sa v miestnosti bude udržovať nižšia teplota.
 • Slúži ako alternatíva žalúzií.
 • Ovládajú sa väčšinou guličkovou retiazkou alebo pomocou pružinového systému.
 • Inštalované sú buď priamo na okno alebo nad okenný výklenok, čím zakrývajú celý priestor okna.

Materiál

Vnútorné zatemňovacie rolety sú vyrábané zo 100% polyesteru či PVC. Tie klasické potom tvorí polyester, bavlna, sklené vlákno, viskóza alebo ľan. Zvláštnu úpravu vyžadujú nehorľavé rolety. Voliť môžete z najrôznejších farebných prevedení trebárs jednofarebné tapety, alebo potom tie s potisknutými motívmi.

Vonkajšie rolety

 • Vonkajšie rolety alebo rolety predokenné musia byť vyrobené z odolnejších materiálov (najvhodnejší je hliník), aby v poriadku prečkali nepriaznivé podmienky. Rovnako ich konštrukcia je pevnejšia. Všetky tieto faktory sa odrážajú na cene, ktorá je pochopiteľne oveľa vyššia ako u interiérových roliet.
 • Sú účinnejšie, pretože sa umiestňujú spravidla pred okenné sklo, teda prepúšťajú oveľa menej svetla a tepelne izolujú lepšie ako rolety interiérové.
 • Uľahčiť prácu si môžete i spôsobom ovládania, ktorý môže byť buď manuálny alebo elektrický.

Materiál

Najčastejšie sa vonkajšie rolety vyrábajú z hliníka. Môžete však naraziť aj na plastové prevedenie. Z hľadiska životnosti a kvality sa však príliš neodporúčajú, pretože plast nie je schopný odolávať toľko teplotným rozdielom, UV žiareniu a vonkajším podmienkam. Hliník má tiež lepšie izolačné vlastnosti. Nájsť ich môžete aj vo viacerých farebných prevedeniach, zlaďte ich s farbou fasády a okien.

Žalúzie, alebo rolety?

Samostatnou kategóriou sú žalúzie. Tie sa od roliet odlišujú tým, že sa svetlo dá regulovať a smerovať podľa potreby. Interiérové žalúzie snáď pozná každý a skoro každý ich má doma. Podobné vonkajším roletám sú potom žalúzie predokenné. Môžete ich regulovať podľa intenzity denného svetla, dajú sa aj úplne zatiahnuť. Tepelnú a hlukovú izoláciu však čoraz viac zaisťujú rolety.

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *