Kedy kúpiť prvé detské topánky a aké vybrať pre bábätko?

Kedy kúpiť prvé detské topánky a aké vybrať pre bábätko?

Vybrať prvé pevné detské topánky pre bábätko je veľký krok. Ničoho sa ale nebojte, poradíme vám, ako siahnuť po tých správnych.

Lezenie začína byť nuda a svet pomaly objavuje z výšky?

Ak sa vaše dieťatko pokúša o prvé krôčiky, je to veľká radosť. A koniec premýšľania, od kedy sú detské topánky pre bábätko vlastne vhodné. Pretože akonáhle už robí samostatne niekoľko krôčikov, je ten správny čas vyberať prvé topánočky.

Ak máte záhradu, vaše malé asi obľubuje najmä lezenie a “chodenie” po tráve. Ako inak ho ešte môžete zabaviť? Pozrite na naše tipy tu.

Kedy naboso a kedy v topánočkách?

Na koberci, tráve alebo piesku je v poriadku, aby dieťa chodilo naboso. Prirodzene sa zapájajú svaly chodidla a členka a posilňujú sa presne tam, kde je to potrebné.

dieta-v-kozenych-detskych-topankach-so-drevenym-slonikom-na-kamenoch

Bosá chôdza na tvrdých a studených povrchoch ale obuv vyžaduje. Tvrdý povrch nie je zdravý pre vývoj klenby a studená zem môže viesť k prechladnutiu.

A keďže je jeseň skoro za dverami, rovno by ste sa mali poobzerať po jessenných detských topánkach. Na eshope Kmart nájdete stovky topánočiek rôznych farieb a veľkostí, ďalších produktov aj pre tých najmenších. V poradni vám poradia s akýmkoľvek problémom, ktoré máte.

Podľa čoho vyberať prvé detské topánky?

Topánky musia na nôžku dobre padnúť. To znamená, že:

  • nikde netlačia
  • nesmú byť veľmi voľné, aby v nich noha voľne nepoletovala
  • poskytujú dosť priestoru, aby netlačili prstíky k sebe.
  • majú v prednej časti naviac 10 až 15 mm, aby mala noha kam rásť a mala miesto na predĺženie pri chôdzi

Pri vyberaní dajte tiež pozor na postavenie nohy voči členkom. Pri sklone k vtáčaní členkov dovnútra (valgozite) voľte topánočky s pevnejším opätkom (pozor, opätok nie je to isté, čo podpätok).

Aké parametre by mali spĺňať prvé topánky pre dieťa?

Ľahkosť a mäkkosť

Pretože sa dieťa ešte len učí chodiť, nemá dostatočne vyvinuté svalstvo. Ľahké detské topánky sú pre učenie vhodnejšie, nemusí s nimi nijako zápasiť a tiež mu nepreťažujú svaly.

Ohybná a tenká podrážka

Prirodzený je pohyb bez topánok. Keď zrazu dieťaťu zatvoríte nohu do topánky s hrubou podrážkou, budete mu brániť v tom, čo doteraz bolo prirodzené.

Tiež bude pravdepodobne viac zakopávať, pretože nevenuje pozornosť tomu, po čom chodí. To, že necíti povrch, po ktorom stúpe, vedie k nešetrnému našľapovaniu, čo preťažuje pohybový aparát.

detske_červene_textilné_topánky_s_bielou_podrazkou

Široká špička

Prstíky potrebujú priestor. Ak chcete, aby sa dieťaťu správne vyvíjala klenba a netrpelo na vbočený palec, musí mať v topánke dostatok priestoru.

Prsty natlačené do úzkej špičky strácajú svoju funkciu, a to vedie k namáhaniu a preťažovaniu iných svalov.

Nezvýšená päta

Zvýšená päta na detských topánkach mení postavenie chrbtice voči povrchu, na ktorom dieťa stojí. A stačí naozaj aj malé zvýšeniea vznikne veľký problém.

Skracujú sa achilovky a problém sa môže reťaziť natoľko, že vyústi v bolesti chrbta a hlavy.

Mení sa rovnováha, a aj nepatrné vychýlenie vedie k zlému postoju, a tým nežiadúcemu vývoju svalstva.

Nekĺzavá podrážka

Rovnováha detí je ešte trochu vratká, stabilná podrážka je preto absolútna nutnosť. Padanie je síce prirodzenou súčasťou učenia, ale vhodnou obuvou minimalizujete zbytočné pády.

Priedušný materiál

Nielen nohy dospelých sa potia. Potia sa aj malé deti, a navyše majú pokožku výrazne citlivejšiu. Priedušnými detskými topánkami predídete zbytočným kožným problémom.

Zdravotne nezávadný materiál

Stávkou na istotu sú prírodné materiály. Deti rady ochutnávajú všetko nové a detské topánky nebudú výnimkou.

Nové alebo z druhej nohy?

Detská obuv nepatrí medzi najlacnejšie záležitosti, tak je pochopiteľné, že vám napadá variant znovupoužitia topánočiek, z ktorých už pôvodný majiteľ vyrástol.

Topánky sa vytvarujú podľa nôh, ktoré má každý jedinečné. A to pre druhého nositeľa nie je rozhodne prínosné. Pokiaľ sa ale jedná o kvalitnú koženú obuv, ktorá inak nie je vôbec pošliapaná, môžete to vyriešiť výmenou vložky. To je dobré nielen preto, že sa nová vytvaruje podľa nôžky súčasného nositeľa, ale aj z hľadiska väčšej hygieny.

Detské topánky ale dobre otestujte a uistite sa, že dobre sedí. Inak riskujete zlý vývoj pohybového aparátu, a to za to nestojí.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *