Výroba šarkana je zábavná aktivita pre deti aj dospelých, pri ktorej môžete naplno využiť vašu kreativitu. Najlepšie na tom je, že zábava sa zďaleka nekončí pri samotnej výrobe šarkana, ale pokračuje aj pri jeho púšťaní v prírode. Prečítajte si náš návod, ako vyrobiť šarkana a zabavte sa s deťmi počas jesenných víkendov.
Ako si môžete vyrobiť šarkana doma?
Šarkana nemusíte kupovať v obchode. Omnoho zábavnejšie je vyrobiť si ho doma s deťmi. Tento spôsob je dokonca šetrnejší k prírode, pretože vám umožňuje použiť materiály ako plastové tašky alebo nevyužité látky. Okrem toho patrí výroba a púšťanie šarkana medzi najobľúbenejšie aktivity pre deti.
Na výrobu šarkana budete potrebovať:
- plastovú tašku, vrece na odpadky, papier alebo tenkú látku,
- 2 tenké drevené paličky (rozmery 50 cm a 60 cm),
- špagát,
- krepový papier,
- lepidlo,
- lepiacu pásku,
- pravítko,
- nožnice,
- tmavú fixku,
- farebné fixky, farebný papier a nálepky.
Krok 1: Začíname vyrábať konštrukciu
Nachystáme si 2 tenké drevené paličky, ktoré budeme spájať do tvaru písmena T. Vezmeme 50 cm dlhú paličku a položíme ju cez druhú, 60 cm dlhú paličku tak, aby nám spolu vytvárali písmeno T. Tieto dve tyče budú tvoriť základnú konštrukciu vášho šarkana.
Poznámka pre vás: Ak chcete, aby bol šarkan väčší, použite dlhšie paličky. Dôležité však je, aby bola vodorovná palička aspoň o 10 centimetrov kratšia ako zvislá palička.
Krok 2: Spojenie paličiek
2 paličky k sebe pripevníme pomocou špagáta a lepidla. Špagátom obtočíme paličky 1-2 razy na mieste, kde sa spájajú. Potom špagát zviažeme malým uzlom a prebytočný povrázok odstrihneme nožnicami.
Ak chcete, aby bol spoj ešte pevnejší, kvapnite medzi dve paličky aj trochu lepidla. Následne ich pritlačte k sebe, čím sa lepidlo prichytí na obe paličky. Pri spájaní paličiek dbajte na to, aby spolu vytvárali pravý uhol.
Krok 3: Príprava zárezov
Na konci každej drevenej paličky urobíme vodorovné zárezy. Pomocou nožníc urobíme na každom konci 1 zárez z každej strany. Zárezy by mali byť dostatočne hlboké, aby sa do nich zmestil špagát, ktorý použijeme na pripevnenie plachty. Ak používate veľmi tenké paličky a tenký špagát, môžete urobiť na koncoch paličiek dierky.
Krok 4: Obtočenie špagáta okolo drevenej konštrukcie
Obtočíme špagát okolo celej konštrukcie. Začneme tým, že špagát omotáme okolo horného zárezu na ráme, a potom ho pretiahneme cez zárez na ľavom konci rámu. Následne natiahneme špagát k zárezu na spodnom konci rámu a pokračujeme až k pravému koncu rámu. Všetky konce omotáme špagátom 1-2 razy.
Nakoniec znova omotáme špagát 1-2 razy okolo horného konca rámu a prebytočný kus odstrihneme nožnicami.
Poznámka pre vás: Špagát by nemal byť príliš napnutý, aby sa paličky neohýbali. Špagát vám má pomôcť vytvoriť pevnú konštrukciu šarkana, a preto by nemal byť ani príliš voľný.
Krok 5: Výroba plachty
Na plachtu použijeme veľké plastové vrece, papier alebo pevnú látku širokú aspoň 70 cm. Je na vás, aký materiál na realizáciu šarkana použijete. Ak si napríklad zvolíte veľké biele vrece na odpadky, môžete ho neskôr ľahko zdobiť s deťmi.
Dôležité je najmä to, aby ste si vybrali pevný materiál, ktorý sa pri púšťaní šarkana neroztrhne.
Krok 6: Obkreslenie konštrukcie
Materiál, ktorý sme si zvolili na šarkana, rozprestrieme na zem alebo na stôl a na jeho stred položíme konštrukciu, ktorú sme si vyrobili z drevených paličiek.
Pomocou fixky a pravítka obkreslíme konštrukciu šarkana. Pravítko priložíme na hornú časť konštrukcie tak, že sa bude druhý koniec pravítka dotýkať konca tyče na pravej strane rámu. Fixkou nakreslíme diagonálnu čiaru od horného konca po koniec tyče na pravej strane, pričom si pomáhame pravítkom.
Tento postup zopakujeme na všetkých koncoch a obkreslíme celého šarkana. Po dokončení by nám mal na materiáli vzniknúť kosoštvorec, pričom rám bude umiestnený uprostred kosoštvorca.
Krok 7: Vystrihnutie šarkana
Kosoštvorec začneme vystrihovať 5 cm od okraja obkreslenej konštrukcie. Vystrihnutý kosoštvorec bude teda na každej strane o 5 cm širší ako obkreslená konštrukcia. Tento priestor využijeme na prilepenie materiálu ku konštrukcii.
Pomocou nožníc vystrihneme kosoštvorec, aby nám vznikla pekná kosoštvorcová plachta, ktorú budeme môcť ľahko upevniť k drevenému rámu.
Krok 8: Prilepenie materiálu
Na konštrukciu nanesieme tenký pásik lepidla a okraj plachty pritlačíme na rám, aby sa nám poriadne prilepil ku konštrukcii. Pripevnenie môžeme následne upevniť aj lepiacou páskou.
Po prilepení necháme lepidlo zaschnúť a skontrolujeme, či plachta pevne sedí na konštrukcii.
Krok 9: Pripevnenie špagáta na púšťanie
Vezmeme si špagát dlhý aspoň 4 metre. Nožnicami urobíme malý otvor nad miestom, kde sa stretávajú 2 tenké drevené paličky. Otvor urobíme dostatočne veľký na to, aby sa doň zmestil špagát.
Pretiahneme jeden koniec šnúry cez dieru a pevne ju previažeme okolo kríža. Odporúčame vám použiť dlhší špagát, aby váš šarkan mohol letieť vyššie nad zemou.
Krok 10: Vytvoríme chvost
Špagát dlhý približne 1 m pripevníme k spodnému koncu rámu a vytvoríme tak šarkanovi chvost. Prichádza tá najkreatívnejšia a pre deti najzábavnejšia časť – zdobenie šarkana. A na ozdobenie chvosta použijeme krepový papier rôznych farieb. Z krepového papiera si vyrobíme mašličky, ktoré priviažeme k špagátu.
Krok 11: Zdobenie šarkana s deťmi
Šarkana ozdobíme fixkami alebo použijeme krepový papier, ktorý nám zostal. Spolu s deťmi dajte priechod vašej kreativite, popustite uzdu fantázii a napíšte na šarkana nielen názvy ich obľúbených rozprávok, ale aj nakreslite ich obľúbené postavičky. Vyskúšajte použiť rôzne vzory, pruhy a bodky.
Zo zvyšného krepového papiera môžete vystrihnúť trojuholníky a kruhy, ktoré s deťmi prilepíte na šarkana. Šarkan je v tomto momente hotový a vy si pokojne začnite užívať zábavu s deťmi pri jeho púšťaní.
Krok 12: Púšťanie šarkana
Najlepšie miesto na púšťanie šarkana je v blízkosti vodnej plochy, napríklad pri jazere. Je tam totiž dobrý vietor, ktorý šarkana nadnáša. Šarkana môžete s deťmi púšťať aj na kopci. Je dôležité, aby sa na vybranom mieste nenachádzalo elektrické vedenie alebo stromy.
Po výbere vhodného miesta môžete začať púšťať šarkana. Pevne uchopte šnúru a začnite utekať v smere vetra. Počas behu uvoľnite draka a použite šnúru, aby ste ho udržali vo vzduchu.
Užitočné tipy na záver
Ak váš šarkan nechce lietať a stále padá k zemi, nemusí to byť chyba konštrukcie. Môže to byť spôsobené aj nedostatočným vetrom. V žiadnom prípade sa preto nevzdávajte a dajte vášmu šarkanovi druhú šancu. Vyberte sa s ním von v priaznivejších podmienkach alebo to skúste na inom, vhodnejšom mieste.
Môže sa stať, že sa váš šarkan začne počas letu krútiť. V tomto prípade mu skúste na chvost priviazať ťažšie látkové stuhy alebo mu pridajte na chvost koráliky. Viac váhy by ho malo udržať pri púšťaní vo vzpriamenej polohe.