Čoraz viac ľudí trávi veľa času prácou pri počítači. Častý problém spojený so sedavým zamestnaním je tak bolesť chrbta. Z každej strany neustále počujete, aké dôležité je správne sedenie. Veľký podiel má na tom práve stolička, na ktorej trávime niekedy aj viac než tretinu dňa.
Kancelárska stolička musí byť pre vaše chrbtové svaly dobrou oporou. Veľa ľudí si ju vyberá podľa dizajnu či ceny. Nie je to však dobrý nápad.
Ako teda vybrať správnu kancelársku stoličku alebo kreslo? Prečítajte si, čo všetko je dôležité pri výbere sledovať.
Kancelárska stolička alebo kancelárske kreslo?
Rozdiel medzi kancelárskou stoličkou a kreslom je v podrúčkach. Kreslo ich má napevno spojené s opierkou a sedadlom. Kvôli tomu sú však možnosti nastavenia kresla obmedzené. Kancelárske kreslo síce na prvý pohľad pôsobí pohodlnejšie, príliš dlhé sedenie na ňom ale nie je také príjemné.
Kreslo v kancelárii oceníte, ak na ňom sedávate len pár hodín denne. Jeho výhodou v porovnaní s kancelárskou stoličkou je i nižšia cena.
Herné kreslo
Osobitnú kategóriu tvoria herné kreslá. Majú výstredný dizajn a slúžia najmä na hranie hier. Majú väčšie možnosti adaptácie na mieru – od nastavenia výšky sedadla a podrúčok až po intenzitu hojdania dopredu, dozadu a do strán. Umožňujú tak uvoľnené a správne držanie tela pri dlhodobom hraní.
Vzhľad kancelárskej stoličky
Celkový dizajn stoličky by mal prirodzene ladiť s ostatným zariadením. Okrem farby poťahu je dôležitý aj jeho materiál. Pri každodennom používaní dostane poriadne zabrať, musí sa preto dobre čistiť.
Poťahy stoličky k pracovnému stolu
Poťahy na kreslá sa vyrábajú najčastejšie z textilu, ktorý je príjemný na dotyk, dostatočne priedušný, avšak ľahšie sa ušpiní.
Oproti tomu sa poťahy zo syntetickej kože udržiavajú veľmi jednoducho a pôsobia aj luxusne. Na dotyk však už nie sú také príjemné, obzvlášť cez leto sa na nich človek viac potí a pri častom používaní podľahnú rýchlejšie opotrebovaniu.
Na výber sú aj kreslá a stoličky s operadlom z pružnej sieťoviny.
Konštrukcia kancelárskej stoličky
Materiál konštrukcie musí byť odolný
Základná konštrukcia kancelárskych stoličiek určuje ich nosnosť, odolnosť i životnosť. Tie lacnejšie stoličky ju majú zhotovenú z plastu, ktorý sa však rýchlejšie poškodí a oprava už potom nie je možná.
Drahšie, avšak oveľa odolnejšie stoličky majú konštrukciu z ocele alebo hliníka.
Mäkká výplň pre pohodlné sedenie
Príjemné a mäkké sedenie je nemenej dôležité, preto si pred nákupom zistite aj to, z akého materiálu je výplň stoličky. Tie menej kvalitné sú vyplnené molitanom alebo inými lacnými hmotami, ktoré sa po čase zdeformujú. U ostatných sa ako výplň používa nastriekaná polyuretanová pena, ktorá je vďaka svojej vysokej hustote veľmi odolná a zároveň pohodlná.
S kolieskami alebo bez nich?
Možno sa to zdá ako banalita, ale aj kolieska a ich materiál majú svoju funkciu. Na tvrdú podlahu sú ideálne kolieska z gumy, na mäkkú sa naopak hodia tvrdé plastové.
A ak vám pohyb na stoličke prekáža, vyberte si takú, ktorá má namiesto koliesok pripevnené na nohách gumové klzáky.
Mechanika
Kancelárske stoličky a kreslá sa vyrábajú s niekoľkými typmi mechaník, ktoré umožňujú nastavenie výšky opierky, sedadla alebo tuhosť hojdania.
Poďme sa pozrieť, aké sú výhody a nevýhody jednotlivých typov.
Kancelárska stolička s kĺbovou mechanikou
Výhody
- skrutka na zadnej časti umožňuje nastavenie výšky, sklonu a hĺbky opierky
- niektoré majú aj nastavenie ovládané pákou
Nevýhody
- vyššia poruchovosť
- skrutky je nutné občas dotiahnuť
Kancelárska stolička s hojdacou mechanikou
Výhody
- umožňuje nastaviť intenzitu hojdania
- hojdanie sa dá zablokovať do fixnej polohy
Nevýhody
- nedá sa nastaviť sklon opierky
Kancelárska stolička so synchrónnou mechanikou
Výhody
- vynikajúce ergonomické vlastnosti pre dlhodobé sedenie
- opierka aj sedadlo sa prispôsobujú vášmu pohybu
- umožňuje nastavenie tuhosti pohybu opierky i sedadla
- opierku i sedadlo môžete zablokovať do fixnej polohy
Ako si správne nastaviť kancelársku stoličku
Každú kancelársku stoličku si musí jej používateľ nastaviť na mieru. Podľa svojej váhy, výšky a individuálnych potrieb. Ak stoličku používa viac ľudí, treba vybrať takú, ktorá umožní čo najviac nastavení.
A ako kancelárske kreslo nastaviť tak, aby sa vám sedelo pohodlne, a aby ste predišli bolestiam chrbta?
- Posaďte sa na stoličku a výšku sedadla nastavte najprv podľa výšky pracovného stola
- Výška sedadla musí byť nastavená zároveň tak, aby boli chodidlá položené rovno na zemi
- Medzi hranou sedadla a podkolennou jamkou by mala byť medzera veľká ako dlaň
- Pred nastavením opierky sa posaďte čo najviac dozadu
- Nastavte opierku tak, aby poskytovala bedrám dostatočnú oporu
Správne sedenie vyzerá tak, že nohy v kolenách tvoria pravý uhol, rovnako ako ruky pokrčené v lakťoch a položené na stole. Ani najlepšia kancelárska stolička vám však nenahradí pravidelnú kompenzáciu dlhého sedenia aktívnym pohybom. Robte tiež pravidelné prestávky a raz za hodinu sa postavte a trochu sa poprechádzajte.