Čo spôsobuje zvýšenú hladinu kyseliny močovej v tele a aké sú jej príznaky? Ako môžete upraviť stravu alebo zmeniť návyky, aby ste ju znížili? Ak vám zistili vysokú hladinu kyseliny močovej v krvi, je dobré začať s prevenciou ešte predtým, ako vás začnú trápiť bolesti kĺbov. V tomto článku si vysvetlíme, čo je kyselina močová a povieme si o spôsoboch, ako ju znížiť. Tipy zahŕňajú najmä úpravy stravy a životného štýlu.
Čo je kyselina močová?
Kyselina močová vzniká, keď telo rozkladá chemické látky nazývané puríny. Mala by byť v tele odpadovým produktom. Rozpúšťa sa v krvnom obehu, prechádza obličkami, a telo ju po filtrácii vylučuje v moči.
Ak z nejakého dôvodu nie je kyselina močová v krvi účinne filtrovaná, môže dosahovať vysokú hladinu a spôsobiť obličkové kamene alebo dokonca dnu. Stav, kedy sa objavujú vysoké hladiny kyseliny močovej v krvi nazývame aj hyperurikémia.
Čo spôsobuje zvýšenú hladinu kyseliny močovej?
Vysokú hladinu kyselinu močovej spôsobujú najmä potraviny s vysokým obsahom purínov. Toto sú niektoré z nich:
- červené mäso,
- morské plody,
- vnútornosti (napr. pečeň),
- alkohol,
- nealkoholické pivo,
- kukuričný sirup,
- potraviny s vysokým obsahom fruktózy.
Ak máte problémy so zvýšenou hladinou kyseliny močovej, mali by ste konzumáciu týchto potravín obmedziť alebo sa im úplne vyhýbať.
Aké sú príznaky vysokej hladiny kyseliny močovej?
To, že máte zvýšenú hladinu kyseliny močovej, môžete zistiť požiadaním lekára o kontrolu krvi alebo odpozorovaním špecifických príznakov. Objavujú sa však iba u tretiny ľudí s hyperurikémiou. V niektorých prípadoch môže vysoká hladina kyseliny močovej viesť k ochoreniam, ako je dna a obličkové kamene. Príznaky týchto ochorení sa prejavujú nasledovne:
Dna
Dna sa vyskytuje až u 20 % ľudí s hyperurikémiou. Vzniká v dôsledku kryštálov kyseliny močovej, ktoré sa usadia v kĺboch. Niekedy ju môže vyvolať okrem vysokej hladiny kyseliny močovej aj jej rýchly pokles v tele. Preto sa pri dne odporúča prechádzať na inú stravu postupne. Dna môže postihovať ktorýkoľvek kĺb v tele.
Ak si myslíte, že máte dnu, skontrolujte si palec na nohe. V tejto časti tela sa zvyčajne objavujú prvé symptómy. U pacientov s dnou sa objavujú najčastejšie tieto príznaky:
- opuch v oblasti kĺbov,
- pocit tepla v oblasti kĺbov,
- stuhnutosť kĺbov,
- začervenanie a opuch,
- ťažkosti pri pohybe,
- zdeformované kĺby.
Obličkové kamene
Kryštály kyseliny močovej môžu spôsobiť nahromadenie kameňov v obličkách. Kamene sú bežne malé, prejdú obličkami, a vylúčia sa močom. Niekedy sú však príliš veľké a blokujú močový trakt. Obličkové kamene často spôsobujú príznaky, ako sú:
- bolesti v dolnej časti chrbta, boku alebo brucha,
- častejšie močenie,
- nevoľnosť,
- bolesť pri močení,
- krv v moči,
- zapáchajúci moč.
Ako znížiť kyselinu močovú?
Trápi vás zvýšená hladina kyseliny močovej v tele alebo dokonca ochorenia, ktoré sú s ňou spojené? Existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako ju znížiť. Kľúčová je najmä zmena životného štýlu.
1. Obmedzte potraviny s vysokým obsahom purínov
Puriny sú zlúčeniny, ktoré sa prirodzene nachádzajú v každodenných potravinách. Niektoré potraviny ich obsahujú menej, iné viac. Telo puríny rozkladá, pričom produkuje kyselinu močovú.
Celý proces metabolizácie potravín, ktoré majú vysoký obsah purínov, spôsobuje produkciu veľkého množstva kyseliny močovej, a preto je lepšie ich obmedziť. Ich obmedzenie sa obzvlášť odporúča pri pacientoch s dnou alebo obličkovými kameňmi.
Množstvo purínov obsahujú aj niektoré veľmi výživné potraviny. Práve tie by ste nemali úplne vylúčiť. Odporúča sa iba ich obmedzenie.
Ak trpíte vysokou hladinou kyseliny močovej, znížte príjem potravín, ako sú:
- alkoholické nápoje (predovšetkým pivo a liehoviny)
- pstruh, treska, sardinky, mušle, tuniak,
- teľacie mäso,
- slanina,
- divina,
- bravčové mäso,
- morské plody,
- údeniny,
- potraviny s vysokým obsahom tuku (aj niektoré mliečne výrobky),
- mäsové orgány,
- sladké potraviny a nápoje.
2. Konzumujte potraviny s nízkym obsahom purínov
Ak potrebujete znížiť množstvo kyseliny močovej v krvi, dobrou stratégiou je snažiť sa konzumovať čo najviac potravín s nízkym obsahom purínov a obmedziť tie, ktoré sú na purín bohaté. Medzi potraviny s nízkym obsahom purínov patria napríklad:
- mliečne výrobky s nízkym obsahom tuku,
- viaceré druhy orechov,
- káva,
- celozrnná ryža,
- zemiaky,
- celozrnné obilniny,
- sójové výrobky,
- vajíčka,
- strukoviny,
- zelenina a ovocie.
3. Jedzte mliečne výrobky
Z niekoľkých výskumov vyplynulo, že mliečne výrobky môžu pomáhať pri znižovaní kyseliny močovej. V dôsledku toho sa predpokladá, že by mohli tiež dokázať znížiť riziko vzniku dny.
4. Pochutnajte si na čerešniach
Na základe neoficiálnych dôkazov sa čerešne už niekoľko rokov používajú na liečbu dny. Viaceré štúdie zistili, že čerešne majú antioxidačné a protizápalové účinky, ktoré by mohli byť užitočné pri znižovaní kyseliny močovej v krvi. Jedzte preto denne čerstvé čerešne alebo pite čerešňovú šťavu. Vyhýbajte sa však čerešňovej šťave s obsahom cukru. Pridaný cukor môže viesť k zvýšeniu hladiny kyseliny močovej.
5. Vyhnite sa stresu
Zistilo sa, že medzi stresom a kyselinou močovou existuje prepojenie. Pravidelný emocionálny stres môže viesť k zvýšenej hladine kyseliny močovej. Stres vo všeobecnosti negatívne vplýva na akékoľvek ochorenie či zdravotný stav celého organizmu. U ľudí pociťujúcich stres existuje vyššie riziko vniku zápalu, ktorý môže vyvolať vysokú hladinu kyseliny močovej.
Naučte sa zvládať stres pomocou správneho plánovania času a relaxačných metód. Veľmi účinnou metódou na redukciu stresu je meditácia. V prípade potreby vyhľadajte odbornú pomoc terapeuta alebo psychológa. Pre redukciu stresu je dobré viesť zdravý životný štýl, ku ktorému patrí pravidelný pohyb, dostatočný spánok a vyvážená strava.
6. Udržujte si optimálnu hmotnosť
Udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti pomáha znižovať riziko vzniku dny. Niekoľko výskumov naznačuje, že obézni ľudia a ľudia s nadváhou majú väčšie riziko vzniku dny. Zamerajte sa na dlhodobé a udržateľné zmeny životného štýlu, aby ste predchádzali nadváhe i obezite.
Pravidelne sa venujte fyzickej aktivite. Môže ísť napríklad o šport, chôdzu, domáce cvičenie alebo fyzickú prácu. Pomôže vám aj vyvážená strava a konzumácia potravín bohatých na živiny. Udržiavanie optimálnej hmotnosti zlepšuje vaše celkové zdravie a môže znížiť hladinu kyseliny močovej v krvi.
7. Zvýšte príjem vitamínu C
Vitamín C pomáha znížiť hladinu kyseliny močovej v tele. Pokúste sa prijať čo najviac vitamínu C zo stravy. Ak to nie je možné, pomôžte si doplnkami stravy. Vyberajte však kvalitné, overené doplnky. Pre prirodzené doplnenie vitamínu C konzumujte pravidelne potraviny, ako sú:
- pomaranče,
- citróny,
- grapefruity,
- zelená paprika,
- jahody,
- červená paprika,
- kivi,
- ružičkový kel,
- karfiol,
- brokolica,
- melón.
V prípade, že si pre doplnenie vitamínu C zvolíte výživové doplnky, poraďte sa vopred so svojím lekárom. Opýtajte sa ho, ktoré doplnky sú najlepšie a aké množstvo vitamínu C je pre vás vhodné.
8. Pite kávu
Bežná káva a dokonca aj káva bez kofeínu môže znížiť množstvo kyseliny močovej v tele. Vypite denne 1 alebo 2 šálky kávy. S kávou to však zbytočne nepreháňajte, pretože pri nadmernej konzumácii by vám mohla spôsobiť iné zdravotné problémy alebo poruchy spánku. U niektorých ľudí dokonca spôsobuje nervozitu. Ak patríte do tejto skupiny, odporúčame vám zvoliť kávu bez kofeínu.
9. Jedzte potraviny s vysokým obsahom vlákniny
Potraviny s vysokým obsahom vlákniny majú schopnosť absorbovať a vyplavovať kyselinu močovú. Vláknina udržiava tráviaci systém v pohybe, čím mu pomáha prirodzene vyplavovať odpad. Preto sa pre zníženie kyseliny močovej snažte konzumovať veľa vlákniny z potravín, ako napríklad:
- zelenina,
- ovocie so šupkou,
- zemiaky,
- mrkva,
- brokolica,
- ružičkový kel,
- hrášok,
- fazuľa
- celozrnné pečivo a cestoviny,
- strukoviny,
- orechy.
Dospelým ženám sa odporúča prijať aspoň 25 gramov vlákniny denne. U mužov je táto dávka vyššia a predstavuje 35 gramov. Odporúčaná dávka sa môže líšiť aj v závislosti od výšky a hmotnosti človeka.
10. Obmedzte nápoje a jedlá s vysokým obsahom fruktózy
Keď telo spracováva fruktózu, fruktóza sa mení na purín, ktorý zvyšuje hladiny kyseliny močovej. Takýto účinok majú nielen spracované cukry, ale aj tie prírodné, ktoré sa nachádzajú v ovocí. Aj tak sa však neodporúča z jedálnička vyradiť ovocie. Má totiž antioxidačné a protizápalové účinky, ktoré pomáhajú pri znižovaní kyseliny močovej. Jednoznačne vám však odporúčame vyhýbať sa spracovaným cukrom, a to najmä konzumácii kukuričného sirupu s vysokým obsahom fruktózy.
11. Vyhnite sa alkoholu
Väčšina alkoholických nápojov, predovšetkým pivo a destiláty, zvyšuje obsah kyseliny močovej. Ich vyradenie vám môže pomôcť rýchlejšie znížiť jej hladinu a taktiež riziko vzniku dny. Odporúčame vám z „jedálnička“ úplne vyradiť alkohol, no ak sa ho nedokážete vzdať, lepšou voľbou v porovnaní s inými alkoholickými nápojmi je víno.
12. Užívajte lieky na zníženie hladiny kyseliny močovej
Ak sa vám nepodarí znížiť množstvo kyseliny močovej prirodzeným spôsobom, lekár vám môže predpísať lieky, ktoré pomáhajú telu vylučovať kyselinu močovú alebo blokujú jej tvorbu. Predpísané lieky užívajte pravidelne. Môže trvať určitý čas, kým sa hladina kyseliny močovej vo vašom tele dostane do normálu.
13. Nechajte si skontrolovať hladinu cukru v krvi
Výskumy ukázali, že hyperurikémia súvisí s rozvojom cukrovky. Ľudia s vysokou hladinou cukru v krvi sú vystavení zvýšenému riziku negatívnych dôsledkov hyperurikémie. Pri návšteve lekára si preventívne nechajte skontrolovať hladinu cukru v krvi a v prípade potreby vykonajte opatrenia na jeho zníženie. Požiadajte o kontrolu hladiny cukru v krvi, aj keď nemáte diabetes.
14. Vyhnite sa niektorým liekom
Niektoré lieky a výživové doplnky môžu prispievať k hromadeniu kyseliny močovej v krvi. Ide napríklad o:
- aspirin,
- liek na liečbu tuberkulózy,
- vitamín B-3,
- lieky na odvodnenie,
- diuretiká,
- liek na liečbu Parkinsonovej choroby,
- lieky na krvný tlak.
Ak musíte užívať niektorý z týchto liekov a bola vám zistená hyperurikémia, poraďte sa o vašom zdravotnom stave so svojím lekárom. Určite vám ochotne pomôže nájsť alternatívne riešenie.
15. Dodržiavajte pitný režim
Voda riedi kyselinu močovú a podporuje funkciu obličiek. Pre zníženie kyseliny močovej zvýšte príjem tekutín, ktoré sú potrebné na jej odplavenie. Prijímajte tekutiny vo forme čistej vody alebo iných nesladených nápojov, ako je napríklad kokosová voda, citrónová voda alebo zelený čaj. Vypite aspoň 3-4 litre tekutín denne. Zvýšite tak šancu na vylúčenie kyseliny močovej z tela.
Zapamätajte si
- Kyselina močová je odpadovou látkou, ktorá vzniká pri rozklade purínov v tele.
- Mala by byť účinne filtrovaná obličkami a vylučovaná v moči.
- Ak nie je správne vylúčená, môže sa hromadiť v tele a spôsobiť zdravotné problémy, ako je dna alebo obličkové kamene.
- Zvýšenú hladinu kyseliny močovej spôsobuje napríklad konzumácia potravín bohatých na puríny (viaceré druhy mäsa, alkohol, niektoré druhy rýb).
- U niektorých ľudí sa objavujú príznaky hyperurikémie, ale väčšina nezaznamenáva žiadne symptómy.
- Tipy na zníženie hladiny kyseliny močovej zahŕňajú zmenu životného štýlu, obmedzenie konzumácie potravín bohatých na puríny, zvýšenie konzumácie mliečnych výrobkov a udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti.