Ako vybrať vysávač, ktorý najlepšie zvládne všetky povrchy a typy čistenie, ktoré potrebujete? Vyberte si ten, ktorý sa najlepšie hodí do vašej domácnosti.
Pri výbere vysávač máte na trhu hneď niekoľko možností. Vždy sa však môžete rozhodnúť pre kombináciu dvoch, vďaka ktorým budete mať upratané všetko tip top. Do domácností, ktorých obyvatelia nemajú veľa čas, bude najefektívnejším riešením robotický a tyčový vysávač. Robot bude upratovať, kým nebudete doma, podľa toho ako ho naprogramujete a menšiu špinu alebo rýchle prebehnutie využijete zasa tyčový vysávač.
1. Podlahový sáčkový vysávač
Pri výbere je dôležitá:
- dĺžka kábla,
- automatické navíjanie,
- možnosť regulácie výkonu,
- pogumované tiché kolieska,
- veľkosť,
- typ,
- cena jednorazového vrecka,
- príslušenstvo pre využitie.
Vďaka prílušentstvu môžete vysávače používať nna rôzne typy povrchov, teda koberce, tvrdé podlahy aj čalúnený nábytok.
TIP: Ako na dokonalé čistenia koberca.
2. Podlahový bezsáčkový vysávač
Vrecko je náhradnou nádobou na nečistoty. Výhodou týchto vysávačov je, že nemusíte dokupovať sáčky. Zvolíte si podľa veľkosti nádoby na prach a jednoduchého spôsobu vyprázdnenia. Cyklónová technológia zabezpečí oddelenie prachu od silného prúdu vzduchu a uskladnenie do cyklónovej nádoby. Jej účinnosť je až 99%. HEPA filter na výstupe vzduchu je vhodný alergikov a do domácnosti so zvieratami. Výber je podobný ako u predchádzajúceho typu.
Hepa filter: Ako funguje a čo to vlastne je
HEPA filter je účinný filter, ktorý z vašej domácnosti odstráni aj tie najjemnejšie nečistoty. Vznikol v samotnej NASE, ktorá ho vyvíjala pre astronautom ako ochranu. Funguje na jednoduchom princípe, ktorý spočíva v tom, že cez neho prejde len skutočne čistý vzduch. Tento filter zachytí:
- prach,
- peľ,
- cigaretový dym,
- výkaly roztočov alebo plesní.
HEPA filter sa skladá zo skleneného mikrovlákna, ktoré vyzerá ako harmonika, pričom v jednej vrstve je filter priepustný a filtráciu vykonávajú až ďalšie vrstvy. Spätne teda “vrátia” čistý vzduch. Druhú časť filtra tvorá rám, do ktorého je vložený a slúži na tesnenie.
Čo zvyšujete účinnosť a efektivitu HEPA filtra? Kvalitné by malo byť aj vrecko a vzduchová cesta. Mala by dostatočne tesniť, aby vzduch nikde neunikal. Účinnosť HEPA filtrov sa líši na základe tried filtračných schopností:
Číslo 10 (EPA) zadrží až 85 % nečistôty s rozmermi 0,05 – 0,15 mikrometrov,
Číslo 12 (EPA) zadrží až 99,5 % rovnako veľkých nečistôt ako filter č. 10, pričom častice o väčšej veľkosti odfiltruje dôkladnejšie,
Číslo 13 (HEPA) dokáže zadržať až 99,97 % častíc o veľkosti 0,003 mikrometrov- z každých 10 000 častíc s veľkosťou baktérie alebo vírusu tento filter pustí len 3 častice.
Samozrejme existujú aj vysávače s ešte vyššou účinnosťou, až do triedy č. 17, ktoré sa využívajú v nemocniciach, farmaceutickom priemysle, atď.
Ako vybrať správny HEPA filter?
HEPA filtre sa delia podľa kvality filtrácie a možností čistenia. Kvalitu filtrácie určujú už spomínané triedy a ďalej ich delíme na umývateľné a neumývateľné. Napríklad firma Electrolux má tieto filtre kvôli prehľadnosti rozdelené podľa farieb. Modrý HEPA filter je umývateľný a zelený neumývateľný. Informácie o umývateľnosti nájdete vždy na boku filtra.
Okrem kvality filtrácie sa delia aj podľa možností čistenia:
- Umývateľné HEPA filtre sú o čosi drahšie. Na druhej strane pri ich zašpinení/zanesení stačí, ak ich vyberiete z vysávača a umyjete vodou. Filter nechajte vyschnúť a vložte späť do vysávača.
- Neumývateľné HEPA filtre sú menej hygienske, pretože sú lacnejšie. Čistite ich mäkkým štetcom, nepoužívajte nič, čo by mohlo filter poškodiť.
3. Tyčový vysávač
Medzi ich najlepšie vlastnosti patrí jednoduchá manipulácia, skladnosť a zloženie. Môžete zvoliť sieťové prevedenie alebo akumulátorový tyčový vysávač, ktorý vás neobmedzuje v pohybe šnúrou a je vhodný na nedostupné miesta, podlahy i koberce.
Typy 2v1 kombinujú tyčový a ručný vysávač, 3v1 i mopovania. Majú menšiu nádobu na prach, hmotnosť 4 až 6 kg a rôznu dobu prevádzky. Často nechýbajú ani Li-ion akumulátory, HEPA filtre i vodné filtrácie.
TIP: Ak bojujete s hmyzom v domácnosti, v niektorých prípadoch pomôže aj vysávač.
4. Vysávač s vodnou filtráciou
Vysávač s vodnou filtráciou je efektívnejšie pri vysávaní prachu, má ale menší ťah, ktorý bráni nasatiu vody do motora. Hodí sa viac na vysávanie tvrdých podláh ako kobercov.
Nečistoty zbiera tento vysávač do nádoby s vodou. Tým pádom nevíri prach a to je dôvodom, prečo sa hodí alergikov. Neslúži pre mokré vysávanie.
Pre náročných existujú aj viacúčelové a priemyselné vysávače, vysávače na popol alebo na okná, či parné vysávače.
5. Robotický vysávač
Robotické vysávače vysávajú za vás, disponujú prepracovanou navigáciou a presnými senzormi, vďaka ktorými sa orientujú v domácnosti. Typy 2 v 1 majú aj mopovania. Pomôžu vám s podlahami aj kobercami a často prekonajú aj prahy do 2 cm.
V modeloch, značkách a vlastnosiach sú v nich veľké rozdiely, či už vo veľkosti povysávané plochy na jedno nabitie, senzoroch, spôsobu ovládania i funkciách. Určite na nich nešetrite a vyberte si kvalitný produkt.
TIP: Ako na dezinfekciu v domácnosti?