Vyrastali ste spolu s ďalšími súrodencami v jednej detskej izbe a teraz sami premýšľate, ako svoje ratolesti vtesnať do jedného izbičky? V panelovom dome je obvyklé, že len jedna izba je považovaná za tú detskú, ale bežná slovenská domácnosť má zvyčajne dve deti. Oddelené izbičky tak asi pre každé z detí nezariadite, napriek tomu im môžete dopriať príjemné dospievanie v tej jednej spoločnej. Poďme sa spoločne pozrieť na niekoľko vychytávok a vecí, na ktoré by ste pred zariaďovaním detskej izby mali myslieť.
Než sa pustíme do zariaďovania
V každej detskej izbe je potrebné myslieť na to, že deti potrebujú:
-
hrací kútik
-
priestor na odpočinok a spánok
-
tichšie miesto na učenie sa
Tieto tri základné priestory by ste mali zariadiť pre každé zo svojich detí.
Na prvý pohľad oveľa zložitejším problémom sa môže javiť zladenie izby, ak sú súrodenci opačného pohlavia. Ale môžeme vás upokojiť, že opak je skôr pravdou. Podľa mnohých zistení a skúseností zo života sa dokonca ukazuje, že deti opačného pohlavia sa do istého veku znášajú často aj lepšie ako napríklad dve sestry. Mladšia sestra vzhliada k staršiemu bratovi, ten ju má zas v tendencii ochraňovať. Párik sa navyše od seba dokáže často učiť a je lepšie pripravený pre budúce vzťahy a manželstvo.
Avšak pravidlá v izbe si nastavte už od začiatku a na ich dodržiavaní trvajte. Upratovať musia všetci rovnako. Mladší musí dať priestor staršiemu k učeniu sa. Ako ale zariadiť výzdobu a farby izby? Najlepšie urobíte, ak to ponecháte priamo na samotných deťoch. Dajte im voľnosť, nech si každé z nich vyzdobí svoju časť izbičky po svojom. Tým získate aj vyvážený kontrast medzi dievčenskou a chlapčenskou časťou izby.
Budujeme detskú izbičku
Pri viacerých deťoch je najlepšie siahnuť po dvojposchodovej posteli. Tú využijete aj v prípade jedináčika, keď napríklad dolnú palandu odmontujete a vytvoríte tak priestory pre hračky, alebo priamo hrací kútik. Dnešný trh ponúka viacero riešení viacposchodových postelí. Zďaleka sa nemusí jednať o variant, kedy máte postele umiestnené rovnobežne nad sebou. Skúste zaexperimentovať aj s rohovými variantmi.
Pokiaľ chcete deťom dopriať súkromie v postieľkach, prirobťe zaťahovací záves pri spodnom lôžku. Nezabudnite ani na nočné lampičky k obom poschodovým posteliam.
Každé z detí by malo mať svoj vlastný stôl, kde sa môže najprv hrať a neskôr sa učiť do školy. Na trhu nábytku existujú stoly a stoličky, ktoré tzv. rastú s deťmi. Ich výška je totiž nastaviteľná. K stolu kúpte aj skrinky na učebnice alebo hračky. Môžu byť súčasťou stola alebo zakúpite samostatnú komodu na kolieskach, ktorá je mobilná a dáte si ju tam, kam potrebujete.
Na zem kúpte kusové koberce s detskými motívmi. Veľkej obľube sa tešia tie s nakresleným mestom a cestami. Ideálne sú aj veľké molitánové puzzle, ktoré si deti skladajú k sebe.
Rozdelenie priestorov
Ako deti porastú, budú uprednostňovať viac súkromia pred veľkými plochami na hranie. V tú chvíľu využijete paraván, ktorý nahrádza sadrokartónovú priečku. Rozdelí izbu na viac častí. Navyše je mobilný, takže ho môžete po izbe presúvať svojvoľne. Priestor za ním ponúka odhlušené súkromné miesto.
Vyrábajú sa trojdielne, štvordielne, ale napríklad aj látkové paravány. Ich údržba je poväčšinou nenáročná a rýchla.