Pripravte sa s nami na grilovaciu sezónu!

Pripravte sa s nami na grilovaciu sezónu!

Keďže jar nám tento rok pripravila nemilý darček v podobe sychravého a upršaného počasia, istotne sa už neviete dočkať teplých letných večerov. Posedenie s priateľmi pri dobrom vínku a grilovaných špecialitách bezpochyby patrí  k jedným z dôvodov, prečo sa tešíme na leto.

Ale ešte predtým, ako položíte na gril prvé marinované mäso či syr, je dôležité sa poriadne na zahájanie grilovacej sezóny pripraviť. S našimi tipmi sa z vás stane skúsený grilmajster.

Výber grilu

Prvým veľmi dôležitým parametrom je správny výber grilu. Pokiaľ siahnete po type, ktorý má jednoduché ovládanie, nemusíte mať s grilovaním ani veľké skúsenosti. A pritom u návštevy ľahko vzbudíte dojem sebavedomého grilmajstra.

Vo všeobecnosti si môžete vyberať z troch typov grilov:

  1. Plynový gril
  2. Elektrický gril
  3. Gril na drevené uhlie

Pri kúpe grilu okrem skúseností zvážte aj to, aké finančné prostriedky máte a do akého prostredia plánujete gril umiestniť. Pokiaľ plánujete grilovanie s priateľmi na balkóne, asi by bolo nelogické kupovať si gril na drevené uhlie. S malým elektrickým grilom, ktorý však v prípade nepriaznivého počasia ľahko prenesiete dovnútra, budete vy aj vaši susedia nadmieru spokojní.

Klarstein Porterhouse, elektrický gril, 2200 W, nelepivý grilovací povrch, čierny
Klarstein Porterhouse, elektrický gril, 2200 W, nelepivý grilovací povrch, čierny

Plynové grily sú takisto ako elektrické grily jednoduché na reguláciu teploty. Ich základom sú horáky, vďaka ktorým sa gril nahreje takmer okamžite. Nevýhodou je však ťažká konštrukcia a obmedzená mobilita. Takisto vás môže odradiť nutnosť výmeny plynovej bomby.

Ak však hľadáte veľký gril do záhrady a poriadna barbecue párty sa u vás nezaobíde bez typickej zaúdenej arómy mäsa, jednoznačne kupujte gril na drevené uhlie. Pripravte sa však na to, že proces prípravy bude náročnejší a zdĺhavejší. Pravým fajnšmekrom to však neprekáža. Tí si vedia vychutnať grilovačku od momentu založenia ohňa v grile.  

Čo sa týka samotného procesu prípravy jedla, je nutné mať aj nejaké tie predchádzajúce skúsenosti. Je totiž dôležité nielen regulovať teplotu, aby ste mäso dostatočne upiekli, ale zároveň si ustrážiť, aby ste mäso nespálili. Preto sú plynové a elektrické grily na obsluhu a reguláciu teploty oveľa jednoduchšie.

 

Grilovacie náradie

Gril už máte podľa svojich predstáv, teraz je rad na výber sady na grilovanie. Hoci sa môže niekomu na prvý pohľad zdať, že vám stačia jedny kliešte na otočenie mäsa a ihlica na vyberanie z grilu, do detailov dotiahnuté sady vás vyvedú z omylu. Nerezové sady na grilovanie či 20-dielne kufríky? Od vidličiek a nožov, cez dlhé špajdle, až po grilovací štetec alebo kefu. Buďte ako pravý grilmajster!

Zástera

Myslíte si, že pripraviť jedlo pre hostí môžete aj v starom vyťahanom tričku a žiadnu špeciálnu zásteru na to nepotrebujete? Verte či nie, vďaka zástere s originálnou potlačou sa vám bude grilovať oveľa veselšie. Poznáte niekoho, kto barbecue párty miluje a premýšľate nad vhodným darčekom? Zásterou a kufríkom s náradím na grilovanie nič nepokazíte. 

Trade Concept Zástera Sun, beer & BBQ, 60 x 80 cm
Trade Concept Zástera Sun, beer & BBQ, 60 x 80 cm

 

Vychytávky na grilovanie

Staré dobré grilovanie mäsa, syrov a zeleniny poznáme všetci. Každým rokom však prichádzajú na trh nové a nové vychytávky, ktoré nám prípravu jedla uľahčujú, prípadne ju povyšujú na iný level.

Veľmi zaujímavým tipom je napríklad grilovací kôš na zemiaky, v ktorom rýchlo a jednoducho pripravíte hranolky.

Máte radi grilované kurča? So špeciálnym stojanom, na ktorý kurča jednoducho nastoknete, bude upečené rovnomerne a bez veľkej námahy. Skúsení šéfkuchári sa tiež zhodujú na tom, že skvelou vychytávkou je dávkovacia ihla na marinádu.

Už máte po barbecue párty a zo stola zmizol aj posledný kúsok mäsa? Nezabúdajte na to, že gril treba vždy poriadne vyčistiť. Buďte však dôslední a dbajte na to, aby ste používali špeciálne čistiace prípravky a čistiace kefy.  Aby ste si ho náhodou sami neúmyselne nepoškodili.

 

A teraz nám neostáva nič iné, iba veriť v pekné počasie, aby sme si počas leta užili tých grilovačiek čo najviac.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *