Ako vybrať dokonalú tapetu a kam ju umiestniť?

Ako vybrať dokonalú tapetu a kam ju umiestniť?

Máte pocit, že váš dom alebo byt potrebuje troška oživiť, no výmena nábytku vás vôbec neláka? Kvôli vynoveniu alebo zútulneniu miestností nemusíte vždy kupovať nový stôl alebo sedačku. Riešenie je naozaj jednoduché – dekorujte svoje izby štýlovými tapetami. 

Čo sú to tapety a na čo slúžia? 

Tapety ponúkajú jednoduchý a trendy spôsob ozdobenia stien, dverí, okien, podlahy alebo nábytku. Medzi najpoužívanejšie materiály patria vliesové, papierové, vinylové alebo textilné tapety. 

Ich najväčšími výhodami sú rozmanitosť a nenáročná aplikácia. Tapety jednoducho nalepíte kamkoľvek a dáte tak svojej izbe úplne nový vzhľad. Vybrať si môžete z rôznych štýlov a prevedení – od čistého minimalizmu až po zložité vzorované kombinácie. 

Faktor kúpy – svetlostálosť tapiet

Dôležitým faktorom pri kúpe tapety je svetlostálosť. Táto vlastnosť označuje to, ako tapety reagujú na svetlo. Najviac svetlostále sú vinylové a vliesové tapety. Na svetle najrýchlejšie vyblednú papierové tapety. 

Viete, aké druhy tapiet máte na výber?

Tapety môžeme klasifikovať do viacerých kategórií, a to napríklad podľa typu potlače. V obchodoch sa najčastejšie stretnete s nasledujúcimi druhmi:

  • 3D tapety sú vhodné do moderných domácností a hravo oživia akúkoľvek stenu, dvere či kuchynskú linku. Sú perfektným doplnkom do obývacej izby, spálne, kuchyne alebo detskej izby. 3D efekt opticky zväčší priestor a vytvorí dojem vystupujúceho motívu.
  • Realistické fototapety vás automaticky prenesú na akékoľvek miesto na svete. Chcete sa cítiť ako pri mori? Túžite sa každý deň pozerať na najznámejšie svetové stavby alebo mať priamo v obývačke nádherný vodopád? Vsaďte na motív, ktorý vás pozitívne naladí už pri vstupe do miestnosti.
  • Klasické tapety ponúkajú širokú škálu prevedení. Miestnosť okamžite oživí napríklad imitácia iných materiálov, ako je tehla, drevo alebo betón. Vaše ratolesti určite potešia aj detské tapety s rozprávkovým alebo zvieracím motívom, ktoré premenia detskú izbu na to najzaujímavejšie miesto na svete.
  • Bordúry sú atypické tapety, ktoré sa od tradičných odlišujú najmä veľkosťou. Ich šírka je spravidla 5-15 centimetrov. Slúžia na prirodzenejší prechod medzi dvoma tapetami alebo na zvýraznenie a jemné oživenie miestnosti.

Kam umiestniť tapety?

Pokiaľ si vyberiete správny typ tapety, môžete ju umiestniť do akejkoľvek izby. Avšak to, kde tapetu nalepíte, by ste si mali rozmyslieť už pred kúpou. Aké typy sú najlepšou voľbou do kuchyne, spálne, kúpeľne alebo obývacej izby?

Tapety do spálne a do obývačky

Spálňa, obývačka alebo detská či hosťovská izba, ponúkajú skvelé podmienky na lepenie tapiet.

V miestnosti sa nezdržuje taká vlhkosť, ako napríklad v kuchyni alebo kúpeľni, preto si môžete vybrať akýkoľvek materiál a prevedenie.

Otapetovať môžete aj nábytok. Vaše zariadenie dostane úplne nový vzhľad a zakryjete prípadné nedostatky. 

Ďalšia inšpirácia tapiet v obývačke tu.

Tapety do kuchyne 

Pokiaľ chcete, aby vám kuchynské tapety vydržali čo najdlhšie, zamerajte sa na materiály, ktoré sa vyznačujú vyššou odolnosťou. Skvelou alternatívou sú vinylové tapety, ktoré znesú aj vlhkejšie prostredie a sú pretierateľné. Ozdobiť nimi môžete napríklad priestor za kuchynskou linkou alebo chladničku. 

Tapety do kúpeľne

Výberu kúpeľňových tapiet musíte venovať náležitú pozornosť. V kúpeľni sa zdržuje najviac vlhkosti, preto by ste mali rovnako, ako v prípade kuchýň, zvážiť vinylové tapety.

Dôležitý je aj dizajn – kúpeľňa je najnavštevovanejšou miestnosťou, preto musí pôsobiť príjemne a harmonicky. 

Tapety na rôzne povrchy

Ako sme už písali vyššie, tapety sú vhodné nielen na stenu, ale aj na iné časti miestnosti. Medzi obľúbené formy dekorovania izby patria:

  • tapety na dvere
  • tapety na nábytok
  • tapety na podlahu
  • tapety na sklo 

Ako si zvoliť motív a vzor tapety?

Motív tapety by mal korešpondovať s celkovou atmosférou domácnosti. Štýly môžete medzi sebou, samozrejme, aj kombinovať, no dajte si záležať na tom, aby priestor nepôsobil preplnene.

Veľmi populárne sú napríklad kvetinové, retro alebo abstraktné motívy.

A ako zakomponovať imitáciu kameňa na stenu? Popísali sme tu.

Vertikálne vzory a svetlejšie farby dokážu opticky znížiť a rozšíriť priestor, horizontálne zasa zvýšiť strop. 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *