Vybrať originálny obraz na stenu, ktorý vhodne doplní interiér vašej domácnosti je jedna vec, druhou dilemou je však jeho umiestnenie. Tieto základné pravidlá vám pomôžu zorientovať sa v tom, kde a ako obraz zavesiť, aby ste dosiahli čo najlepší výsledok.
Zavesenie obrazu na voľnú stenu
Ťažisko obrazu na stenu by malo byť približne na úrovni 150 cm od podlahy. Laicky povedané, naaranžujte ho do výšky očí. Toto odporúčanie platí primárne v prípade, keď umiestňujeme obraz na voľnú stenu, prípadne nad nižší nábytok (napr. gauč, posteľ či regál).
Tip: Pri modernom industriálnom alebo škandinávskom štýle bývania nie je vešanie nutnosťou. Túto “povinnosť” môžete dať bokom a obraz vystaviť na poličke alebo komode, kde ho jednoducho iba o stenu opriete.
Zavesenie obrazu nad nábytok
Ak sa rozhodnete umiestniť obraz nad vyšší kus nábytku (napr. nad komodu či posteľ s vysokým čelom), pravidlo “výšky očí” nebude možné aplikovať. V takom prípade sa dizajnéri zhodujú na tom, že spodná časť obrazu by sa mala nachádzať 15 – 20 centimetrov nad hornou časťou daného nábytku.
V kontexte využitia priestoru je vhodné, aby rozmer umeleckého diela zodpovedal cca ⅔ dĺžky nábytku. Malý, alebo naopak príliš veľký obraz by mohol kaziť dojem.
Kompozícia série obrazov na stenu
Rozhodnutie, či usporiadate obrazy symetricky alebo asymetricky, závisí na vašich preferenciách a štýle bývania.
Symetrické usporiadanie sa využíva hlavne v prípade, že sa chystáte na stenu umiestniť sériu obrazov – vyznačujú sa jednotnou veľkosťou, štýlom a mnohokrát aj motívom. Tento spôsob zapadne do tradičných a minimalistických domácností.
Asymetrické usporiadanie môžete zvoliť, ak sa rozhodnete pre viacero umeleckých diel, ktoré spolu zdanlivo nesúvisia – nemajú zhodný motív, veľkosť ani formu (napr. plagáty, fotografie, obrazy atď). Ide o častý prvok moderných domácností.
Vzdialenosť medzi obrazmi
Ak sa vám páči predstava vlastnej umeleckej galérie a chcete si na stenu zavesiť viac originálnych kúskov, mali by ste dodržiavať optimálne vzdialenosti medzi rámami. Pri symetrickej kompozícii najlepšie fungujú menšie rozostupy do 10 cm, pri nepravidelnom to môže byť pokojne aj viac, cca 10 – 15 cm.
Metódy zavesenia obrazu na stenu
Medzi najčastejšie metódy zavesenia patrí použitie obyčajného klinca. Jeho hlavička by mala byť čo najmenšia, aby obraz neodtláčala príliš ďaleko od steny. Klinec nabite pod uhlom 45° a nechajte ho trčať približne 1 – 1,5 centimetra.
Tip: Použiť môžete aj tekuté klince, tj. montážne lepidlo, ktoré zafixuje akýkoľvek materiál. Okrem toho zabezpečí priľnavosť aj na nerovnom povrchu. S jeho aplikáciou opatrne, nanášajte iba tenké vrstvy do rohov obrazu.
Na tieto miesta obrazy nevešajte
Je jedno, či chcete zavesiť obrazy do obývačky, spálne, detskej izby alebo kuchyne, existuje niekoľko zákutí, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Nikdy nearanžujte umelecké diela:
- na priame slnečné svetlo – ani fólie na sklo s UV ochranou nedokážu zabrániť vyblednutiu obrazu, ktorý je mu dlhodobo vystavený.
- nad tepelné zdroje – výrazné výkyvy teplôt môžu spôsobiť zrážanie vlhkosti vo vnútornom ráme obrazu a tým ho poškodiť. Vyhnite sa preto ich vešaniu nad radiátory alebo krby.
- do vlhkého prostredia – optimálna vlhkosť vzduchu v miestnosti je cca 45 – 55%.
Predtým, ako sa pustíte do práce, dobre zvážte všetky vyššie spomínané rady a vešanie obrazu na stenu si naplánujte do posledného detailu – od kompozície, cez výšku až po vhodný priestor. Dosiahnete tak vizuálny efekt, ktorý ulahodí každému oku.