7 krokov, ako vybrať kvalitný mixér na smoothie

7 krokov, ako vybrať kvalitný mixér na smoothie

Smoothies sú ideálnym jedlom alebo nápojom a to nielen počas leta. V horúcich mesiacoch nás osviežia a schladia, no potrebnú dávku vitamínov nám pridajú aj na jeseň alebo zimu. Základom dobrého smoothie sú kvalitné suroviny, ale aj dobrý a spoľahlivý mixér na smoothie. Poďme sa pozrieť na to, aké typy smoothie mixérov existujú a ako si správne vybrať. 

Čo sa ukrýva za názvom “smoothie”? 

Smoothie je druh nápoja, ktorého základ tvorí ovocie a zelenina, väčšinou s mliekom a jogurtom. Pripraviť ho môžete aj so semienkami, orechmi, ľadomu alebo rôznymi bylinkami. Oproti džúsu má hustejšiu štruktúru a je plný hodnotných živín a vlákniny. Mixér na smoothie je v tomto prípade najdôležitejším prvkom. 

Výhody domáceho mixéra na smoothie

 • osviežujúce, zdravé a sýte nápoje
 • rýchla a nenáročná príprava
 • možnosť nakombinovať si nápoj podľa chuti
 • obrovské množstvo vitamínov, ktoré nie je možné skonzumovať v tuhom stave
 • ekologický spôsob výroby nápojov
 • podpora lokálnych predajcov s ovocím
 • nižšie náklady na prípravu smoothie oproti cenám v obchodoch
smoothie-v-pohari-so-slamkou-bylinky-jablko-polozene-na-ciernom-stole

A aké ďalšie spotrebiče sú v kuchyni nevyhnutnosťou, sa dočítate tu.

Pred kúpou makera na smoothie zvážte 6 otázok 

Hľadáte smoothie mixér alebo očakávate, že bude mať váš mixér aj iné funkcie? 

Mixér na smoothie nemusíte používať len na prípravu ovocných a zeleninových nápojov. Mixér na smoothie slúži aj na prípravu polievok, detskej výživy, zmrzliny, sladkých a slaných omáčok alebo nátierok. Pred kúpou si teda dobre premyslite, aké funkcie od mixéra očakávate. 

Chcete mixovať iba ovocie a zeleninu, alebo aj tvrdšie suroviny, ako napríklad semienka a orechy?

Nie každý mixér zvládne všetky typy potravín. Do smoothie makerov s nižším výkonom môžete dávať iba mäkšie potraviny, ako sú ovocie alebo zelenina. V prípade tvrdších surovín (oriešky, semiačka alebo ľad) nastáva problém. Mixér nemá dostatočný výkon na to, aby to zvládol. 

Ak chcete do svojho ranného drinku pridať aj tvrdšie prísady, siahnite po výkonnejšom mixéri – minimálny príkon 1000W.

Akú veľkosť nádoby potrebujete?

Pokiaľ hľadáte mixér pre seba, prípadne pre dve osoby, postačí vám aj menšia nádoba. Ak však túžite pripravovať smoothies pre celú rodinu, budete potrebovať väčšiu nádobu. 

Mnohé mixéry ponúkajú viacero nádob, ktoré si podľa potreby jednoducho vymeníte. V niektorých baleniach zasa nájdete aj špeciálne fľaše, ktoré si môžete so sebou zobrať do kabelky alebo do auta.

Hľadáte mixér na pravidelné alebo príležitostné používanie?

Tak, ako pri každom inom produkte, aj mixér na smoothie musí byť kvalitný a a za dobrú cenu. Tá sa odvíja najmä od toho, ako často bude mixér používať. Ak viete, že ho nebudete využívať iba naozaj príležitostne, postačí vám aj lacnejšia verzia s nižšou kvalitou. Pokiaľ však plánujete smoothies pripravovať každý deň, je dôležité vybrať si vysoko kvalitný produkt. 

fialovy-smoothie-napoj-v-zenske-ruke-s-chia-semienkami

Koľko času máte na mixovanie?

Nie každý mixér na smoothie mixuje rovnakou rýchlosťou. Závisí to od počtu otáčok – otočení, ktoré spraví nôž za jednu minútu. Čím viac otáčok mixér má, tým pomixuje rýchlejšie a štruktúra je hladšia. Minimálny počet otáčok je 10 000 za 1 minútu, maximálny má viac ako 20 000.

Nevadia mi hlučnejšie mixéry?

Pri výbere mixéra na smoothie je dôležitým parametrom aj hlučnosť. Hlučnejšie spotrebiče môžu narobiť problémy tým, ktorí majú doma malé dieťa alebo si radi užívajú smoothie po neskorom večernom cvičení.  

Typy mixérov na smoothie

Tyčový mixér na smoothie

 • Tyčový mixér na smoothie ponoríte do misky alebo hrnca. 
 • Dokážu zmixovať ovocie alebo zeleninu priamo v nádobe.
 • Ich výhodou je, že vám poslúžia aj na prípravu polievok, nátierok alebo detskej výživy. 

Kompaktný stolný mixér na smoothie

 • Menší mixér na smoothie zaručí nenáročnú a rýchlu prípravu.
 • Je jednoducho prenosný, čo oceníte najmä pri sťahovaní alebo vtedy, ak nemáte v kuchyni dostatok miesta na veľké spotrebiče.

S priestorom v malej kuchyni sa dá pracovať rôznym spôsobom.

Smoothie mixéry s prednastavenými funkciami

 • Automatický mixér na smoothie vám uľahčí prípravu nápoja. Stlačíte prednastavenú funkciu a počas mixovanie nemusíte držať spínač. 
 • Smoothie mixér sa po stanovenej dobe vypne. 
 • Funkcie môžete zvoliť aj podľa toho, či mixujete mäkké alebo tvrdé suroviny. 

Nutričné mixér na smoothie

 • Špeciálnym druhom sú nutričné mixéry. 
 • Majú veľký výkon a dokáže spracovať všetky živiny, aj tie, ku ktorým sa bežný mixér nedostane. 
 • Je veľmi obľúbený u športovcov alebo u ľudí, ktorí dbajú na zdravú stravu. 

Údržba mixéra na smoothie

Starostlivosť o smoothie mixér je vo svojej podstate veľmi jednoduchá. Na udržiavanie nepotrebujete žiadne špeciálne schopnosti, stačí si navyknúť na určitú rutinu, ktorú by ste mali pravidelne opakovať.

Každodenná starostlivosť o smoothie mixér

Je veľmi dôležité, aby ste po každom použití nádobu poriadne vyčistili. Ovocie a zelenina by mohli inak veľmi rýchlo zaschnúť a zbytky by ste z nádoby dostávali naozaj len veľmi ťažko. 

Ak nemáte čas na dôkladne umytie nádoby, okamžite ju namočte. Voda zabráni zvyškom potravín usadiť sa a vy môžete umyť pohár alebo misku aj o pár hodín. 

stolny-mixer-na-smoothie-kivi-ananas

3 tipy na dôkladnejšie čistenie mixéra na smoothie

Niekedy nemáte čas, inokedy zabudnete… A odnesie si to váš spotrebič. Na zaschnuté a nepoddajné nečistoty, na ktoré nepomáha čistiaci prípravok, využijete “babské recepty”, ktoré vás zbavia usadenín a zápachu. 

Rozmixujte zbytky jedla

Ak sa v mixéri nachádzajú zaschnuté zbytky surovín, naplňte nádobu vodou. Nechajte ju chvíľu odmočiť a následne zapnite mixér. Voda a mixovanie usadeniny uvoľní a čistenie bude jednoduchšie. 

Mravčia práca

Pokiaľ máte pocit, že už nič nezaberá, budete musieť čisteniu mixéra obetovať nejakú tú minútku. Za pomoci zubnej kefky a čistiaceho prostriedku vydrhnite každú časť a nezabudnite ani na menej dostupné miesta. 

Svieža vôňa

Váš mixér môže pri nesprávnej starostlivosti začať mierne zapáchať. Čiastočky potravín začínajú časom hniť, čo môže vytvoriť naozaj nepríjemnú vôňu. Kvôli tomu však nemusíte vyhadzovať váš smoothie mixér do koša. Nakrájajte citrón na kúsky a šťavu z neho vytlačte do nádoby. Zalejte horúcou vodou a počkajte 60-120 minút. Nádoba by mala dostať príjemnú citrusovú vôňu.

Aký je rozdiel medzi smothie makerom a klasickým mixérom?

Ak si myslíte, že vám na prípravu smoothie postačí klasický mixér, ste na omyle. Klasický mixér síce dokáže rozmixovať mäkšie suroviny, ako napríklad banány, jahody, alebo melón.

Avšak, v prípade tvrdších potravín, medzi ktoré sa radia napríklad jablká alebo zeler, môže nastať problém. Ak ich mixér rozseká, štruktúra nebude taká hladká a v nápoji môžete mať hrudky. Okrem toho, nie je s ním možné rozmixovať ľad, ani oriešky a semienka. 

Rozdiel spoznáte aj v obsahu živín. Nedostatočne rozmixované ovocie a zelenina nemá toľko žvín, ako v prípade dokonalej hladkej štruktúry. Z pozitív týchto zdravých nápojov teda nevyťažíte maximum.

zelene-smoothie-zelene-jablka-uhorka-zeleny-salat

Mixér na smoothie vs. odšťavovač

Odšťavovanie a mixovanie sú dva rozdielne procesy. Úlohou odšťavovača je zbaviť ovocie dužiny. Výsledný nápoj teda neobsahuje vlákninu, ktorá je pre niektorých ľudí ťažšie stráviteľná. 

Na druhej strane však nemôžete odšťaviť hocičo. Pri odšťavovaní chia semiačok, banánov alebo mandlí by ste sa zaručene riadne narobili. Smoothie a šťava má úplne inú štruktúru a je len na vás, ktorú preferujete.

Porovnanie smoothie mixéra a odšťavovača

Plusy smoothie mixéra

 • popasuje sa s akoukoľvek surovinou
 • dokáže pripraviť aj iné druhy nápojov / jedál
 • jednoduchá údržba

Mínusy smoothie mixéra

 • nápoje môžu byť ťažšie stráviteľné
 • neobsahuje také množstvo vitamínov

Plusy odšťavovača

 • bez vlákniny
 • svieže a ľahké nápoje
 • slúži ako “vitamínová injekcia”

Mínusy odšťavovača

 • nedokáže spracovať všetky suroviny
 • náročnejší na údržbu

Ako vybrať kvalitný odšťavovač

Ak ste sa predsa len rozhodli, že dáte prednosť odšťavovaču, zamerajte sa najmä na kvalitu. Pred kúpou odšťavovača si všimnete aj veľkosť otvoru, do ktorého budete ovocie a zeleninu vkladať. Sekanie na kúsky by mohlo v prípade veľkého množstva predĺžiť proces prípravy nápoja. 

Rovnako, ako mixér na smoothie, aj pri výbere odšťavovača zaváži výkon a počet otáčok (1000W a viac). Dôležitá je aj hlučnosť a vhodný typ.

osviezujuca-limonada-s-citronom-matou-ladom

V obchodoch sa najčastejšie stretnete s nasledujúcimi typmi odšťavovačov: 

Šnekové odšťavovače

Nápoj sa pripravuje v nádobe, ktorá pripomína slimačiu ulitu. Šťava je plná živín a zachováva si obsah vitamínov. 

Dvojhriadeľové odšťavovače

Základ tvoria dva hriadele ktoré sa točia oproti sebe. Sú vhodné najmä na tvrdšie ovocie a zeleninu, ako napríklad jablká, mrkva, zeler alebo cvikla. Šťava obsahuje veľké množstvo vitamínov a štruktúra je ľahká a jemná.

Odstredivé odšťavovače

Predtým, ako sa ovocie a zelenina odšťaví, stroj ho poseká. Následne nastane proces odšťavovania. Šťava obsahuje nižší počet živín a vitamínov. 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *