Pes v byte? Pripravte váš domov na nového mazlíčka

Pes v byte? Pripravte váš domov na nového mazlíčka

Rozhodli ste sa splniť deťom sen? Chýba vám spoločník na prechádzky? Chcete si s partnerom vyskúšať, aké je to starať sa o niekoho tretieho? Dôvodov, prečo túžite mať v  byte psa, je veľa.

Predtým než váš štvornohý spolubývajúci prekročí prah nového domova, sa musíte rozhodnúť, že ste na psa pripravený. Dopredu zvážte, či vám prinesie viac radosti než starostí. 

Aký je život so psom?

Ranné vstávanie, povinné prechádzky i dôsledné plánovanie dovolenky – to všetko budete odteraz riešiť. A k tomu pridajte to najpodstatnejšie – prítomnosť psíka sa odrazí aj na vašom byte a zariadení.

Tak ako vy potrebujete na pohodlné bývanie kuchyňu, spálňu, kúpeľňu a obývačku, aj on vyžaduje svoj priestor na spanie, jedenie či hranie. Jeho životný štýl je trochu divokejší, zvedavosť častokrát prekoná aj tú detskú a pri hre sa jeho svet (i chvost) točí takou rýchlosťou, že veci samé padajú z políc. 

Keďže teda nejde o bežného spolubývajúceho, ktorý sa všetkému rád prispôsobí, budete sa musieť na jeho každodennú spoločnosť dôkladne pripraviť. Tak, aby ste si navzájom neprekážali a zároveň sa sústavne neobmedzovali.

Na čo všetko treba pred príchodom psa do vášho bytu myslieť?

Miesto na kŕmenie psa

1. Misky na vodu a na krmivo

Psiu „jedáleň“ zariadite rýchlo. Patria do nej dve misky – jedna na čerstvú vodu, druhá na krmivo. Sortiment misiek je veľmi bohatý a ak ste estéti, hravo sa vám ich podarí zladiť aj s ostatným kuchynským zariadením. 

Šetriť sa však neoplatí, misky väčšinou dostávajú poriadne zabrať, takže odporúčame zaobstarať si kvalitné kúsky z keramiky alebo nerezu. 

Pre väčšieho psa využijete aj stojan s výškovo nastaviteľnými miskami.

Miska pre psov Premier Housewares Thristy Dog, 1,3 l
Miska pre psov Premier Housewares Thristy Dog, 1,3 l

2. Náš tip: cestovná miska a cestovná fľaša pre psa

Ak radi cestujete, hodí sa do vašej “jedálenskej” výbavy aj praktická skladacia miska. Nezaberie veľa miesta a dá sa ľahko rozložiť, keď príde čas kŕmenia. Rovnako praktickým doplnkom je aj cestovná fľaša na vodu, ktorá je uzáverom pripevnená priamo v miske.

Má pes spať v posteli či v pelechu?

Ktorý pes by odolal posteli svojho majiteľa? 

1. Pelech pre psa

Ak však budete neoblomní, možno ho predsa len nalákate aj do vlastného pelechu. Ideálne sú pletené koše, pretože sa ľahko prenášajú i udržujú. Vložte do nich pohodlné mäkké vankúše, ktoré sa dajú prať, a miesto na spanie pre psa je hotové. 

Možno si to váš havkáč napokon predsa len rozmyslí a uloží sa ku spánku vo vlastnom.

KNIT pelíšek - pískový
KNIT pelíšek – pískový

2. Psia deka

Jemné fleesové deky oceňujú mnohí majitelia domácich miláčikov. Deka poslúži na zakrytie a zahriatie, položíte ju na gauč alebo kreslo, kde vám poťah ochráni pred nánosmi psích chlpov a využijete ju aj pri cestovaní autom. Fleesovú deku môžete prať až na 90°, takže ju ľahko vyčistíte, ak sa vášmu psíkovi občas stane nejaká nehoda alebo ho postihne cestovná nevoľnosť.

3. Náš tip: chladiaca podložka pre psa

Počas horúcich letných mesiacov netrpíme len my, ale aj psy. Veľkú úľavu im poskytnete chladiacou podložkou, ktorá je naplnená špeciálnym netoxickým gélom. Ten udrží jej teplotu o 5 až 10 stupňov chladnejšiu ako je teplota miestnosti. 

Vložte ju  aj do pelechu, preneste do auta alebo používajte samostatne. Pri čistení ju potom stačí len utrieť handričkou s mydlovou vodou.

Hra nadovšetko

Ponuka hračiek pre psov je nesmierne veľká. Obzvlášť šteňatá sa dokážu z hračiek tešiť rovnako ako malé deti. Využijú ich v čase prerezávania zubov, podporujú ich žuvanie i postreh. 

Potešíte ich rôznymi gumovými hračkami, ako aj interaktívnymi hrami, prípadne hračkami na preťahovanie. V tomto prípade zrejme nikdy nesiahnete vedľa. Absolútnou nevyhnutnosťou je však loptička na aportovanie.

Čistota musí byť

Správna hygiena je u psa dôležitá a pomôže predchádzať rôznym zdravotným problémom. Každý pes by mal mať svoju kefu na česanie srsti, šampón na kúpanie a uterák. 

Psy, ktoré žijú v byte, si navyše nemajú kde brúsiť pazúriky, preto im ich budete musieť občas pristrihnúť špeciálnymi nožnicami. 

Zaobstarajte si krabicu na všetky veci určené na hygienu, ktoré tak budete mať vždy po ruke.

Náš tip: tréningová podložka 

Učenie šteňaťa hygienickým návykom vyžaduje veľkú trpezlivosť. Na začiatku vám pomôže tréningová podložka, ktorá je vybavená špeciálnym povlakom, takže z nej nič nepresiakne von. Absorbuje vlhkosť i nepríjemný pach a udrží vašu podlahu čistú a suchú. Podložku opäť využijete aj pri cestovaní v aute. Môžete ju položiť na sedadlo alebo priamo do klietky.

Zníženie rizika na minimum

Ak zvažujete kúpu domáceho miláčika a sťahujete sa do nového bývania, našli sme pre vás sprievodcu výberom správnej podlahy.  Keďže podlaha predstavuje dlhodobodú investíciu a musí byť odolná, a vy už ste sa pre psa či mačku rozhodli, dôkladne zvážte pre a proti pri každom type podlahy.

Počítajte s tým, že váš nový domáci miláčik z času na čas ostane doma sám a vy ho nebudete môcť strážiť. Ak nechcete po návrate domov nachádzať v byte spúšť, musíte byť vždy o krok napred. Zamykajte miestnosti, do ktorých má váš chlpáč zakázaný vstup. Na miestach ako sú napríklad schody vám túto prácu uľahčí špeciálna bezpečnostná sieť pre domácich miláčikov.

Preorganizujte aj výzdobu a zariadenie tak, aby krehké veci a kvetináče s rastlinami neboli psovi na dosah.

A veľa starostí pri likvidácií špiny zo stien si ušetríte, ak dopredu vymaľujete byt špeciálnymi umývateľnými farbami. Mokrý a zablatený pes po návrate z prechádzky totiž reflexívne všetky špinavé kvapky zo seba oklepe už v predsieni.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *