Aj keď v nejakom dokonalom paralelnom vesmíre vaše deti vždy sedia na svojom mieste, v skutočnosti je to presne naopak. Každý rodič dobre vie, že udržať deti v pokojnej polohe dlhšie ako 10 minút je nadľudská úloha hodná superhrdinu. Tento problém však môžete vyriešiť raz-dva, a to za pomoci detskej ohrádky.
Prečo si zaobstarať detskú ohrádku?
Ohrádka pre deti v sebe spája hravosť a spoľahlivosť. Poskytuje dostatok priestoru na sedenie, státie alebo ležanie, a zároveň udrží dieťa bezpečne na jednom mieste. Do detskej ohrádky môžete dať deku, vankúše, hračky, detské knižky – všetko, čo urobí vašich najmenších šťastnými.
Bezpečnosť na prvom mieste
Bezpečnosť detskej ohrádky sa meria na základe bezpečnostnej normy. Pokiaľ na výrobku nájdete skratku EN12227, znamená to, že ohrádka spĺňa všetky normou stanovené požiadavky.
Klasifikácia detských ohrádok
Výška a nosnosť sú takisto veľmi dôležité parametre. Ohrádka by mala poskytovať dostatok miesta a jej steny musia byť dostatok vysoké na to, aby z nej nevypadlo. Ohrádky pre deti by sme mohli rozdeliť do nasledujúcich kategórií:
- malé detské ohrádky – 100x100cm
- stredne veľké detské ohrádky – 120x120cm
- veľké detské ohrádky – 150x150cm
Bočné steny môžu mať rozmery od 70 cm do 110 cm. V praxi platí, že čím vyššia je bočná stena, tým je menšie riziko. Maximálne bezpečné steny ohrádky by preto mali mať minimálne 80 cm.
Odporúčaný vek a maximálna hmotnosť
Pred kúpou detskej ohrádky si vždy pozrite odporúčaný vek, ktorý musí byť uvedený na obale. Niektoré ohrádky ho však majú až príliš všeobecný (napríklad 6 mesiacov až 3 roky), čo môže byť troška mätúce. Dôležitejším ukazovateľom je v tomto prípade výška dieťaťa.Každá ohrádka má aj svoju odporúčanú nosnosť, ktorú kvôli bezpečnosti dieťaťa nesmiete prekročiť.
Materiál detských ohrádok
Medzi najobľúbenejšie materiály detských ohrádok patrí napríklad drevo alebo plast. Vybrať si môžete aj kombinovaný typ, ktorý býva doplnený sieťkou alebo textilnou stenou.
Drevené detské ohrádky
Detské ohrádky z dreva nás sprevádzajú už celé generácie a možno si ich aj vy pamätáte zo svojho detstva. Aj napriek tomu, že ich dizajn sa spolu s aktuálnymi trendami menil, ich popularita je stále rovnaká.
Tento typ je obľúbený najmä kvôli naturálnemu dizajnu a maximálnej stabilite. Veľkým plusom je, že sa jedná o prírodný materiál, ktorý nebýva ošetrený žiadnymi nebezpečnými chemikáliami. Pre deti sú teda absolútne zdravotne nezávadné. Okrem toho, drevo je veľmi pevné, preto sa nemusíte obávať, že sa ohrádka zlomí alebo prevrhne.
Výhody drevených ohrádok pre deti
- prírodný dizajn
- pevný materiál
- dlhá životnosť
Nevýhody drevených ohrádok pre deti
- vyššia cena
- tvrdý materiál
- zaberajú väčšie množstvo miesta
Plastové detské ohrádky
Detské ohrádky z plastu sú atraktívne najmä kvôli hravému dizajnu a nižšej váhe. V prípade potreby ich môžete presunúť rýchlo a jednoducho. Niektoré typy ponúkajú viacero variácií a vy si môžete z jedného balenia poskladať rôzne prevedenia (napríklad odstránite jednu odnímateľnú stenu).
Výhody plastových ohrádok pre deti
- príjemná cena
- hravý dizajn
- viacero variácií a prevedení
Nevýhody plastových ohrádok pre deti
- kratšia životnosť
- tvrdý materiál
- rýchlejšia opotrebovanosť
Nafukovacie detské ohrádky
Nafukovacie ohrádky si okamžite obľúbite vy, aj vaše dieťa. Rodičov určite poteší bezproblémové uskladnenie, vďaka ktorému je tento typ ohrádky vhodný aj do menších priestorov. V prípade potreby ohrádku nafúknete, a keď ju používať nebudete, vyfúknete ju a odložíte napríklad do skrine. Deti zasa ocenia mäkký a príjemný materiál, na ktorom nehrozí takmer žiadne nebezpečenstvo úrazu.
Výhody nafukovacích ohrádok pre deti
- mäkký materiál
- hravý dizajn
- skladnosť
Nevýhody nafukovacích ohrádok pre deti
- nižšia odolnosť voči slnku
- môžu sa prepichnúť
- kratšia životnosť
Kombinovaná detská ohrádka
Kombinované ohrádky pre deti sú zložené z viacerých materiálov. Vybrať si môžete napríklad kombináciu plastu a sieťoviny. Takéto ohrádky nemajú pevne steny a môžete ich bez problémov zložiť.
Výhody kombinovaných detských ohrádok
- prepojenie viacerých materiálov
- skladnosť
- štýlový dizajn
Nevýhody kombinovaných detských ohrádok
- sieťka alebo látková stena sa môže roztrhnúť
- kratšia životnosť
- rýchlejšia opotrebovanosť
Kam umiestniť detskú ohrádku?
Detskú ohrádku môžete umiestniť na akékoľvek miesto v dome alebo v byte. Pred kúpou si však dôkladne premerajte priestor, aby ste predišli zbytočnému presúvaniu nábytku. Nad detskou ohrádkou by nemali byť žiadne ťažké ani ostré predmety, ktoré by mohli spôsobiť úraz.
Detská ohrádka na záhrade
Počas letných mesiacov môžete ohrádku pre deti vyniesť na terasu alebo záhradu, kde si môžete užiť letné dni spolu s najmenšími členmi rodiny. Do ohrádky môžete vložiť hračky alebo náučné pomôcky, ktoré zabavia vaše ratolesti pokojne aj na celý deň. Vy si tak môžete užiť záhradnú pohodu napríklad v húpacom kresle.
O tom, ako zabaviť dieťa na záhrade sa dočítate TU.
Povrch pod ohrádkou musí byť maximálne rovný, inak hrozí riziko prevrhnutia. Z plochy odstráňte aj väčšie kamene a iné nebezpečné predmety. Po každom použití ohrádku schovajte. Predídete tak poškodeniu vplyvom vonkajšieho prostredia.