Ako na obrazy do interiéru?

Ako na obrazy do interiéru?

Obrazy dnes už nemusia tvoriť dominantný prvok miestnosti, no často nenásilne dopĺňajú jej interiér a celkovú atmosféru. Dokážu v nás vyvolať príjemné pocity a zachovať dobrý dojem, avšak aby sme dosiahli želaný dlhodobý efekt, potrebujeme venovať pozornosť niektorým kľúčovým faktorom. Ktoré to sú?

S rámom alebo bez?

Pokiaľ ide o rám, už dávno neplatí, že ho obraz musí nevyhnutne mať, samotný obraz ním však môžeme pekne zvýrazniť.

Viacero domácností dáva prednosť jednoduchému zaveseniu na stenu, čo sa obzvlášť hodí k minimalistickému zariadeniu bytu. Práve od zariadenia najviac závisí, či volíme hrubší, dekorovanejší alebo tmavší rám. Pozor, v príliš hrubom ráme by menší obraz mohol zaniknúť.

Ak je obrazov viac, rámy môžu byť rôzne, ideálne zladené v odtieňoch jednej farby, ak sa však jedná o zbierku obrazov, zvoľte radšej jednotný rám.

Sklo je vhodné použiť ak je obraz zavesený napríklad nad aktívnym krbom, tiež uľahčuje jeho prípadné čistenie. Nezabúdajte však na výber matného skla – pri zdroji svetla v ňom namiesto svojho obľúbeného kúsku neuvidíte odrazy okolia.

 

Veľkosť a počet

Či už si na čistú stenu zavesíme jeden veľký obraz alebo skupinu menších, mali by sme dbať na to, aby vizuálne zaberali asi 75 % šírky nábytku pod ním.

Niektoré obrazy potrebujú priestor pre to, aby vynikli, pričom malý obraz na väčšej stene môže vyznieť opustene, príliš veľa obrazov na malej ploche ho môže ešte viac zúžiť. Vhodným riešením môžu byť aj viacdielne obrazy, ktoré v rovnakých alebo rôzne veľkých častiach tvoria jeden celok.

Ako na obrazy do interiéru
Ako na obrazy do interiéru

 

Využite svetlá a farby

Výsledný efekt dotvorenia atmosféry interiéru alebo naopak, upútania pozornosti na obraz, dosiahnete zvolením vhodného kontrastu s okolím. Ak má byť obraz centrom miestnosti, farebnosťou a tvarom by sa mal výrazne líšiť.

Ak má zariadenie iba dopĺňať a pozdvihnúť, vhodné je zvoliť harmóniu farebných odtieňov a tvarov, podľa štýlu zariadenia.

Pri umiestňovaní obrazov v priestore dbajme aj na zdroje svetla v jeho okolí. Priame slnečné žiarenie by mohlo obrazu a jeho farbám časom uškodiť, avšak umelé svetlo z blízkej lampy môže jeho úlohu v interiéri výrazne umocniť.

 

Čo chceme obrazom povedať?

Po dôkladnom zvážení veľkosti a orámovania obrazu, jeho umiestnení v priestore a počte obrazov prichádza na rad to najdôležitejšie rozhodnutie – aký obraz si vybrať?

S obrazom sa budeme stretávať denne a do určitej miery vyjadruje aj to, kým sme, aké sú naše záujmy a osobnosť, preto by sme sa mali rozhodnúť pre dielo, ktoré v nás vyvoláva príjemné pocity, či upevňuje celkový dobrý dojem zo zariadenia miestnosti.

Ponuka obrazov je dnes prakticky nekonečná, preto môžeme zvoliť realistické prírodné, urbanistické alebo aj vesmírne či gastro motívy. Viacerí sa môžu radšej prikláňať k viac umelecky ladeným alebo abstraktným obrazom.

Správne zvolené a umiestnené obrazy výrazne napomôžu tomu, aby sme sa pri každodenných aktivitách cítili komfortne, preto túto časť zariadenia nepodceňme – aj keď je ich výmena možná kedykoľvek.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *