Zima je tu čo nevidieť. So zimnými mesiacmi logicky nastáva problém, ako si vykúriť bývanie. V panelovom byte obvykle spoliehate na zabudované radiátory. V rodinných domoch je možností viac, napríklad vlastný krb.
Otázkou v domčeku je tiež, či budete kúriť tepelným čerpadlom, plynovým kotlom, alebo uprednostnite kotol na drevo či uhlie. Ale to zďaleka nie sú všetky možnosti, ako si môžete doma zakúriť. Máte napríklad v kúpeľni podlahové vykurovanie? Alebo viete, že sa výhrevné telesá dajú zabudovať aj do zábradlia pri schodoch?
Bežné radiátory
Ústredné kúrenie s radiátormi je stále najrošírenejším riešením do všetkých obytných domov, najmä z ekonomického hľadiska. V moderných nízkoenergetických sa nejedná o najekonomickejšie riešenie. V dobre izolovanej miestnosti si totiž vystačíte aj s malým množstvom tepla na vykurovanie.
Podobu radiátorov asi nie je potreba viac predstavovať. Najčastejšie sa jedná o liatinové masívne rebrá, ktoré sa síce pomalšie rozohrejú, potom ale vďaka väčšej ploche dlhšie sálajú. Liatina je odolný materiál, ktorý je ale zároveň krehký. V kúpeľniach sa potom môžete stretnúť s radiátormi v podobe vykurovacieho rebríku. Nesporná výhoda tohto typu kúrenia je v možnosti si naň odložiť vlhké uteráky. Odpadá tak problém s večne vlhkými a následne zatuchnutými uterákmi.
Avšak aj radiátory sa dočkali postupnej premeny. Niektorí dizajnéri na trhu sa snažia zabudovať vykurovacie telesá do nápaditejších tvarov, ako je len umiestnenie kúrenia pozdĺž steny. Radiátor sa tak môže skrývať aj v kúpeľňových alebo predsieňových zrkadlách, alebo byť integrovaný do už spomínaného zábradlia pri schodisku.
Krbové vykurovanie
V prípade krbu by ste si mali položiť otázku, či ho chcete využívať ako plnohodnotné či doplnkové vykurovanie, alebo sa bude jednať skôr o dekoratívny doplnok s možnosťou si prikúriť? Krbom nemusíte vykurovať len miestnosť, kde sa nachádza. S využitím teplovzdušných rozvodov vyhreje celý dom. Ak pridáte ku krbu tepelné výmenníky, môžete si začať ohrievať zásobník na vykurovanie aj vodu na umývanie. V oboch prípadoch ale odporúčame využiť služby odborníkov, ktorí vám všetko nainštalujú a rozvedú po byte.
Pred zaobstaraním krbu by ste sa mali ďalej rozhodnúť, či chcete otvorený alebo zavretý krb? Viac preferovaný je ten zavretý, najmä vďaka ľahšej údržbe a takmer nulovému prúdeniu dymu do interiéru. Prídete ale o atmosféru z plápolajúceho ohňa.
V obchodoch najčastejšie narazíte na tzv. prefabrikované interiérové krby, ktoré sú vyrobené z hrubého plechu vyložené šamotom, alebo krby vyrobené z liatiny. Krby sú opatrené žiaruodolnou farbou. Každý krb je potom vybavený dvierkami pre lepšiu kontrolu tepla, bezpečnou manipuláciou a v neposlednom rade aj pre lepšiu udržiavateľnosť čistoty v miestnosti.
Teplo od podlahy
Už to nie sú len kúpeľne, kam sa stále častejšie montujú podlahové kúrenia. Zaobstarať si ho môžete aj do ďalších miestností. Existujú hneď 4 jeho varianty:
- elektrické – do podlahy sa dávajú vykurovacie káble a fólie.
- teplovodné – princípe akumulácie, tj. zohrejú podlahu a tá potom zostáva dlho teplá.
- konvektorové
- teplovzdušné
Teplá podlaha je v chladnom období veľmi príjemná pre človeka. Postaviť sa v kúpeľni na vyhriatu podlahu ocení každý obyvateľ domu. Podlahové vykurovanie ale prináša niekoľko ďalších výhod. Je úsporné, bezúdržbové, neprekáža v priestore a akumuluje teplo.
Podlahové kúrenie (oproti kúreniu radiátormi) dosiahne rovnakú teplotu v miestnosti pri nastavení nižšej teploty vykurovacieho média, čo je zapríčinené väčšou vykurovacou plochou a rovnomerným rozložením tepla.
Podlahové kúrenie disponuje nízkymi prevádzkovými teplotami. V miestnosti vďaka malým teplotným rozdielom dochádza len k miernemu prúdeniu vzduchu a tým aj k minimálnemu pohybu prachových častíc. Rovnomerné rozloženie tepla bráni vzniku plesní a mikroorganizmov, čo znižuje riziko vzniku alergií. Podlahové vykurovanie veľmi dobre spolupracuje s tepelným čerpadlom a spolu vytvárajú nízkoteplotný systém, ktorý je úsporný a ekologický.
Pri podlahovej krytine je ideálne zabezpečiť čo možno najmenší odpor prestupu tepla. Najlepšou voľbou je dlažba ktorej tepelný odpor nepresiahne hodnotu 0,007 m2K/W. Pre správnu fungovanie podlahového vykurovania odpor prestupu tepla nesmie byť väčší ako 0,18 m2K/W.