Ako si vykúriť bývanie

Ako si vykúriť bývanie

Zima je tu čo nevidieť. So zimnými mesiacmi logicky nastáva problém, ako si vykúriť bývanie. V panelovom byte obvykle spoliehate na zabudované radiátory. V rodinných domoch je možností viac, napríklad vlastný krb.

Vyber radiátora by ste rozhodne nemali podceniť – ilustračný obrázok, zdroj

Otázkou v domčeku je tiež, či sa bude kúriť v plynovom kotle, alebo sa uprednostní kotol na drevo či uhlie. Ale to zďaleka nie sú všetky možnosti, ako si môžete doma zakúriť. Máte napríklad v kúpeľni podlahové vykurovanie? Alebo viete, že sa výhrevné telesá dajú zabudovať aj do zábradlia pri schodoch?

Bežné radiátory

Ústredné kúrenie s radiátormi je stále najlepším riešením do všetkých obytných domov, najmä z ekonomického hľadiska. Iba v tzv. úsporných alebo izolovaných domoch sa nejedná o najekonomickejšie riešenie. V dobre izolovanej miestnosti si totiž vystačíte aj s malými radiátormi.

Podobu radiátorov asi nie je potreba viac predstavovať. Najčastejšie sa jedná o liatinové masívne rebrá, ktoré sa síce pomalšie rozohrejú, potom ale vďaka väčšej ploche dlhšie sálajú. Liatina je odolný materiál, ktorý je ale zároveň krehký. V kúpeľniach sa potom môžete stretnúť s radiátormi v podobe vykurovacieho rebríku. Nesporná výhoda tohto typu kúrenia je v možnosti si naň odložiť vlhké uteráky. Odpadá tak problém s večne vlhkými a následne zatuchnutými uterákmi.

ZEHNDER TROJA vykurovacie teleso

Avšak aj radiátory sa dočkali postupnej premeny. Niektorí dizajnéri na trhu sa snažia zabudovať vykurovacie telesá do nápaditejších tvarov, ako je len umiestnenie kúrenia pozdĺž steny. Radiátor sa tak môže skrývať aj v kúpeľňových alebo predsieňových zrkadlách, alebo byť integrovaný do už spomínaného zábradlia pri schodisku.

Krbové vykurovanie

V prípade krbu by ste si mali položiť otázku, či ho chcete využívať ako plnohodnotné vykurovanie, alebo sa bude jednať skôr o dekoratívny doplnok s možnosťou si prikúriť? Krbom nemusíte vykurovať len miestnosť, kde sa nachádza. S využitím teplovzdušných rozvodov vyhreje celý dom. Ak pridáte ku krbu tepelné výmenníky, môžete si začať ohrievať aj vodu na umývanie. V oboch prípadoch ale odporúčame využiť služby odborníkov, ktorí vám všetko nainštalujú a rozvedú po byte.

Pred zaobstaraním krbu by ste sa mali ďalej rozhodnúť, či chcete otvorený alebo zavretý krb? Viac preferovaný je ten zavretý, najmä vďaka ľahšej údržbe a takmer nulovému prúdeniu dymu do interiéru. Prídete ale o atmosféru z plápolajúceho ohňa.

Edilkamin SIDE 3 N

V obchodoch najčastejšie narazíte na tzv. prefabrikované interiérové ​​krby, ktoré sú zvyčajne vyrobené z liatiny. Krby sú opatrené žiaruodolnou farbou. Každý krb je potom ďalej opatrený dvierkami pre lepší odvod tepla, bezpečnou manipuláciou a v neposlednom rade aj pre lepšiu udržiavateľnosť čistoty v miestnosti.

Teplo od podlahy

Už to nie sú len kúpeľne, kam sa stále častejšie montujú podlahové kúrenia. Zaobstarať si ho môžete aj do ďalších miestností. Existujú hneď 4 jeho varianty:

  • elektrické
  • teplovodné
  • konvektorové
  • teplovzdušné

Princípy ich funkčnosti sa odlišujú. Teplovodné a elektrické pracujú na princípe akumulácie, tj. prehrejú podlahu a tá potom zostáva dlho teplá. U elektrického podlahového vykurovania sa do podlahy dávajú vykurovacie káble a fólie. Spoločne s konvertormi majú najbližšie k bežným priamotopom.

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *