Ako zariadiť byt? 7 krokov k praktickému jednoizbovému bytu

Ako zariadiť byt? 7 krokov k praktickému jednoizbovému bytu

Máte jednoizbový byt a chceli by ste si ho zariadiť efektívne a zároveň trendy? Či už patríte medzi bezdetné páry, mladé rodiny či práve sa osamostatňujúcich mladých dospelých, máme pre vás 7 tipov, ako zariadiť byt pre pohodlné a praktické bývanie. Nemusí vás to dokonca stáť ani veľa peňazí.

Ako zariadiť byt? Skúste štýl hotelovej izby? Pravdepodobne ste už niekedy prenocovali v hoteli, prípadne v nejakom apartmáne. Všimli ste si, ako vedia aj malý priestor využiť tak, aby ste v ňom našli všetko, čo potrebujete? Veľakrát vám ani nepríde, že by ste potrebovali viac priestoru. Veľmi podobne si môžete zariadiť aj svoj jednoizbový byt.

1. Skúste nájsť priestor navyše

Všetci dobre vieme, že vo väčšine prípadov z bytu nedostanete žiadne metre navyše. Iné je to v prípade, ak je zle riešený.

V prípade samostatnej toalety a samostatnej kúpeľne viete čo-to ušetriť ich spojením a získať tak trochu priestoru napríklad pre obývačku či kuchyňu.

prepojeny-priestor-spalna-s-chodbou-postel-koberec-ulozne-priestory-tip-ako-zariadit-byt

2. Samotné izby zväčte opticky

Interiér sa dá zväčšiť aj opticky. Ako to robia napríklad v hoteloch? Dôležité sú v tomto prípade napríklad farby:

  • tmavé odtiene môžu byť zaujímavé, pričom dokážu dodať vášmu interiéru šmrnc, no zväčša priestor celkovo opticky zmenšia
  • ideálne je kombinovať v malých priestoroch bledé farby, ako napríklad bielu a krémovú, prípadne nejaké bledé odtiene

TIP: Pri farbách dávajte pozor aj na ich kombinácie. Najlepšie je staviť na jednu až dve farby. Viac by už mohlo malý priestor presýtiť a opticky preplniť.

3. Zrkadlami nič nepokazíte, práve naopak

Veľmi využívaným trikom, ako si opticky zväčšiť miestnosť, je doplniť ho o zrkadlá. Mnoho ľudí využíva zrkadlové steny či zrkadlové skrine do malej chodby. Tento trik však môžete využiť v jednoizbovom či dvojizbovom byte v každej miestnosti. Niekedy pritom postačí aj menšie zrkadlo, ak je správne zakomponované.

Alebo v prípade, ak má byt aj balkón či loggiu, a ak to stavebný úrad povolí, môžete tento priestor pekne prepojiť s interiérom a získať opäť nejaké metre navyše.

zrkadlo-svetla-v-jednoizbovom-byte-prepojena-kuchyna-chodba-obyvacka

4. Dostatok svetla priestor nádherne prevzdušní

Nielen farby vám môžu pomôcť presvetliť priestor. V prípade, že máte okná na južnú stranu, váš byt bude neustále krásne presvetlený. Prirodzené svetlo je to najlepšie, no ak sa vám ho aj tak nedostáva, stále to viete vykryť priestorovo nenáročným osvetlením.

TIP: Ak máte pocit, že vám okrem svetla ide do bytu aj príliš veľa tepla, určite stavte na žalúzie, prípadne francúzske rolety. Zaberú oveľa menej miesta ako záclony a závesy, a teda priestor príliš nepohltia.

5. Vytvorte dostatok úložného priestoru

Aj keď sa to v malom byte môže zdať byť až nemožné, nájdite dostatok úložného priestoru. Samozrejme to nebudú práve veľké skrine, ktoré vám ho budú poskytovať. No sú tu aj menej očakávané miesta, ktoré viete výborne využiť.

Úložný priestor viete nájsť v prípade, ak máte posteľ s otváraním.

V prípade návštev vám výborne poslúži rozťahovací gauč. A ak má aj on časti s úložným priestorom, vyhrali ste.

Aj malú kuchyňu viete navrhnúť tak, aby mala dostatok odkladacieho priestoru. Skrinky môžu ísť do výšky a poskytnúť tak ďalšie miesto. Aj stolíky či taburetky sa dajú kúpiť s odkladacím priestorom.

6. Multifunkčnosť sa cení

Keď už sme pri tej rozťahovacej pohovke či taburetke s odkladacím priestorom, stále existuje množstvo nápadov, ktoré vám vedia v jednoizbovom byte naozaj pomôcť.

Veľmi obdobným príkladom je mezonetová posteľ, ktorou ušetríte dostatok priestoru, napríklad pre pracovný kútik. Ešte aj schodíky môžu pritom slúžiť ako ďalší odkladací priestor. Na výber je toho dnes už naozaj mnoho.

garsonka_s_velkym_oknom_postel-gauc-pracovna

7. Rozdelenie bytu na jednotlivé zóny

Ako zariadiť byť, aby bol byt funkčný a zároveň priestranný? Okrem vhodných farieb či vhodne začlenených zrkadiel a dobrým osvetlením, využite rozdelenie priestoru na jednotlivé zóny.

Keďže sa vám do bytu musí zmestiť spálňa, obývacia izba a niekedy aj pracovňa, potrebujete priestor rozdeliť tak, aby z toho nevznikol len jeden obrovský chaos. Miestnosti je preto ideálne rozdeliť na nočnú časť a na zvyšok.

Nočná časť

Hlavným prvkom nočnej časti je posteľ. V prípade naozaj malého bytu je vhodné vsadiť na mezonetovú posteľ, a spraviť si tak nočnú časť akoby v hornej časti izby. Ak máte vhodne riešený byt, napríklad do L-ka, môžete dať do menšej časti posteľ a od zvyšku izby ju oddeliť japonskými stenami, roletami, prípadne regálovými stenami.

Funkčná zóna

Ak vám to priestor dovolí, vo funkčnej zóne môžete mať pohovku so stolíkom, najlepšie rozkladaciu a s úložným priestorom, a jedáleň. Zaujímavou voľbou je aj takzvaný adaptabilný nábytok, ako sú rôzne skladacie či zdvíhacie stolíky. V prípade potreby tak môžu slúžiť ako pracovňa či jedálenský stôl a keď ich netreba, jednoducho sa sklopia.

Oddelenie jednotlivých zón

Pri nočnej časti sme už spomenuli pár spôsobov, no ešte stále ich niekoľko ostáva. V niektorých prípadoch je veľmi moderným a elegantným riešením, ako si oddeliť jednotlivé zóny, aj ľahký záves či sklenená stena.

Veľkej obľube sa tešia aj vertikálne záhrady, ktoré priestor nielen oddelia, ale zároveň môžu slúžiť na pestovanie byliniek do kuchyne, prípadne okrasných rastlín a skrášlenie domova.

jednoizbovy-byt-tipy-ako-pouzit-doplnky-dekorecia-obrazky-na-stene-kvety-v-rohu-miestnosti

Ako si zariadiť byt či jednoizbák?

Zariaďovanie každého bytu je drina. Aj veľký byt si môžete presýtiť rôznymi maličkosťami. Pri malom je nevýhoda len v tom, že si na to musíte dávať väčší pozor.

Máme pre vás ešte pár tipov na záver. V prípade policových systémov či iných viditeľných úložných priestorov je vhodné nezapratať ich úplne. Dodáte tak priestoru vzdušnosť a útulnosť.

Takisto si treba dávať pozor na neporiadok. Pekne uložené veci na svojom mieste vytvoria úplne iný priestor, ako keď budú rozhádzané hocikade. Interiér oživíte jednoduchými rastlinkami, prípadne bylinkami a nezabudnite na dostatok svetla.

Máte aj vy nejaké tipy, ako na zväčšenie malých priestorov? Podeľte sa s nami o vaše rady. Určite niekomu pomôžu.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *