Sprievodca kúpou chladničky: Ako vybrať kvalitný a funkčný spotrebič?

Sprievodca kúpou chladničky: Ako vybrať kvalitný a funkčný spotrebič?

Chladnička je jedným zo spotrebičov, bez ktorého si nevieme predstaviť žiadnu funkčnú domácnosť. Ako vybrať chladničku a čomu sa vyvarovať pri nákupe? Prečítajte si náš článok, ktorý zodpovie na všetky vaše otázky.

Výber novej chladničky nie je žiadna spontánna záležitosť. Chladničku kupujeme vtedy, keď zariadzujeme byt alebo potrebujeme vymeniť starý spotrebičza nový. Je teda veľmi pravdepodobné, že ku kúpe tohto spotrebiča sa dostanete možno 2 – 3x za život. 

V obchode preto nevyberajte prvý model, ktorý vás zaujme farbou alebo dizajnom. Kúpa chladničky je špeciálna udalosť, na ktorú sa musíte dostatočne pripraviť. Potešte seba, ale aj vašu kuchyňu, v ktorej sa bude nová chladnička perfektne vynímať. Tipy na ďalšie “must-have” spotrebiče do modernej domácnosti nájdete TU.

Nenechajte sa ničím prekvapiť

Nie každá chladnička vám bude vyhovovať. No pokiaľ to zistíte neskoro, môžete si spôsobiť zbytočné nepríjemnosti. Pri výbere sa zamerajte na každý detail, vďaka čomu predídete množstvu problémov.

Problém číslo 1: Do chladničky nezmestíte všetko, čo potrebujete

Objem chladničky je jeden zo základných parametrov, od ktorých by sa mala odvíjať vaša kúpa. To, aký objem vaša domácnosť potrebuje, si vypočítate veľmi  jednoducho. 

Priemer na jednu dospelú osobu je 70-90 l (v prípade detí 50-70 l) a pokiaľ rozmýšľate aj nad mrazničkou, musíte pripočítať extra 20-30 l. Ak teda chcete bez problémov skladovať všetky potraviny, uistite sa, že má vaša chladnička dostatočne veľký objem.

Problém číslo 2: Chladnička sa nezmestí do kuchyne 

Aj do malej kuchyne si môžete kúpiť veľkú chladničku – musí sa z vás však stať tak trochu kúzelník. Ak väčší spotrebič naozaj potrebujete, skúste popresúvať kuchynský nábytok tak, aby ste vytvorili dostatok miesta. 

Myslite aj na priestor na otváranie dverí. Chladnička však nemusí byť umiestnená len v kuchyni. Uložiť ju môžete aj do komory alebo špajze, vďaka čomu vám nebude zavadzať v malej kuchynke. 

Ďalšie tipy, ktoré vám pomôžu poradiť si s obmedzeným priestorom v kuchyni, nájdete TU.

Problém číslo 3: Chladnička je príliš hlučná

Niektoré problémy sa objavia až po inštalácii chladničky, a to veru nie je nič príjemné. Jedným z nich je hlučnosť. Ubezpečte sa, že vás v noci nebude budiť zlovestné vŕkanie z kuchyne tým, že si vyberiete chladničku s hlučnosťou do 35 dB. 

chladnicka-moderna-kuchyna-s-nerezovymi-spotrebicmi

Problém číslo 4: Od chladničky očakávate viac

Chladnička už dávno neslúži iba na chladenie potravín. Niektoré prevedenia majú množstvo doplnkových funkcií, medzi ktoré patrí napríklad:

 • výroba ľadu, 
 • ionizácia, 
 • supermrazenie,
 • prázdninový režim.

Pokiaľ chcete využívať aj jednu z týchto “vychytávok”, uistite sa, že má vami vybraný model presne také funkcie, aké potrebujete. 

Ako vybrať chladničku podľa rôznych kritérií

Chladničky môžeme rozdeliť do rôznych kategórií, ktoré vám pomôžu vyznať sa v širokej ponuke spotrebičov a uľahčia výber. Pri nákupe sa stretnete s klasifikáciou podľa: 

 • typu chladničiek
 • dverí a úrovne mrazenia
 • veľkosti chladničiek
 • energetickej triedy
 • klimatickej triedy
 • vnútorného usporiadania
 • doplnkových funkcií

Rozdelenie chladničiek podľa typu

Vstavané chladničky

Vstavané chladničky sú zabudované do časti kuchyne, väčšinou do kuchynskej linky. Nie sú na prvý pohľad výrazne odlíšené, a dizajnom a farbou perfektne zapadajú do celkového štýlu miestnosti. Sú kompaktné a  nezaberajú zbytočne veľa priestoru.

Voľne stojace chladničky

Chladničky, ktoré nie sú pripevnené ku kuchynskej linke, ani k inému typu zariadenia, môžete umiestniť naozaj kamkoľvek. Ich výhodou je možnosť jednoduchého a rýchleho presúvania. 

Oceníte ich najmä vtedy, ak sa rozhodnete pre novú kúpu kuchynského nábytku, ktorý má iné rozmery ako pôvodný. Chladničku bez problémov posuniete alebo jej nájdete nové miesto, napríklad v špajzi či komore. 

Cestovné chladničky

Cestovné chladničky sú malé a prenosné. Využijete ich na dovolenky, chaty, autoturistiku – jednoducho všade, kde potrebujete dopraviť chladené limonády a potraviny. 

Vybrať si môžete napríklad cestovnú kompresorovú autochladničku, ktorá má nižšiu spotrebu a hravo ochladí všetko, čo do nej dáte. 

Ak sa chystáte iba na kratší výlet, postačí vám aj cestovný chladiaci box, ktorý udrží vaše nápoje v chlade na niekoľko hodín. 

mala-chladnicka-v-podkrovnej-jednoduchej-malej-kuchyni

Ako vybrať chladničku podľa dveri a úrovne mrazenia

Klasické jednodverové chladničky

Typy chladničiek s jednými dverami sa nazývajú monoklimatické chladničky. Po celej dĺžke majú rovnakú teplotu, čiže nemajú mraziacu časť. 

Je potrebné k nim dokúpiť samostatnú mrazničku, ktorú môžete umiestniť napríklad vedľa chladničky alebo položiť na ňu.

Jednodverové chladničky s výparníkom

Niektoré jednodverové chladničky majú zabudovaný výparník, vďaka čomu môžu byť na kratšiu dobu použité aj ako mraznička. Odporúčajú sa však skôr na rýchlejšie schladenie potravín, nie na dlhodobé mrazenie. 

Využijete ich napríklad na chatu alebo do hotelových izieb.

Dvojdverové chladničky

Dvojdverové chladničky sa skladajú z chladiacej a mraziacej časti. Každé dvierka poskytujú samostatný prístup do jedného z boxov, v ktorých je rôzna teplota. Vybrať si môžete chladničku s mrazničkou hore, dole alebo tzv. americkú chladničku. 

Chladničky s hornou mrazničkou

Mraznička, ktorá sa nachádza nad chladiacou časťou, má menší objem. V bežnom obchode sa stretnete so 60 – 80 l hornými mrazničkami. Väčšinou sa jedná o jednopriehradkové mrazničky, do ktorých uložíte iba obmedzené množstvo potravín. 

Chladničky so spodnou mrazničkou

Mraznička umiestnená pod chladničkou má spravidla väčší objem od 90 do 120 l. Má viac priehradok a slúži na uskladnenie väčšieho množstva potravín. Tovar si môžete rozdeliť podľa seba a vytvoriť napríklad samostatnú priehradku na sladké, slané a zeleninu. 

Americké chladničky

Americké chladničky majú dvojkrídlové dvere a chladiaca a mraziaca časť sú vedľa seba. V jednej polovici sa môže nachádzať napríklad chladiaca vitrína na víno alebo výrobník ľadu. 

Americké chladničky sa vyrábajú v dvojdverovom alebo štvordverovom prevedení. Na tento typ však potrebujete v kuchyni dostatok miesta.  

americka-chladnicka-v-minimalistickej-lesklej-modernej-kuchyni-v-bielych odtienoch

Rozdelenie chladničiek podľa veľkosti

Malé chladničky 

Mini chladničky sú vhodné na internáty, chaty, do garáže či do menších kuchýň. Majú objem približne 150 – 160 l. 

Ich výhodou je že 

 • udržia vaše potraviny v chlade
 • zároveň nezaberajú veľa miesta
 • majú nízku spotrebu, vďaka čomu šetria veľké množstvo energie.

Ak však hľadáte chladničku pre početejšiu domácnosti, siahnite po modeloch s väčším objemom. 

Stredne veľké chladničky

Stredne veľké chladničky sú vhodné pre mladé páry alebo pre rodiny s jedným dieťaťom. Ich objem je 160 – 190 l a väčšinou sa jedná o jednodverové typy alebo kombinovanú chladničku s mrazničkou.

Veľké chladničky

Medzi veľké chladničky radíme spotrebiče s objemom vyšším ako 190 l. Patria sem:

 • vysoké dvojdverové chladničky,
 • ale aj dvojdverové
 • štvordverové americké chladničky.

Perfektne poslúžia veľkým rodinám. 

Ako vybrať chladničku podľa energetickej triedy

Energetická trieda chladničky určujú energetickú náročnosť produktu. Štítok s označením A+, A++ alebo A+++ vás informuje o úspornosti spotrebiča. Čím viac “plusiek” vaša chladnička má, tým je úspornejšia. 

kuchyna-zariadena-vo-vintage-style-s-uzkou-vysokou-chadnickou-v-nerezovom-prevedeni

Chladničky s označením A na európskom trhu nenájdete. Spotrebič so značkou A + je približne o 20% úspornejší, ako trieda A. A++ zvyšuje číslo na 44% a trieda A+++ vám ušetrí približne o  74% viac ako trieda A.

Ako vybrať chladničku podľa klimatickej triedy

Klimatická trieda chladničky slúži ako indikátor pre najvhodnejšiu teplotu v miestnosti, v ktorej bude spotrebič uložený. Klimatické triedy rozdeľujeme na: 

 • ST (Subtropická) = 18 – 38 °C
 • N (Normálna) = 16 – 32°C
 • N (Supernormal) = 10 – 32°C
 • T (Tropická) = 18 – 43°C

Väčšina chladničiek spadá do viacerých klimatických tried a sú označené napríklad ST – N. 

Rozdelenie chladničiek podľa vnútorného usporiadania

Rozloženie priestoru vo vnútri chladničky je takisto veľmi dôležité. Závisí od toho, čo chcete do chladničky uložiť. Niektorí preferujú dve vysoké police, napríklad na mlieko alebo chladené limonády, iní zasa hľadajú chladničky s väčším počtom nižších políc. 

Väčšina chladničiek však ponúka možnosť nastaviť si police podľa seba. Jednotlivé diely úplne vyberiete alebo ich  uložíte do drážok vyššie alebo nižšie.  

Vybrať si môžete: 

 • chladničku s klasickými policami
 • chladničku s priestorom v dverách
 • chladničku so špeciálnym uzavretým priestorom na zeleninu a ovocie
 • chladničku s držiakom na fľaše

Ako vybrať chladničku podľa doplnkových funkcií

Ako sme už písali vyššie, niektoré chladničky zvládnu oveľa viac, ako udržať vaše potraviny v chlade. V ponuke nájdete modely s veľkým počtom doplnkových funkcií, ktoré vám napríklad uľahčia údržbu, alebo dokážu zmeniť úroveň mrazenia a chladenia podľa vašich požiadaviek. Medzi najobľúbenejšie patrí: 

Chladnička s alarmom 

Alarm na chladničke vás upozorní na to, že ste zabudli zavrieť dvere. Ak by ste ich totiž nechali dlhodobo otvorené, potraviny by sa mohli pokaziť a chladnička spotrebovať väčšie množstvo energie. 

Chladnička s displejom

Zaujíma vás, aká je teplota v chladničke? Chcete si rýchlo a jednoducho nastaviť všetko, čo potrebujete? Vďaka displeju dokážete ovládať celý chladiaci proces bez toho, aby ste otvorili chladničku. 

Chladnička s antibakteriálnou ochranou

Vnútorná strana chladničky je vyrobená z netradičnej zmesi, ktorá obsahuje striebro. Vytvára antibakteriálnu ochranu a efektívne chráni vaše potraviny pred prachom a baktériami. 

Chladnička s prázdninovým režimom

Prázdninový režim chladničky využijete vtedy, ak sa chystáte na niekoľkodňový výlet alebo dovolenku. Chladničku v takom prípade úplne nevypnete, aby sa v nej nemnožili baktérie. Namiesto toho ju môžete nechať bežať v prázdninovom režime, ktorý zabezpečí optimálnu teplotu. 

Chladnička s funkciou No Frost alebo Low Frost

Vďaka funkcii No Frost zabránite neželanému zamŕzaniu v mraziacom priestore. Vďaka Low Frost znížite námrazu až o 80%. Beznámrazová technológia vám ušetrí množstvo času pri odmrazovaní.

Chladnička so superchladením a supermzatením

Funkcie superchladenia a supermrazenie slúžia na rýchlejšie ochladenie a mrazenie potravín. Eliminujete efekt oteplenia a okamžite ochladí všetko, čo do chladničky uložíte. 

Chladnička s ionizátorom

Chladnička vybavená ionizátorom redukuje baktérie a pachy, ktoré môžu vzniknúť pri dlhodobejšom skladovaní potravín. Váš tovar sa bude menej kaziť a vydrží dlhšie čerstvý. 

Chladnička s funkciou Smart

Smart funkcia vám umožní pohodlnú a rýchlu ovládať vašu chladničku. Umožňuje ovládanie cez telefón prostredníctvom Wifi a je vybavená mnohými zaujímavými vychytávkami. Ukáže vám napríklad spotrebu energie alebo frekvenciu otvárania dverí. 

Myslite do budúcna

Pri výbere chladničky myslite krok dopredu. Vyberte si model, ktorý nie je náročný na každodennú údržbu a nezmohne vás ani v prípade veľkého upratovania. Ak si chcete uľahčiť denné čistenie a čo najviac predĺžiť životnosť spotrebiča, riaďte sa nasledujúcimi pravidlami: 

 1. Chladničku nenechávajte dlhodobo umiestnenú v blízkosti príliš teplého miesta.
 2. Dvere chladničky vždy okamžite zatvorte. 
 3. Do chladničky neukladajte teplé jedlá. 
 4. Keď niečo v chladničke rozlejete, okamžite to utrite. 
 5. Klasickú mrazničku raz za čas rozmrazte. 
 6. Potraviny neskladujte bez obalu. 
 7. Nežiadúci zápach okamžite odstráňte. 
 8. V chladničke nenechávajte potraviny po záruke. 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *