Každý z nás chce mať domov, ktorý pôsobí príjemne a je našim dokonalým útočiskom. Od toho sa odvíjajú aj štýly interiéru, ktoré sa dostali na výslnie. Sú útulné, harmonické a robia náš domov domovom. Ktoré to sú?
Retro štýl bývania
Retro sa zase vracia do módy. A nielen to. Prím hrá tiež v interiérovom dizajne. Inšpiruje sa dobou 50. až 80. rokov, prevažne mestským bývaním. Je odvážne hravý a napriek tomu útulný, a práve táto zaujímavá kombinácia láka nespočet domácností.
Výrazné farby a ohromujúce, nečakané kontrasty, moderné materiály a štýlové doplnky. Premyslený do posledného detailu. Oranžová, žltá, modrá, ružová? Akákoľvek farba vás len napadne môže byť súčasťou interiéru – ako výmaľba, môže to byť farba nábytku alebo doplnkov a textilu. Chýbať by nemali ani tradičné dobové tapety, ideálne s nápadným vzorom.
Nemýľte si retro a vintage. Ako vyzerá vintage si pozrite tu.
Aké sú výhody retro štýle dnes:
- trh ponúka pestrý sortiment retro nábytku, doplnkov a dokonca aj dobovej elektroniky
- nemusíte zháňať päťdesiat rokov staré vybavenie, aby ste si mohli perfektne zariadiť domácnosť
- zaobstarajte moderné retro zariadenie, ktorým poviete všetko
Rustikálny štýl nábytku
Nadčasový vidiecky štýl bývania patrí medzi tie obľúbené, pretože má svoje jedinečné čaro. Môžete sa inšpirovať anglickým či francúzskym vidiekom, niektorí napodobňujú aj náš slovenský vidiecky štýl. Ak sa pre tento pôsobivý koncept rozhodnete, rozhodne budete potrebovať veľa dreva:
- kvalitný masív tvorí väčšinu nábytku a zariadenia
- obľúbené sú potom kombinácie s kameňom, tehlami, betónom a kovom
- tento štýl víta tiež renovované staré kusy vybavenia pre ich nezameniteľnú patinu, vyhrá sa aj ten, kto rád vdýchne život starým kusom nábytku
Kvety, jednoduché textílie, drevený nábytok, jednoduchý komfort. Práve pre pohodlie, ktoré tento štýl prináša, je populárny po dlhé roky. Hodí sa do zrubov, dreveníc, rodinných domov, ale nie je problém zariadiť si v tomto duchu tiež byt. Prevládajúcimi farbami sú biela, šedá, zemitá a moderné jemné, pastelové tóny.
Náš tip: Ak sa rozhodnete použiť betón pri tvorbe rustikálneho nábytku alebo betónové stierky, skúste čarovať lakom na betón. Ten neslúži len na pokládku v exteriéry. Najlepšie vynikne v kombinácii s drevom, napríklad na betónových schodoch.
Medzi výhody betónovej stierky patrí, že ňou možno odstrániť vady zo steny, má širokú variabilitu farieb a najmä – je použiteľná na takmer všetky dostupné povrchy.
Kombinuje prírodné materiály a čisté línie s omamnou vzdušnosťou – to je hit, ktorý vládne interiéru v posledných niekoľkých rokoch. Severský štýl bývania je elegantný, čistý, funkčný. Štýlu dominujú svetlé farby, kto chce, môže staviť aj na jeden alebo dva kusy nábytku vo výraznejšej farbe, ktorá priestor rozjasní.
Minimalistická strohosť škandinávskeho štýlu nie je chladná, ako by sa moho zdať. Ide o útulný štýl, ktorý postráda zbytočné lapače prachu. Staviť môžete na:
- moderný nábytok
- drevo
- prírodné materiály
- sklo
- kov
Namiesto niekoľkých doplnkov vyberte obľúbený obraz alebo svietnik. Pri nórskom štýle bývania nezabudnite na kvalitné osvetlenie, štýlová lampa môže byť dominantou miestnosti.
Neviete si rady, ktorý štýl je ten váš? Inšpirujte sa aj vy už vytvorenými interiérmi, ktoré vám pomôžu vybrať si ten správny koncept.
Provensálsky štýl bývania / Vidiecky štýl bývania
Provensálsky štýl sa tiež niekedy označuje ako vidiecky, pretože z neho výchadza. Je pokojný, útulný, domácky. Pocítite v ňom harmóniu. Hodí sa teda pre harmonických a rodinne založených ľudí. Je veľmi ozdobný, jemný a ženský.
Čo sa farieb týka tou najtypickejšou je biela a levanduľová. Nebojte sa kombinovať s bielou, smotanovou a pieskovou, terakotovou, indigovou a svetlosivou. Tmavé farby vynechajte.
Typické znaky vidieku a vidieckého štýlu bývania:
- prírodné materiály ako bavlna alebo hodváb
- keramické a sklenené drobnosti často zdobené levanduľou
- obrázky, rastlinky a bylinky v maľovaných kvetináčoch
- prútené či kovové dekorácie na stoloch a stenách
- okná zdobia vzorované závesy, podlahe zjemnite svetlými koberčekmi
- nevynechajte ani posteľ s kovovým ozdobným rámom
- nábytok voľte drevený, svetlý, na vysokých nohách ozdobený patinou a kovové detaily
Tip na zaradenie spálne v provence štýl nájdete tu.
Industriálny štýl bývania
Nie ste si istý tým, čo je vlastne industriálny štýl? Pozrite sa na jeho základné prvky.
- priestoru dominujú prvky ako kov, sklo a drevo
- typické sú “nedokončené”, surové steny, napr. tehlová stena bez omietky, nedbalo nahodené betónové stierky bez pravidelnej štruktúry
- oceľové potrubia či rozvody, ktoré sa nesnažíme skryť s vidinou dokonalého priestoru, ale práve z ich nedokonalosti urobíme ich prednosť
- plechové doplnky, lampy s kovovým vzhľadom
- typické sú farby ako šedá, biela, čierna
Podrobný popis industriálneho štýle nájdete tu.
Ďalšie štýly bývanie sme pre vás popísali v nasledujúcich článkoch: