Minulý týždeň prebiehal Svetový týždeň dojčenia, ktorý pripomína,, že tento spôsob výživy je pre deti najlepší. Veľa nastávajúcich mamičiek sa na dojčenie dôkladne pripravuje už pred pôrodom. Obľúbenou pomôckou je najmä dojčiaci vankúš. Táto dlhá mäkká „dážďovka“ sa vďaka svojmu všestrannému využitiu stáva v posledných rokoch takmer nevyhnutnou výbavou pred príchodom bábätka.
Podľa akých kritérií vyberať vankúš na dojčenie a na čo všetko sa dá využiť?
Dojčiaci vankúš nielen na dojčenie
Vankúš na dojčenie napriek svojmu názvu veľmi dobre poslúži aj inak než len pri kŕmení dieťatka.
Pohodlné spanie v tehotenstve
Veľa nastávajúcich mamičiek počas tehotenstva trpí nespavosťou, keďže rastúce bruško znemožňuje pohodlné spanie. Dojčiaci vankúš je preto skvelou pomôckou, ktorú sa hodí mať doma už od druhého trimestra. Poskytne príjemnú oporu pri spaní alebo oddychovaní na boku.
Pomôcka pri dojčení
Obzvlášť prvé týždne bývajú pre čerstvé mamičky veľmi náročné. Bojujú s popôrodnými bolesťami i únavou. Dojčiaci vankúš pomôže pridržať krehké bábätko v správnej polohe, ktorá je pre jeho optimálne kŕmenie veľmi dôležitá.
A nielen to. Prvé týždne, kým si dieťatko vytvorí režim, strávia novopečené mamičky celé dni najmä dojčením. Pohodlná poloha je preto viac než dôležitá.
Častou chybou pri dojčení je, že sa mamičky k svojmu dieťatku predkláňajú. Ich chrbát sa však pri tejto polohe veľmi namáha a bolí. Pri správnom dojčení má žena sedieť pohodlne opretá a uvoľnená, k čomu pomôže práve dojčiaci vankúš.
Hniezdo pre bábätko
Bábätko je najspokojnejšie v matkinom náručí. Ak ho ukladáte do postieľky, vankúš na dojčenie položte po jej okrajoch. Dieťatko sa bude cítiť pohodlnejšie a prítomnosť mamičkinej vône mu dodá pocit istoty a ľahšie sa tak upokojí.
U starších detí, ktoré sa začínajú otáčať, zas funguje výborne ako bezpečnostná bariéra pri ležaní mimo postieľku.
A keď si začne batoľa sadať, vankúš ho dobre zaistí a poskytne mu podporu chrbátika.
Podľa akých kritérií vyberať dojčiaci vankúš?
Dojčiace vankúše sa vyrábajú najrôznejších farebných prevedeniach, ktoré si ako nastávajúca mamička zladíte s ostatným nábytkom v detskej izbičke. Odlišujú sa dĺžkou, výplňou či povrchovým materiálom.
Estetická stránka i cena bývajú často veľmi lákavé. Pred nákupom zvážte ešte nasledujúce parametre.
- Ideálna veľkosť dojčiaceho vankúša
Správnu dĺžku vankúša určuje jeho budúce využitie. Vankúš, ktorý chcete používať už počas tehotenstva, musí byť jednoznačne dlhší. To kvôli tomu, aby sa jeden jeho koniec použil ako vankúš pod hlavu a druhý ako podpora medzi kolená.
„Tehotenský“ vankúš má dĺžku 15,0 – 220 centimetrov, rozmery vankúšov výlučne na dojčenie sú v rozmedzí 120 – 150 centimetrov.
Pri výbere ideálnej dĺžky zohľadnite aj svoju výšku.
2. Výplň vankúša určuje jeho formovateľnosť
Rovnako dôležitá je aj náplň dojčiaceho vankúša, aby sa vaše dieťa cítilo pohodlne a aby nevyzeral ako neforemne vrece
Medzi výplňami vankúša nájdete hlavne: vankúše s guličkami, dutým vláknom alebo dokonca pohánkovými šupkami.
Poďme sa pozrieť, aké sú výhody a nevýhody jednotlivých typov.
Dojčiaci vankúš s guličkami
Výhody
- ľahký
- dá sa prať v práčke
- guličky je možné doplniť
Nevýhody
- pri akomkoľvek pohybe šuští
- guličky sa prelievajú a môžu tak bábätko dráždiť
- časom výplň zmenší svoj objem
Dojčiaci vankúš s dutým vláknom
Výhody
- nezadržuje prach
- dobre sa formuje
- je vzdušný a tvarovo stály
Dojčiaci vankúš s pohánkou
Výhody
- je ekologický
- neabsorbuje vlhkosť
- neprehrieva sa
Nevýhody
- väčšia hmotnosť
- výplň šuští
3. Vrchný materiál dojčiaceho vankúša
Počítajte s tým, že aj dojčiaci vankúš treba z času na čas vyprať. V profesionálnej čistiarni si síce poradia s akýmkoľvek materiálom, praktickejšie je však zaistiť si vankúš, ktorý sa dá ľahko vyčistiť aj doma.
Niektoré vankúše sa dajú prať aj s výplňou, iné majú snímateľný poťah ako obyčajný vankúš. Zaobstarajte si niekoľko poťahov a podľa nálady či sezóny ich môžete striedať.
Rada na záver
Dojčiaci vankúš bude v častom kontakte s citlivou pokožkou bábätka pri kŕmení, oddychu i spánku. Preto by ste mali vybrať vankúš z kvalitných a zdravotne neškodných materiálov, a to nielen tých na jeho povrchu, ale i vo vnútri. V tomto prípade sa naozaj neoplatí šetriť.