Poschodové postele pre deti nie sú len multifunkčné kúsky šetriace miesto, ale tiež skvelé dobrodružstvo a dôkaz toho, že prepojiť sa dá takmer všetko … spací priestor pre dvoch (i viac) nocľažníkov, pohodlnú posteľ s pracovným stolom, úložným priestorom, šmýkačkou, bunkrom a ďalšími vymoženosťami . Aká je teda ponuka a podľa čoho vyberať?
Palandy
Palandy už dávno nie sú len prvoplánovaným praktickým a nepekným variantom spania na táboroch. V dnešnej dobe rozhegané železné a drevené poschodové lôžka nahradili štýlové kúsky s moderným dizajnom. Ak aj vy zvažujete palandu do detskej izby, dbajte nasledujúcich rád:
- Mezi stropem a matracom horného lôžka musí byť minimálne 80 cm, aby sa aj spáč na poschodí mohol ráno posadiť.
- Ak chcete mať možnosť časom palandu prehodnotiť bez nutnosti kúpy nových postelí, voľte poschodovú posteľ s možnosťou rozloženia na dve samostatné lôžka.
- Medzi obľúbené materiály patrí borovica alebo laminát, ale dostupné sú aj mnohé iné materiály, ktoré spĺňajú účel aj potrebné normy rovnako dobre.
- Bezpečnosť predovšetkým, a preto je, rovnako ako u ostatného vybavenia detskej izby, vhodné myslieť na zaoblené hrany.
Schodíky alebo rebrík?
- Ideálnym prostriedkom k výstupu na horné lôžko sú schodíky, ktoré sú pre detské nohy najpohodlnejšie, najbezpečnejšie a často ponúkajú aj ďalší úložný priestor.
- Ak schodíky zvoliť nemôžete kvôli priestoru, druhým variantom je rebrík. Aj táto možnosť môže byť pohodlnejšia, ak je rebrík naklonený. Aby takýto rebrík nezasahoval do priestoru príliš, je dobré ho umiestniť k stene. Riešenie pri stene ponúka aj istú oporu pri výstupe a zostupe.
- Najmenej obľúbeným, ale priestorovo najúspornejším variantom je kolmý rebrík, prisadlý ku konštrukcii postele. Tu dbajte na veľkosť a tvar priečok – ostré hrany detské chodidlá určite neocenia.
- Rebríky aj schodíky existujú aj v odnímateľnom variante. Môžete tak jednoducho zabezpečiť, že hore nebude šplhať nikto v čase, keď si to neprajete – napríklad mladší súrodenec.
Poschodové postele so šmýkačkou
Šmýkačka doma? To je predsa paráda a sen každého dieťaťa.To sa to bude ráno vstávať samo! Ale aj u poschodových postelí so šmýkačkou je potrebné pri výbere premýšľať.
- Šmykľavka je často bezpečnejšia cesta dole, než po schodoch či rebríku. Platí čím pozvoľnejší, tým pomalší, teda bezpečnejší dojazd. Taký variant si ale žiada väčšiu plochu.
- Pozor na dojazdový priestor! Nesmie obsahovať ostré predmety a prekážky.
- Dobre zvolte i povrch dojazdovej dráhy. Kombinácia rýchlej jazdy a syntetického koberca môže mať za následok nepríjemné spáleniny. Príliš tvrdá podlaha tiež nerobí dobrotu.
Postele s bunkrom, stanom pod.
Ponuka detských postelí v dnešnej dobe takmer nepozná hraníc. Zaobstarať tak môžete posteľ s preliezačkou, bunkrom alebo stanom či baldachýnom.
- Výber je potrebné zacieliť na malého spáča. Dieťa sa musí vo svojom nočnom kráľovstve cítiť príjemne, takže vyberajte s ním, alebo podľa neho.
- Úžasná zábava a najrôznejšie vymoženosti postele bohužiaľ s dieťaťom neporastú donekonečna. Vhodné je teda vyberať postele s rôznymi modifikáciami, variantmi použitia či náhradnými dielmi do budúcnosti. Alebo skrátka počítajte s výmenou lôžka s pribúdajúcim vekom a zmenou záujmov potomstva.
- Vzhľadom k detskému zmyslu pre neporiadok a jeho neustálemu vytváraniu je vhodné, aby boli dekoratívne prvky, stany a baldachýny ľahko odnímateľné, umývateľné či vyprateľné.
Postele s úložným priestorom
Úložného priestoru nie je nikdy dosť a táto pravda platí v prípade detských izieb dvojnásobne. Kam s perinami a sezónnym oblečením, keď sú hračky na každej poličke, v každom šuplíku aj v úložných boxoch? Predsa do praktického úložného priestoru postele.
- Zvoliť môžete hneď z niekoľkých variantov: zásuvky, poličky a regály, úložný priestor pod matracom a tak ďalej.
- Poličky sú najlepšie prístupné, za to toho príliš neschovajú a vhodné sú ako úschovňa obľúbených kníh či hračiek.
- Zásuvky sú výbornou kombináciou veľkého úžitkového priestoru s bezproblémovým prístupom. Len pozor na prsty detí i rodičov pri manipulácii.
- Úložný priestor pod matracami ponúka najviac plochy, za to dostať sa k nemu nie je záležitosťou vhodnou denného užívania. Takýto priestor teda dobre poslúži na uloženie nie príliš často využívaných vecí.
Postele s písacím stolom
Posteľ aj písací stôl patrí do základného vybavenia detskej izby. Ich spojenie šetrí úžasným spôsobom miesto, ale aby oba prvky plnili svoju funkciu na 100% je treba dobre vyberať.
- Existuje mnoho variantov: pracovná plocha pod lôžkom, stôl vysúvajúci sa z konštrukcie postele, ale napríklad aj pracovný kútik na poschodí a z neho vyplávajúca zásuvka s lôžkom.
- Základom dobrého spánku je kvalitný matrac a rošt a umiestnenie postele v kľudnej časti izby.
- Pokojné miesto sa nevylučuje ani s umiestnením pracovného stola, tu ale musíme intenzívne kalkulovať so svetlom. Vhodné je umiestniť pracovnú dosku vzhľadom k oknu tak, aby si dieťa netienilo. Pravákom svetlo zľava, ľavákom sprava. Treba je investovať do kvalitnej stolnej lampičky a ostatného detského osvetlenia.
Palanda s výsuvným lôžkom
Žiadna detská návšteva ani oslava narodenín vás už neprekvapí s výsuvným lôžkom.
- Z “obyčajnej” palandy je možné v niektorých prípadoch vykúzliť kvalitné spanie aj pre 4 osoby a viac a po rozložení získať aj dolnú plochu viac ako 2×2 metre.
- V naprostej väčšine prípadov je tretie lôžko uložené v zásuvke. Napriek tomu sa niekedy podarí konštruktérom vtlačiť pod matrac ešte úložný priestor.
- Palandy s výsuvným lôžkom nemusia byť len variantom pre jednorazové prespanie. Dobre poslúžia i v rodinách s viacerými deťmi a menšou obytnou plochou ku každonočnému odpočinku.