Aké záclony si zaobstarať do interiéru? Krátke versus dlhé.

Aké záclony si zaobstarať do interiéru? Krátke versus dlhé.

Záclony a závesy robia izbu izbou. Dokážu vám urobiť dobrú službu, zútulniť a zahriať celú izbu, ale majú aj svoje skryté úskalia. Keď odmyslíte ťažké rozhodovanie pri výbere finálnej farby alebo dekoru vašich budúcich záclon, mali by ste sa zamerať viac na ich dĺžku. Nie vždy sú vhodné tie či oné do vášho interiéru.

Spoločne preskúmajme, aké faktory by ste mali brať do úvahy pri vašom rozhodovaní a prečo je medzi nimi vlastne nejaký rozdiel.

Dlhé záclony ako z rozprávky

Dlhé záclony sa hodia skôr do obývacích izieb a spální. Dodávajú izbám nádych elegancie, romantiky a predovšetkým dokážu miestnosť zútulniť.

Bohužiaľ dlhé záclony by sme nemali používať v zimných mesiacoch alebo po dobu vykurovacej sezóny. Dlhé záclony vám totiž zakryjú celé radiátory, čím sa do miestnosti nedostáva toľko tepla a stávajú sa tak veľmi neekonomickými. Je však možné dlhé záclony vymeniť počas tohto obdobia za krátke.

V letných mesiacoch naopak pôsobia dlhé záclony veľmi ladne, keď sa s nimi pohráva čerstvý vánok. Tento efekt pôsobí veľmi vzdušne. Čím dlhšie záclony, tým lepšie. Môžu byť dlhé až úplne na zem.

Luxusná záclona POLA, biela

Krátke záclony nielen v zime

Krátke záclony by sme odporúčali predovšetkým do kuchýň a kúpeľní. Na kuchynských oknách máme často položené kvety alebo inú dekoráciu či potrebné veci a je nutné mať k nim voľný prístup. Dlhé záclony by vám v tom zbytočne zabraňovali. Krátke záclony by sme mali tiež umiestňovať vo všetkých miestnostiach, v ktorých potrebujeme mať prístup ku kvetom, ktoré máme položené na parapetoch. Dennodenné trápenia s odhŕňaním dlhých záclon, prípadne ich zašpineniu pri zalievaní, za ich krásu nestojí.

Ako už bolo povedané vyššie, krátke záclony sú doporučované vo všetkých miestnostiach po dobu vykurovacej sezóny. Záclony by vám nemali zadržiavať teplo z vašich radiátorov. Ak sa však nechcete vzdať predstavy dlhých záclon, nahraďte ich dlhými závesmi. Ponechajte krátky strih záclon, ktoré vám nebudú prekážať v prístupe ku kúrenia, a dlhými závesmi orámujte radiátor.

Krátke záclony nesmú byť príliš krátke

Ak zvolíte krátke záclony, nesmú vám končiť v polovici okien. Čím dlhšia záclona je, tým elegantnejšie vyzerá. Aj u krátkych záclon dbajte na to, aby končili pár centimetrov pod okrajom okna. Záclony len do polovice okien bývali kedysi v móde, ale dnes sa už veľmi nepoužívajú a nevyzerajú vkusne.

Pozor si dajte aj na šírku. Vzhľad záclon robí predovšetkým hustota ich riasenia. Ak kúpite malú šírku a záclony málo nariasite, budú vyzerať veľmi chudobne. Na tomto mieste nešetrite. Minimálna odporúčaná šírka záclon je dvojnásobok šírky okien. Nemusíte sa toho však striktne držať, môžete kúpiť záclony i širšie.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *