Aké asociácie vás napadnú pri slove skriňa? Šaty, police, neporiadok či komínky? Spálňová skriňa v sebe dokáže ukryť všetko. Ak v skrini budú starostlivo poskladané komínky, alebo skôr pomiešané hromada oblečenia, to môže záležať aj na vnútornom usporiadaní nábytku. Pri výbere ho určite zohľadnite.
Na čo všetko pri výbere myslieť:
- na materiál
- vnútorné usporiadanie
- tvar a veľkosť
- farebnú kombináciu a design
- spôsob otvárania
- kvalitu
V hlavnej roli materiál
Materiál je dôležitý u akéhokoľvek typu nábytku. Predurčuje, ako dlho a čo všetko nábytok vydrží, ale tiež pomáha vytvárať celkový charakter miestnosti. Záleží teda na vás, či chcete do skrine investovať, aby vám vydržala pokojne generácie, alebo napríklad hľadáte len dočasné riešenie pre zorganizovanie neporiadku v spálni v nájomnom byte.
- masívne drevo – najčastejšie z borovice alebo smreku. Je drahšie, ale vydrží mnoho rokov.
- dyha – je to doska tvorená malou vrstvou masívneho dreva. Je lacnejším variantom masívu.
- lamino – bezúdržbový a odolný materiál označovaný ako LTD. Materiál, ktorý ponúka širokú škálu povrchových úprav.
- MFD – prírodnejší verzia lamina. Je to drevovláknitá doska bez obsahu lepidiel. Povrch sa dá polepiť fóliou alebo nalakovať.
Šatníkovú, policovú, alebo kombinovanú skriňu?
Spálňové skrine sa delia na šatníkové, policové a kombinované. Šatníkové skrine majú vo vnútri tyč na ramienka, na ktorú si oblečenie zavesíte, čo sa hodí najmä pre šaty, kabáty, blúzky a sviatočnejšie ošatenie. Ak ramienkovú tyč nevyužívate, vyberte jednoduchú policovú skriňu – niektoré z nich umožňujú vzdialenosť medzi policami rôzne upravovať podľa potreby, čo sa iste hodí. Najobľúbenejšie sú ale samozrejme kombinované skrine, ktoré ponúkajú ako police, tak tyče na ramienka a často aj praktické vnútorné šuplíky, napr. na spodnú bielizeň.
Aký zvoliť tvar a veľkosť
Nezabudnite pred kúpou miesto, na ktoré chcete skriňu umiestniť, vždy dobre zmerať, teda výšku, šírku i hĺbku. Premýšľate, ako efektívne zakomponovať skriňu do malej spálne? Siahnite po rohovej skrini, vďaka ktorej využijete aj zdanlivo nepoužiteľný malý kút. S ohľadom na veľkosť miestnosti môžete vyberať skrine rôznej šírky, vždy ich ale umiestňujte v dostatočnej vzdialenosti od radiátorov, okien a dverí. Pokiaľ skriňu umiestnite do blízkosti postele, ponechajte medzi nábytkom voľný priechodný priestor so šírkou aspoň 60 centimetrov.
Výrazná versus nenápadná farebná kombinácia
Že si návštevu pozývate do obývačky, nie do spálne? To neznamená, že dizajnu tejto miestnosti nemusíte venovať dostatok pozornosti. Spálňa je svätyňou pokoja a relaxácie. Preto sa v nej musíte cítiť príjemne a prirodzene. Vy viete najlepšie, čím toho docielite.
- skriňa dominantou spálne – ak chcete miestnosť oživiť nejakým farebnejšími kúskom, ktorý priláka pozornosť, vyberte napríklad skriňu ladenú do určitej farby. Nemusí byť celofarebná, jemnejšie bude pôsobiť, ak bude farba zakomponovaná v detailoch.
- nenápadný doplnok – ak chcete skriňu nenápadnú, voľte kombináciu bielej farby či svetlého dreva so zrkadlom.
- s grafickým prvkom – dvere skrine môžete polepiť fóliou. Môžete sa pozerať do hĺbky lesa, na rozkvitnutý strom alebo vodopád.
Spôsob otvárania dverí a kvalita
Dôvodom zlúčenie týchto dvoch kategórií je to, že u skrine je potrebné dbať hlavne na kvalitu pántov, posuvného mechanizmu pri dverách a úchytiek. To sú časti, ktoré sa najrýchlejšie opotrebovávajú. Ak zvolíte dvere s klasickým otváraním alebo posuvné, záleží na vašom vkuse, ale aj na veľkosti priestoru, otváracia skriňa je priestorovo náročnejšia. Priestor šetria skrine s posuvnými dverami, ktorých súčasťou býva často tiež zrkadlo, ktoré navyše miestnosť opticky zväčšuje a presvetľuje.