Ako do bývania dostať klasické kukučkové hodiny?

Ako do bývania dostať klasické kukučkové hodiny?

V posledných rokoch sú opäť v móde retro kúsky z dôb minulých. Na výslnie sa tak vracajú aj kukučkové hodiny. Kukučky sú jedinečné a pri troche snahy sa hodia snáď do každého bývania. Vy oceníte krásny neopozeraný dizajn a vaši potomkovia zase kukajúceho vtáčika.

Kukučkové hodiny sú jednoduché kyvadlové hodiny s dvierkami, odkiaľ každú hodinu vylieta malý drevený vtáčik a vydáva zvuk pripomínajúci kukaniu kukučky. Odtiaľto aj názov hodín. Vtáčik udáva počtom kukaní čas. Niekedy kukučky udávajú tiež štvrťhodiny alebo polhodiny. Niektoré hodiny nemajú len kukučku, ale aj prepelicu, ktorá oznamuje práve onu štvrťhodinku.

Kukučka už zakukala …

Určite si niektorí z vás pamätajú návštevy u starých rodičov a typický zvuk, ktoré hodiny s kukučkou vydávali. Zvuk to bol pekný, avšak nie v noci alebo ráno, keď sa vám nechcelo ešte vstávať. Ale nebojte, niektoré kukučky umožňujú nastaviť dokonca 2 polohy kukania alebo aj kukanie vypnúť. Moderné typy kukučiek majú navyše aj senzor na svetlo, takže sa na noc vedia vypnúť samy. Nie je teda potrebné sa báť, že by vás hodiny rušili.

Do každej rodiny jedny hodiny

Klasické kukučky majú svoj unikátny vzhľad. Sú krásne, drevené a dokonale vyrezávané. Najčastejším motívom výzdoby bolo poľovníctvo. Ideálne zapadnú do domácnosti, v ktorej prevláda vidiecky, rustikálny štýl. Skrátka tam, kde má hlavné slovo drevo. Najviac to bude kukačkám slušať v obývacej izbe. Kukanie oceníte aj v kuchyni, keď sa zabudnete pri varení. A pekne bývať môžu tiež v predsieni, kde vám pomôžu strážiť čas na odchod. A navyše ohromia návštevy.

Hodiny S Kukučku, Kukučka, Hodiny, Scrimshaw

Moderné kukučky prekvapia

Pokiaľ máte radi skôr minimalistický štýl, môžu sa kukučky stať dizajnovým doplnkom, ktorý nepatrne rozruší inak dokonalé línie. Ak sa predsa len bojíte kontrastu, pozrite sa po moderných kukačkách, ktoré sa vyrábajú napríklad aj z plastu. Len už tam akosi chýba ten správny pôvab.

Na veku záleží

Tak ako u väčšiny starožitností, platí aj u kukučiek pravidlo, že čím sú staršie, tým sú drahšie. Cena niektorých unikátnych ručne rezaných kúskov sa na bazároch či v aukciách pohybuje aj v tisíckach. Záleží potom len na vás, či zvolíte rokmi preverenú klasiku, alebo budete preferovať úplne nový kúsok. Treba však uznať, že starožitné hodiny majú svoje čaro. Dýcha z nich atmosféra minulosti.

Kukučky aj pre zábudlivcov

Nevýhodou je, že starožitné kúsky mávajú mechanický chod, ktorý je potrebné naťahovať. Ten môže byť jednodňový. Čo to v praxi znamená? Hodiny je potrebné naťahovať každý deň. K dispozícii sú aj osemdňové modely, tie si o natiahnutie povedia raz za týždeň. Novo rezané kukučky a moderné dizajnové kúsky už mávajú tichý chod na batérie. Ako vidíte, nech už si vyberiete ktorékoľvek, kukučky sa nepochybne stanú hlavnou dominantou vášho bývania.

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *