Aký matrac zvoliť pre dieťa?

Aký matrac zvoliť pre dieťa?

Spánok je dôležitou súčasťou vývoja dieťaťa. Počas prvých rokov života trávi v postieľke mnoho hodín denne. Kvalitný matrac je preto základom každej detskej postele a spokojného spánku vášho dieťaťa. Priedušnosť, tuhosť, vhodný materiál, praktická údržba a životnosť. To všetko sú dôležité aspekty pri jeho výbere.

Najmenšie deti potrebujú správnu oporu chrbtice. Preto je pri nákupe najdôležitejšie zvoliť vhodnú tvrdosť, až po nej riešiť priedušnosť. Oba parametre dobre spĺňa studená pena s pórmi, vďaka ktorým môže vzduch lepšie cirkulovať. Tuhosť výrobcovia označujú číslami 1 – 5. Najmäkšie matrace majú jedničku. Pre deti je najvhodnejší v rozmedzí 3 až 4.

Aké parametre by mal mať matrac pre bábätká?

 • stredná tvrdosť
 • materiál z polyuretánovej peny (studenej peny)
 • bez použitia lepidiel a chemických zlúčenín
 • hrúbku minimálne 7 cm
 • priedušnosť
 • dobrá regulácia teploty

 

Pre deti do 10 rokov platia podobné pravidlá ako pri výbere matraca u najmenších. Zaobstarali ste svojmu dieťaťu už dospelácku posteľ? Dajte pozor pri výbere matraca. Pamäťové peny sú pre deti úplne nevhodné. Stále sa vyvíjajú a tento materiál by im mohol uškodiť. Ložnú plochu voľte radšej jednotnú bez vnútornej alebo povrchovej profilácie. Tiež rôzne tvrdé zóny nie sú potrebné. Tie ocenia až dospelí.

 

matrac pre deti
Tropico matrac zo studenej peny pre bábätká 80×160 cm

Nepodceňujte poťah

Poťah je vhodnejšie mať snímateľný a prateľný. Jeho dobrá priedušnosť a príjemný materiál sú ďalším nemenej dôležitým aspektom pri výbere. Na trhu si môžete vybrať z mnohých materiálov.

 • Bavlna je veľmi odolná a priedušná.
 • Strižné ovčie rúno perfektne odoberá teplo a vlhko.
 • Kapok zase vie odpudzovať vodu. Je vhodný pre alergikov a ide o prírodný materiál – vlákna zo stromu vlnovca päťmužného.
 • Tencel má tepelné vlastnosti ako bavlna. Ide o celulózne vlákno z dreva, ktoré je jemné a pritom pevné. Výborne pojíma vlhkosť.
 • Bavlna s polyesterom má vlastnosti bavlny, ale navyše je veľmi elastická.
 • Rúno z dutého vlákna sa vyznačuje vysokou tvarovou stálosťou.

Nekupujte mačku vo vreci

V dnešnej dobe stačí pár klikov v internetovom obchode a zvyčajne máte do týždňa nový matrac doma. Pri takejto kúpe sa však môže stať, že tvrdosť nebude taká, akú by ste chceli. Veľa záleží totiž na použitom materiáli. Matrace označené rovnakou tvrdosťou sa môžu pocitovo výrazne líšiť. Radšej navštívte predajňu a všetko si osobne vyskúšajte.

Má vaše dieťa špecifické problémy? Je alergické, astmatické alebo trpí ekzémom? V špecializovanom obchode vám vyškolený personál poradí s vhodným výberom.

Aj na rošty treba myslieť

Bez roštu aj ten najkvalitnejší matrac stráca na svojej funkčnosti. Latové alebo lamelové rošty skvelé dopĺňajú jeho vlastnosti. Pevná doska bráni matracu v priedušnosti, a ten potom nie je schopný odvádzať vlhkosť ani teplo.

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *