Zvažujete kúpu umývačky riadu a chcete si tak ušetriť kopu času, ktorý by ste inak venovali ručnému umývaniu riadu? Moderné umývačky riadu vám pomôžu nielen v tomto smere. Ušetria váš čas, námahu, ale aj energiu. Na trhu dnes už nájdete mnoho modelov, no ako sa v nich zorient
Ako si vybrať umývačku riadu? Na to, aby ste vybrali tú správnu umývačku riadu, vplýva niekoľko faktorov. Potrebujete, aby zapadla do vášho priestoru a rozloženia kuchynskej linky, aby mala vhodné funkcie, dobrý rozmer a tie správne funkcie, ktoré budete využívať. Poďme sa na ne pozrieť podrobnejšie.
1. Vstavaná vs. voľne stojaca umývačka riadu
To prvé, čo treba pri výbere umývačky riadu riešiť, je vybrať si, či má byť vstavaná, alebo voľne stojaca. Existuje ešte aj zvlášť kategória malých umývačiek, ktoré viete umiestniť na linku alebo na stôl. Aké sú medzi nimi rozdiely?
Vstavaná umývačka riadu
Tento typ umývačiek je určený na vstavanie do kuchynskej linky. Využívajú sa najmä v nových kuchyniach, kde si ich priestorovo prispôsobíte. Vďaka vstavaniu do linky bývajú menej hlučné a aj priestorovo sú tak úspornejšie.
Voľne stojaca umývačka riadu
Voľne stojace umývačky riadu sa umiestňujú mimo kuchynskú linku. Ich výhodou je, že nimi môžete ľahko manipulovať a v prípade potreby ich jednoducho vymeniť. Na druhej strane ich však musíte pri výbere ladiť so zvyškom kuchyne a zaberajú vám miesto navyše. Takisto ich výber býva oproti vstavaným umývačkam o čosi menší.
Stolná umývačka riadu
Ako sme už spomenuli, existuje aj menšia kategória umývačiek vhodných na umiestnenie na linku alebo na stôl. Špecifická je malými rozmermi a nízkou kapacitou umývačiek, ktoré sú v prípade menších domácností viac než postačujúce.
2. Veľkosť a počet súprav tanierov
Ďalším zásadným parametrom pri výbere umývačky riadu je jej veľkosť. Poprvé sa musí zmestiť do vašej kuchyne, prípadne pri vstavanej umývačke priamo do kuchynskej linky, a podruhé musí byť postačujúca pre vašu domácnosť.
- klasické umývačky riadu majú šírku 60 cm a sú vhodné do väčších domácností – pojmú 12 až 15 súprav riadu, v závislosti na ich rozložení
- slim umývačky riadu majú šírku 45 cm a sú vhodné do menších domácností o dvoch až troch členoch – pojmú 8 až 10 súprav riadu
- stolné umývačky riadu bývajú ešte menšie – pojmú maximálne 6 súprav riadu a sú vhodné pre jednotlivcov alebo páry
Upozornenie: Do počtu súprav sa nepočítajú hrnce, plechy a podobné kusy kuchynského riadu. Aj na to je vhodné pri jej kúpe myslieť.
3. Energetická trieda a spotreba umývačky riadu
Každý spotrebič musí mať energetický štítok. Čo by ste si na ňom mali všímať, je jeho energetická trieda a ročná spotreba vody a elektrickej energie. Tieto hodnoty vám môžu napomôcť, ale zase na druhej strane je dobré povedať, že sú merané za štandardných podmienok, ktoré sa v reálnej domácnosti nemusia dosiahnuť.
Z hľadiska šetrnosti je dôležitá energetická trieda. Čím je vyššia, tým viac nákladov ušetrí vám, a takisto prírode. Najvyššia možná trieda je A+++. Vstupná investícia býva trochu vyššia, no vráti sa vám v podobe nižšej spotreby.
4. Hlučnosť umývačky riadu
Najtichšie modely umývačiek riadu majú hlučnosť okolo 40 až 42 dB. To môžeme prirovnať k hlučnosti bežnej chladničky. Niektoré modely dokonca ponúkajú aj extra tiché programy, ktoré je najlepšie využívať v noci.
Priemerné modely majú hlučnosť okolo 45 až 48 dB, čo síce zaznamenáte, no nie je to nijak výrazný hluk. Tie najhlučnejšie modely presahujú hranicu 50 dB, čo už je celkom počuť, no väčšinou ide o staršie modely, prípadne o stolné varianty umývačiek.
5. Programová výbava umývačiek
Umývačky riadu ponúkajú aj rozličné programy, pri ktorých sú využívané rôzne teploty a spôsoby umývania riadu. Obvykle máte na výber z teplôt 40 °C, 50 °C, 60 až 65 °C či dokonca 70 °C. Tie najnižšie teploty sa využívajú pri okamžitom umývaní nie príliš znečisteného riadu. Vyššie teploty bývajú na neskoršie umývanie a tie najvyššie zase pre veľmi špinavý riad so zaschnutou špinou.
Celkovo by programová ponuka mala spĺňať vaše požiadavky na užívanie.
6. Dizajn umývačky riadu
Pri umývačkách riadu je vhodné zvoliť aj ten správny dizajn. Vzhľadom na to, že umývačka patrí medzi väčšie spotrebiče, je výrazným doplnkom každej kuchyne. Pri vstavaných modeloch to nie je také potrebné, no pri voľne stojacich modeloch môže byť dizajn o to výraznejší. Väčšinou sa stretávame s nerezovým prevedením, ale výnimkou nie sú ani čoraz populárnejšie retro dizajny.
7. Najväčší výrobcovia umývačiek riadu
Nemecká značka AEG spadajúca pod Elektrolux vyrába okrem pračiek, sušičiek a chladničiek aj umývačky riadu. Väčšina siaha po tejto značke vďaka jej technickému vybaveniu a energetickej triede.
Najskôr turecká, dnes už nemecká značka Beko vyrába vstavané aj voľne stojace modely. Majú praktické vybavenie a patria k cenovo dostupnejším značkám.
Ďalšia nemecká značka, Bosch, je charakteristická špičkovou kvalitou, technologickými inováciami a vysokou spoľahlivosťou.
Nemecká značka Miele patrí k tým drahším. Zárukou je však vysoká kvalita a dlhoročná záruka.
Ktorá značka patrí k vašim obľúbeným?
Slovo na záver
Trh s umývačkami sa neustále mení a s ním aj ponuka jednotlivých značiek. Niektoré si naprieč rokmi vytvorili povedomie o kvalite a iné so svojimi produktami klesli. Značky sa od seba líšia dizajnom, ale aj technologickou výbavou, kvalitou materiálov, zárukou a dostupnosťou servisu. Aj preto je vhodné poradiť sa pri výbere aj priamo s predajcom, prípadne si pozrieť recenzie na jednotlivé značky umývačiek riadu.