Kuchynský trojuholník v praxi

Kuchynský trojuholník v praxi

Prácu v trojuholníku vymyslel pre svojich zamestnancov Henry Ford a hrdo sa jej chopili architekti z univerzity v Illinois. Ide o jednoduchú teóriu, pri ktorej sú tri dôležité pracovné centrá, umiestnené do vrcholov pomyselného trojuholníka. Ako sa ale dá táto teória aplikovať pri práci v kuchyni?

Kuchynský trojuholník vychádza z ideálnej vzdialenosti medzi drezom, chladničkou a sporákom. Aby sa vám tieto tri centrá podarilo umiestniť náležite, dbajte na správny výber kuchynskej linky s ohľadom na proporcie vašej kuchyne.

Rozhodovať sa môžete medzi niekoľkými odlišnými znázorneniami, ale dajte pozor na to, že každá kuchynská zostava má svoje vlastné špecifiká. Vybudovanie pracovného trojuholníka teda bude vždy trochu iné a odlišne bude fungovať aj v praxi.

Lineárna kuchynská linka

Jediný typ kuchynskej zostavy, v ktorej nie je možné vytvoriť tvar pracovného trojuholníka, je lineárna kuchynská linka. Pracovný trojuholník tu zastupuje iba priamka, z čoho vyplýva, že sú vzdialenosti medzi jednotlivými oblasťami najdlhšie. Aspoň čiastočne sa dajú skrátiť umiestnením drezu doprostred.

Súbežná kuchynská linka

Usporiadanie kuchynskej linky do dvoch proti sebe ležiacich radov je dnes považované za jedno z najefektívnejších. Dva rady skriniek totiž poskytujú dostatočný priestor na prípravu, umožňujú umiestniť pracovný trojuholník do príjemnej vzdialenosti a k pohybu obvykle stačí len otáčanie.

Linka s kuchynským ostrovčekom

V priestranných kuchyniach je možné uvažovať nad vybudovaním kuchynského ostrovčeka, čím sa celkový priestor kuchyne otvorí a vy budete počas varenia stále v kontakte so zvyškom rodiny. Kuchynský ostrov sa potom dá využiť nielen ako ďalší priestor na prípravu navyše, ale aj ako bar s posedením. Záleží predovšetkým na vašich potrebách a preferenciách počas varenia.

Kuchynská linka v tvare U

Ďalšie usporiadanie, v ktorom sa dá opäť veľmi efektívne vytvoriť pracovný trojuholník, je kuchynská zostava v tvare U. Priestor pozostáva celkovo z troch plných stien, vďaka čomu sa chladnička, drez aj varná doska môžu umiestniť presne tak, ako je vám pri varení najpríjemnejšie.

Kuchynská linka v tvare L

Posledným typom kuchynskej zostavy je linka v tvare L. V súčasnosti sa teší asi najväčšej obľube, pretože do nej je možné veľmi ľahko začleniť aj jedálenskú časť. Zostava sa hodí ako pre veľké rodiny, tak pre časté stretnutia s priateľmi a známymi.

Ak sa však stále nemôžete rozhodnúť, či by vaša kuchyňa uvítala rekonštrukciu, skúste si odpovedať na jednoduchú otázku – pracuje sa vám vo vašej kuchyni dobre? V prípade zápornej odpovede už nemusíte nad zmenami váhať ani sekundu. Oceníte ich.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *