Ako správne nalepiť a odstrániť tapety?

Ako správne nalepiť a odstrániť tapety?

Tapety sú jednoduchý a rýchly spôsob ako oživiť domácnosť. Aj z fádneho priestoru sa okamžite stane maximálne dizajnová miestnosť a to dokonca bez toho, aby ste museli presunúť čoilen jeden kus nábytku. 

Základom perfektne vytapetovanej izby je manipulácia s tapetami. Lepenie a odstraňovanie tapiet môže na prvý pohľad pôsobiť ako zložitá činnosť, no pokiaľ viete ako na to, nemáte čo pokaziť. 

Tapety – ako začať s ich aplikáciou?

Pred lepením nového dizajnu stien sa uistite, že sa na povrchu nenachádzajú staré tapety. Miesto, kde budete tapetovať, musí byť čisté, suché a bez trhlín či iného poškodenia. Rozložte si časti tapiet a v prípade väčších plôch rolky usporiadajte tak, aby na seba nadväzovali. Ak si to typ tapety vyžaduje, pripravte lepidlo. 

Spôsob lepenia tapiet

Tapety môžete na povrch nalepiť rôznymi spôsobmi. Najčastejšie sa stretnete so samolepiacimi tapetami alebo s tapetami, ktoré sa o podklad prichytia pomocou lepidla. Pred kúpou vášho vysnívaného motívu sa teda uistite, že vám spôsob tapetovania vyhovuje. 

Ako nalepiť papierové tapety?

Tapety z papiera sú lacnou alternatívou, ktorá oživí váš interiér. Vybrať si môžete jednovrstvové alebo hrubšie a kvalitnejšie dvojvrstvové tapety. 

Lepidlo sa natiera priamo na tapetu. Po nanesení je dôležité počkať niekoľko minút, aby tapeta lepidlom poriadne nasiakla.

Odporúčaný čas je 3 – 5 minút. Po nasiaknutí lepidla sa môžete pustiť do tapetovania. Začnite tapetovať od miesta, na ktoré dopadá najsilnejšie svetlo. 

tapety_v_pracovni

Ako nalepiť vinylové tapety? 

Vinylové tapety sa vyznačujú vyššou odolnosťou voči slnku a poškriabaniu. Na papierový povrch je pridaná vinylová vrstva, ktorá zvyšuje kvalitu tapety. 

Podobne, ako pri papierových tapetách, aj v tomto prípade nanášate lepidlo priamo na tapetu. Doba, za ktorú lepidlo nasiakne je však kratšia. Po nanesení lepidla sa odporúča počkať približne 2 – 3 minúty. 

Ako nalepiť vliesové tapety? 

Vliesové tapety sú pevné a kvalitné tapety, ktoré sa vyznačujú svetlostálosťou a odolnosťou voči podmienkam prostredia. Majú dobrú tepelnú a zvukovú izoláciu. 

Tapetovanie vliesových tapiet je jedno z najjednoduchších. Lepidlo sa nanáša priamo na stenu, preto sa nemusíte báť, že by sa tapeta počas procesu roztiahne alebo inak poškodí. 

Ako nalepiť samolepiace tapety?

Samolepiace tapety sú osobitou kategóriou. Už ako napovedá ich názov, na tapetovanie nepotrebujete lepidlo, ani žiadne iné špeciálne prípravky. Slúžia najmä na oživenie nábytku, dverí, okien alebo podláh. Nalepiť ich však môžete aj na stenu alebo kachličky. 

Pri dekorovaní samolepiacimi tapetami odstráňte zadnú časť tapety. Uhlaďte tapetu rukou smerom od stredu k okraju, aby vám na vzore nevznikli bubliny. Ak máte pocit, že nalepená tapeta nie je úplne rovná, opatrne ju stiahnite a nalepte znova. Po niekoľkých hodinách už prelepenie nebude možné.

Odstránenie tapiet podľa druhu

Tapety môžete odstrániť dvoma spôsobmi, a to za mokra alebo za sucha. Pri odstránení tapiet za mokra sa steny pred procesom navlhčia. Pri suchom odstránení vodu, ani žiadny pomocný prípravok, nepotrebujete. 

To, aký spôsob si vyberiete, závisí najmä od toho, akú tapetu chcete odstrániť. Každý druh tapety má svoj odporúčaný spôsob odstránenia, vďaka ktorému bude mať celý proces hladký priebeh.

tapeta_v_obyvacke

Ako odstrániť papierové tapety?

Papierové tapety by ste za sucha dávali dole len naozaj len veľmi ťažko. Pred odstránením je potrebné steny navlhčiť horúcou vodou a prípadne pridať aj odstraňovač tapiet. Ak tapeta stále pevne drží na svojom mieste, vlhčenie zopakujte. Pomôcť si môžete aj škrabkou alebo špachtľou na tapety. 

Ako odstrániť vinylové tapety?

Vinylové tapety sa skladajú z dvoch vrstiev (vrchná vinylová a spodná papierová), preto môže byť odstránenie tapiet pre niektorých troška zložitejšie. Na stiahnutie vrchnej, vinylovej vrstvy použite metódu za sucha, no spodnú papierovú vrstvu budete musieť navlhčiť. 

Ako odstrániť vliesové tapety?

Na odstránenie vliesových tapiet použite spôsob za sucha. Môžete začať od rohu miestnosti, kde tapetu pekne stiahnete smerom nadol. Pokiaľ ste pri lepení tapety postupovali správne, na stene nenájdete žiadne zvyšky lepidla. 

Ako odstrániť samolepiace tapety?

Odstránenie samolepiacich tapiet vám zaberie iba pár minút. Tapetu môžete nahriať teplom (napríklad fénom), čím urýchlite odstránenie. Zbavovať sa starej samolepiacej tapety môžete na sucho, nie je potrebné stenu navlhčiť. 

Inšpiráciu na tapety do každej izby nájdete TU.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *