Zlomený alebo zaseknutý kľúč v zámke: 4 spôsoby, ako ho vybrať

Zlomený alebo zaseknutý kľúč v zámke: 4 spôsoby, ako ho vybrať

Čas od času má každý z nás “deň blbec”. Ráno vám nezazvoní budík, na svojej obľúbenej košeli si nájdete nevyčísliteľnú škvrnu, nepodarí sa vám naštartovať auto alebo sa vám pri otváraní dverí zlomí kľúč v zámke. Ako vybrať zlomený kľúč zo zámky?

Recept na to, ako sa vyhnúť takýmto dňom naozaj nepoznáme. Ak však bojujete so zlomeným alebo zaseknutým kľúčom, možno ešte dokážeme odvrátiť katastrofu. Prečo takéto situácie vlastne vznikajú a ako si s poškodeným kľúčom poradiť?

Príčiny zlomenia kľúča

To, že sa váš kľúč rozlomí na dve polovice, môže mať viacero dôvodov. Najčastejšími z nich sú: 

1. Mechanické poškodenie kľúča

Mechanické poškodenie vzniká vtedy, ak kľúč používate aj na iné činnosti, ako odomykanie a zamykanie dverí. Pokiaľ s ním otvárate aj fľaše, používate ho ako páku alebo skrutkovač, môže sa veľmi rýchlo ohnúť. Takýto kľúč potom nepasuje do zámku na 100% a pri odomykaní alebo zamykaní sa môže zlomiť. 

kluce-od-bytu-na-stole-aj-s-penazenkou

Ako tomu zabrániť?

Vyhnúť sa tomuto problému je naozaj nenáročné. Kľúč využívajte jednoducho na to, na čo je určený – otváranie dverí. 

3. Nekvalitný kľúč či poškodenie z výroby

Za takéto poškodenie sice nemôžete, no takisto musíte znášať následky. Ak sa kľúč nalomí už pri výrobe alebo nemá dostatočnú kvalitu, môže sa takisto veľmi rýchlo ohnúť alebo zlomiť.

Ako tomu zabrániť?

Pri kúpe kľúča je potrebné venovať dostatočnú pozornosť výberu materiálu a takisto aj firmy, ktorá vám ho vyhotoví. 

3. Poškodený alebo znečistený zámok

Mechanizmus uzamykania je poškodený v dôsledku korózie alebo nečistôt, ktoré sa v ňom nachádzajú. Kľúč sa nemôže dostať do cylindrickej vložky tak jednoducho a môže sa pri vyberaní z drážky zaseknúť alebo zlomiť. 

Okrem toho, poškodeným zámkom zjednodušujete prácu zlodejom. Špeciálne vtedy, ak sa chystáte na niekoľkodňový výlet a nezbadáte poškodenia.

Ako tomu zabrániť? 

Aj o zámok sa treba starať. Tipy, na údržbu zámku nájdete na konci článku.

Ako vybrať zlomený kľúč zo zámky?

Ak vám pri odomykaní alebo zamykaní ostala v ruke iba polovica kľúča, nemusíte okamžite volať odborníkov. Nižšie nájdete 4 návody, pomocou ktorých môžete skúsiť vybrať zlomený kľúč svojpomocne. Na každý z nich vám postačí bežné náradie, ktoré nájdete v kuchyni, kúpeľni či dielni. 

Ako odstrániť zlomený kľúč za pomoci nožníc?

Na vybratie zlomeného kľúča budete potrebovať: 

  • ostré nožnice
  • pinzetu 

Náročnosť: nízka

Postup: Vrchnú časť kľúča úplne oddeľte od zaseknutej časti. Zoberte si menšie nožnice a uistite sa, že sú dostatočne ostré. Špičkou nožníc prichyťte zlomenú časť kľúča z bočnej strany. Zatlačte na kľúč a snažte sa ho z boku vytlačiť. Keď sa zlomená časť povytiahne aspoň o 0,5 cm, zoberte pinzetu a zbytok vytiahnite. 

Ako vybrať zlomený kľúč za pomoci náhradného kľúča?

Na vybratie zlomeného kľúča budete potrebovať: 

  • náhradný kľúč, ktorý pasuje do konkrétnej zámky
  • nožnice alebo pinzetu

Náročnosť: nízka

Postup: Ak máte po ruke náhradný kľúč, vyťahovanie môže byť o niečo jednoduchšie. Z druhej strany zámky zatlačte náhradný kľúč, vďaka čomu vytlačíte zlomenú časť. Keď sa zlomený kľúč z druhej strany mierne povytiahne, zbytok vytiahnite za pomoci nožníc alebo pinzety. 

Ako vybrať zlomený kľúč za pomoci špendlíka? 

Na vybratie kľúča budete potrebovať: 

  • špendlík
  • pinzetu

Náročnosť: stredná

zaseknuty-kluc-v-zamke-ako-vybrat-zaseknuty-kluc-z-dvero

Postup: Zoberte obyčajný špendlík, ktorý ohnete vo vzdialenosti asi 0,5 – 1 mm od ostrého konca. Vytvoríte tak malú páku, ktorú vložíte do spodnej čast drážky. Pomocou ohnutého špendlíka sa pokúste kľúč vypáčiť zospodu a následne aj z bočnej časti. Keď sa vám ho podarí vybrať aspoň na 0,5 cm, použite pinzetu a zlomenú časť kľúča vytiahnite. 

Ako vybrať zlomený kľúč za pomoci vŕtačky? 

Na vybratie kľúča budete potrebovať: 

  • vŕtačku
  • vrták
  • nožnice

Náročnosť: vysoká

Postup: Tento spôsob je určený pre zručných domácích kutilov a vyžaduje náročnejšie náradie. Očistite prednú časť zámky. Navŕtajte malú dierku vo vzdialenosti asi 1 mm od drážky do hĺbky asi 1,5 až 2 mm. Následne sa pokúste o vŕtanie šikmo. 

Keď sa dostanete na úroveň kľúča, vezmite nožnice a zlomenú časť vytiahnite. Postupujte však veľmi opatrne, pretože inak môžete zámku poškodiť alebo rozbiť. Tento spôsob sa odporúča ako posledná možnosť, pretože je veľmi náročný a vyžaduje si naozaj precíznu prácu. 

Ďalšie tipy, ako vybrať zlomený kľúč zo zámky

Ako na zaseknutý kľúč? 

Ak sa vám nepodarilo kľúč úplne zlomiť, no ostal zasekutý v cylindrickej vložke, máte ešte šancu ho vytiahnuť v vcelku. Zoberte si akékoľvek mazivo (napríklad olej alebo WD) a injekčnou striekačkou ho vstreknite do kľúčovej dierky. Počkajte niekoľko minút a kľúč skúste otočiť zo strany na stranu, aby sa mazivo lepšie dostalo do celej vnútornej časti zámky. Proces zopakujte.

Po 15 – 20 minútach skúste kľúč zo zámky vytiahnuť. Ak sa nepohne ani po niekoľkých premazaniach, vyskúšajte jeden zo spôsobov, ktoré sme uviedli vyššie. Musíte však byť veľmi opatrný, aby ste kľúč v zámke nezlomili. 

Po vybratí kľúča okamžite skontrolujte, v čom je problém. Príčinou zaseknutia kľúča môže byť zámok alebo samotný kľúč. Ak je kľúč ohnutý alebo nalomený, v žiadnom prípade ho nedávajte naspäť do zámky. Pri ďalšom pokuse by sa mohol úplne zlomiť. Kľúč sa takisto nesnažte zlepiť, ohnúť do opačnej strany alebo vyrovnať. Navštívte najbližšie zámočníctvo, ktoré vám vyrobí náhradný kľúč.

3 tipy, ako sa starať o zámok 

Druhou najčastejšou príčinou zaseknutého kľúča je znečistená alebo poškodená zámka. Korózia, mráz, veľké množstvo prachu a nečistôt – to všetko môže spôsobiť to, že sa váš kľúč zasekne. Ako zámku udržiavať tak, aby táto situácia nenastala? 

1. Minimálne 2x do roka zámku premažte

Mnoho ľudí neprikladá premazaniu zámku veľkú dôležitosť. Avšak, táto rýchla a jednoduchá činnosť vám ušetrí množstvo problémov v budúcnosti. Vyberte si také mazivo, ktoré nepoškodí ochrannú vrstvu kovu proti korózii a dokáže napríklad aj rozmraziť zámku.

2. Nikdy neotvárajte zámku nehodiacim sa kľúčom

Aj napriek tomu, že dva kľúče vo vašom zväzku vyzerajú naozaj podobne, nepasujú do tej istej zámky. Odlišujú sa od seba malými detailami, vďaka ktorým sú originálne. Pri odomykaní alebo zamykaní použite vždy iba kľúč, ktorý je na danú zámku určený. 

zaseknuty-kluc-v-zamke-ako-vybrat-zaseknuty-kluc-z-dvero

3. Pravidelne kontrolujte vonkajšie časti zámku

Raz za čas venujte pozornnosť vonkajšej časti zámku a podoťahujte skrutky na kľučkách alebo v kovaní. Ak by skrutky zostali dlhodobo uvoľnené, zvyšuje sa šanca poškodenia. 

Alternatívne možnosti otvárania dverí

Po skúsenosti zo zaseknutým alebo zlomeným kľúčom úplne zavrhli tento spôsob otvárania dverí? vybrať si môžete jedno z alternatívnych riešení, ktoré sú u nás čím ďalej tým viac rozšírené. 

Otváranie dverí čipom

Otváranie dverí za pomoci čipu už dávno nie je žiadnou novinka. S týmto systémom sa stretnete napríklad na vchodových dverách moderných bytoviek. Čip priložíte na príslušné miesto a riadiaca jednotka ho zosníma. Následne sa dvere otvoria. 

Výhodou čipu je jednoduché a rýchle otváranie dverí. Vo veľkom zväzku nemusíte hľadať ten správny kĺúč a nemôže sa stať, že sa vám zasekne alebo rozlomí. Musíte si však dať pozor, aby ste ho nestratili.

Otváranie dverí kartou

Dvere môžete otvoriť aj za pomoci karty. Tento spôsob funguje rovnako ako čip. Kartu priložíte k čítačke a dvere sa odomknutú. Kartu môžete uložiť napríklad do peňaženky, aby ste sa uistili, že ju máte stále po ruke. 

Otváranie dverí pomocou odtlačku prsta

Medzi modernejšie alternatívy otvárania dverí patrí odomykanie a zamykanie pomocou odtlačku prsta. Dvere sa otvárajú pomocou čítačky odtlačku prsta, takže sa nemusíte báť straty alebo odcudzenia kľúčov. 

Otváranie dverí cez aplikáciu

Zámka dverí je nastavená tak, aby sa odomkla alebo zamkla prostredníctvom aplikácie vo vašom telefóne. Celý proces ovládate cez bluetooth z maximálnej vzdialenosti cca 2 m. 

Nezabúdajte však, že výber vhodných dverí je rovnako dôležitý, ako výber zámky a spôsobu otvárania dverí.

 

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *