Mýty a fakty o matracoch z konských vlasov

Mýty a fakty o matracoch z konských vlasov

Dlhý a ničím nerušený spánok je základným kameňom pre udržanie dobrého zdravia. K tomu sú potrebné aj kvalitné matrace. Matrace z konských vlasov patria medzi tie najdrahšie a traduje sa okolo nich niekoľko rozličných informácií. Poďme sa im trochu pozrieť na zúbok.

Konské vlásie je textilný materiál získavaný z konskej hrivy alebo chvosta. Údajne je získavaný pravidelnou údržbou koní – vyčesávaním. To je tiež jeden z dôvodov, prečo sú matrace z konských vlasov tak drahé. Z jedného koňa získate pravidelne niekoľko desiatok, maximálne pár stoviek gramov. K výrobe jedného matraca je pritom potrebné až pár desiatok kíl.

Prečo sú vhodné na spanie?

Konské vlásie je duté, preto skvele odvádza vlhkosť. Sú tzv. hygroskopické, dokážu pojať vlhkosť v množstve až 25% vlastnej hmotnosti, a pritom zostať suché. Hoci naša myseľ v noci spí, telo sa potí stále. Matrace z konských vlasov ľahko odvádzajú vlhkosť a zároveň veľmi dobre odvetrávajú, teda neplesnivejú ako napríklad niekedy kokosové vlákno. Navyše skvele udržujú teplo, čo oceníte predovšetkým v chladných a daždivých dňoch.

Nemusíte sa báť ani alergie, baktérií alebo roztočov, ktoré často prírodné materiály ohrozujú. Konské vlásie je antiseptické a pred použitím dôkladne spracované. Matrace s prídavkom vlasov majú tiež skvelý pamäťový efekt, ktorý ani po dlhšej dobe nenecháva otlaky. Dokonca sa traduje, že majú konské vlasy dobrý vplyv na geopatogénne zóny (zóny s nepriaznivým žiarením pochádzajúcim zo Zeme), ale to je len niečo na spôsob “jedna pani povedala”.

MATRAC MONTREAL

Kone kvôli vlasom netrpia

Niektorí ľudia si myslia, že sa kone kvôli vlasom zabíjajú, ale jedná sa o podobný mýtus ako ten o existencii jednorožcov a ich zabíjanie kvôli zázračnej krvi. Čo už tak jednoznačné nie je, je to, či naozaj všetky používané vlasy pochádzajú zo šetrného vyčesávania konských hrív alebo chvostov, alebo či pochádzajú z nejakých iných zdrojov – napríklad konských bitúnkov. Ak túžite po matraci s konskými vlasmi, je dobré sa informovať u výrobcu na ich pôvod.

Matrac, alebo radšej kuchynská linka?

Matrac z konských vlasov sa vyrába už stovky rokov. V dnešnej dobe len zložito zoženiete matrac tvorený iba z konských vlasov. Väčšinou sa jedná o kombináciu s vlnou, bavlnou, penou, pružinovým systémom, latexom či ďalšími materiálmi. Od použitých materiálov sa tiež odvíja cena.

Matrac s 2 cm pruhom konských vlasov môžete zohnať aj za cenu okolo 300 eur, zrovna tak môžete zohnať naozaj luxusný matrac (z 13 rôznych vrstiev) pomaly za cenu kuchynskej linky. Nedá sa teda všeobecne povedať, že by matrace z konských vlasov boli tie najlepšie, záleží aj od ďalších použitých materiáloch a celkových vlastnostiach. Každopádne ak chcete nejaký naozaj kvalitný luxusný kúsok, konské vlásie bude príjemný bonus.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *