V našich posteliach denne strávime približne tretinu nášho času, pričom kvalita samotného spánku výrazne ovplyvňuje zvyšok nášho dňa. Výber toho správneho matraca je pomerne individuálnou záležitosťou. Každý má svoje potreby a práve nad nimi by sa mal pred kúpou matraca zamyslieť.
Na čo sa zamerať
Podľa typu a materiálu matraca by sme ho mali vymieňať zhruba každých 8 – 10 rokov, ak nie je uvedené inak. Dosluhujúci alebo nesprávne zvolený matrac môže mať za následok viacero vážnejších nepríjemností, od dlhodobo zníženej kvality spánku, až po bolesti hlavy, šije a chrbtice.
Ak si kupujete nový matrac spolu so svojim partnerom, môže sa stať, že pri rozdielnej telesnej hmotnosti bude mať niektorí z vás ťažkosti s pohodlím a tvrdosťou matraca. Nezabudnite brať ohľad na potreby každého z vás a ak sú odlišné, nehanbite sa kúpiť dva matrace, ktoré dáte dokopy. Dôležité je najmä aby boli v rovnakej výške a veľkosti, ich rozdeleniu zabránite rámom postele a plachtou. Výhodou dvoch matracov tiež je, že sa nimi menej šíri pohyb – pre prípad, ak sa niektorí z vás v noci často prehadzuje.
Tvrdosť matraca
Zabudnite na tvrdenia, že čím tvrdší matrac, tým zdravšia chrbtica, s tvrdosťou matraca je to o trochu zložitejšie.
Tú správnu tvrdosť matraca vám podľa výšky a váhy vedia pomôcť zvoliť aj rôzne tabuľky, no odporúčame sa nimi riadiť len orientačne. Výber matraca je veľmi individuálny a preto sa rozhodnite pre taký, ktorý vám najviac vyhovuje. Najdôležitejším faktorom je, či sa matrac dostatočne prispôsobuje vášmu telu.
Často sa tiež spomína, že ľudia, čo zvyknú spávať na bruchu alebo chrbte, by sa mali rozhodnúť pre tvrdší matrac, pričom pre spanie na boku je vhodnejší mäkší. Po tvrdších matracoch by mali siahnuť aj ľudia s vyššou hmotnosťou. Pre zdravý rast detí sú vhodnejšie tvrdšie matrace, starší ľudia naopak potrebujú o niečo mäkšie a prispôsobivejšie matrace.
Materiál a typ
V záplave dnešnej materiálovej pestrosti, z ktorej máme pri výbere matraca na výber, sa určite neváhajte poradiť s odborníkom. Ak ste alergik, zvoľte radšej umelé materiály a také matrace, ktoré obsahujú ricínový olej. Ten odpudzuje roztoče a mikróby.
Penové matrace majú štandardne lepšiu priedušnosť a obmedzujú potenie, ich kombinácia s viskózo-elastickou, tkzv. pamäťovou penou, poskytuje správnu oporu tela. Tomu sa totiž prispôsobuje podľa telesnej teploty. Uvoľneniu svalstva a optimálnemu krvnému obehu napomáhajú gélové matrace a vložky.
Pamätáte si staré, vŕzgajúce postele so strunami? Dnešné matrace s taštičkovou pružinou vás môžu príjemne prekvapiť. Sú vzdušnejšie, a teda vhodné aj pre alergikov a vlhšie priestory, bodovo rozdielna tuhosť tiež napomáha relaxácii svalstva.
Zopár rád na záver
Pri výbere matraca si všimnite aj jeho poťah, ktorý by mal byť z dostatočne priedušného materiálu. Vďaka rôznym rastlinným extraktom môže byť tiež antialergický, antibakteriálny, či odpudzujúci prach a hmyz. Rovnako preverte, či ho môžete jednoducho oprať.
Nezabudnite tiež na správny rošt – k tvrdosti penového matraca prispeje tvrdší rošt, v prípade pružinových matracov je vhodný pevný latový rošt.
Ako môžete vidieť, pri výbere nového matraca je potrebné brať ohľad na viacero kľúčových faktorov, pričom cena by rozhodne nemala byť jeden z tých rozhodujúcich. S vyššími nárokmi a kvalitnejšími materiálmi rastie úmerne aj cena, preto sa ňou nenechajte hneď odradiť. Dobré zdravie a kvalitný spánok sú predsa na nezaplatenie.