Ako vybrať perfektnú sedaciu súpravu

Ako vybrať perfektnú sedaciu súpravu

Sedacia súprava je základ obývačky a domácej pohody. Vyberte si takú, ktorá vám poslúži nielen na príjemnú relaxáciu po náročnom dni, ale zároveň bude aj v centre všetkého spoločenského diania. Aby vám dobre slúžila dlhé roky, poradíme, na čo sa pri jej výbere zamerať.

Pre koho bude?

Mladé páry, zriaďujúce si svoje prvé bývanie, pravdepodobne siahnu po pohodlnej menšej sedačke.

Častou voľbou je tiež rozkladací variant, ktorý ponúkne pohodlné prespanie pre hostí. Pokiaľ už máte rozrastenejšiu rodinu, určite voľte takú sedaciu súpravu, na ktorú sa všetci pohodlne vojdete.

A ak s vami zdieľajú sedačku aj štvornohí parťáci, nezabúdajte s miestom ani na nich. Len vyberajte takú sedačku, ktorá bude mať odolný a ľahko čistiaci poťah.

Správna veľkosť je základ

Sedačka už nemusí byť len pri stene či v rohu, dnes je bežné, že sa umiestňuje voľne do priestoru. Predstavuje tak dominantu, ktorú nikto neprehliadne.

Pred kúpou ale zvážte, ako veľká bude adekvátna. Veľká sedačka by v príliš malej izbe pôsobila ťažkopádne. Určite by okolo nej malo byť dostatok voľného priestoru na prechádzanie. 

Preto nezabudnite dôkladne merať. Ak si nie ste istí, ako veľkú sedaciu súpravu zaobstarať, pokojne si vezmite ceruzku, papier a rozvrhnutie obývačky si nakreslite.

S miestom dobre hospodária rozkladacie súpravy. Náročnejšie na priestor sú sedacie súpravy zložené z niekoľkých rôznych dielov.

Do veľkého priestoru bez obáv kúpte pohovku do tvaru U.

Veľmi obľúbené sú aj sedačky do L. Na takej sa môže pohodlne vyspať i napríklad návšteva.

V poslednej dobe sú obľúbené súpravy s kreslami. Tie vhodne a vkučsne doplňujú napríklad menšie dvojmiestne pohovky.

Akú zvoliť konštrukciu?

Konštrukcia je základ. Majte na mysli, že drží celú sedačku pohromade a určuje jej životnosť.

Chcete gauč, ktorý vydrží desiatky rokov, alebo budete čoskoro chcieť nový?

Najčastejšie sa konštrukcie sedacích súprav vyrábajú z drevotriesky, ktorá je cenovo veľmi dostupná, jej životnosť je však nižšia.

Kvalitnejšia, ale aj o niečo drahšia, je potom konštrukcia z dreva.

Sedačky, ktoré naozaj dlho vydržia, disponujú kovovou konštrukciou.

Voľba poťahového materiálu

Okrem správnej veľkosti sedacej súpravy je dôležité sa pred nákupom zamyslieť aj nad materiálom poťahu. V súčasnej dobe si môžete vyberať z mnohých materiálov – od prírodných, až po syntetické.

  • Najbežnejšie sa sedačky poťahujú mikroplyšom, ten má pevný tkaný podklad a odolný horný vlas. Tento poťah je odolný a ľahko sa čistí.
  • Aj poťah z mikrovlákna je veľmi obľúbený – vďaka tomu, že odpudzuje vlhkosť, je jeho údržba jednoduchá. Na dotyk je veľmi príjemný, má štruktúru podobnú semišu.
  • Nesmieme zabudnúť na nesmrteľnú klasiku v podobe kože, tá je veľmi odolná a dodáva sedačke luxusný vzhľad. Nevýhodou je potom vyššia nákupná cena.
  • Ak túžite po lacnejšom variante, siahnite po ekokoži, je tiež veľmi kvalitná a ľahko sa čistí. Na rozdiel od pravej kože je aj priedušná. Tiež je vhodná pre alergikov.
  • Boom zažíva materiál carabu, ktorý sa podobá koži, ale je priedušný. Tiež je extrémne pevný a vodoodpudivý, vďaka tomu sa v ňom neusadzujú nečistoty.
  • Skvěle vypadají potahy z žinylky, ta je i velmi příjemná na dotek. Nevýhodou by mohl být vlas, který je náchylný ke špinění a její složitější čištění.

Všeobecne platí, že čím menej švov, tým väčšie hrozí nebezpečenstvo deformácie tkaniny jej vytiahnutím.

Na druhú stranu, nekvalitne prevedené švy sa môžu časom potrhať. Kvalitná poťahová látka je pevná, má vysokú hustotu a dobré údržbové vlastnosti.

Nepodceňujte svoje pohodlie

Aby sa vám na sedačke dobre sedelo či relaxovalo, vyberajte sedačky, s dostatočnou hĺbkou sedadla. Hĺbku potom možno regulovať vankúšmi.

Chcete sa do pohovky vnoriť a zabudnúť na okolitý svet?

Potom voľte mäkšie a nižšie pohovky, ktoré sú na to ako stvorené. Naopak, ak preferujete pohodlné vstávanie a sadanie, sú lepšie sedačky s tvrdším sedákom a s výškou ku kolenám a vyššie.

Niektoré sedacie súpravy majú rad úložných priestorov, ktoré určite oceníte.

Svoju pozornosť zamerajte aj na rôzne doplnky. Vhod príde sklopný stolík, alebo zabudovaný chladiaci box.

A čo podlaha?

Chcete sedačku až na zem, alebo zvolíte nožičky? To je len na vás a na tom, ako veľmi si potrpíte na upratovanie.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *