Ako vyberať slnečníky na záhradu

Ako vyberať slnečníky na záhradu

Akonáhle teploty vystúpia k tridsiatke, je nanajvýš rozumné schovať sa pred páliacim slnkom do tieňa slnečníka. Ako pri výbere nešliapnuť vedľa? Vyberte si slnečník na základe svojich potrieb – vyberať môžete podľa veľkosti, materiálu a farby poťahu, umiestnenie nohy slnečníka, či jeho celkovej konštrukcie. Tiež nezabudnite vybrať vhodný stojan, vďaka ktorému bude slnečník stabilný.

Ako veľký slnečník vybrať?

Veľkosť slnečníka je kľúčovým parametrom. Na trhu nájdete malé slnečníky, ktoré kúpite v rádoch desiatok eur aj s plastovým podstavcom, ale aj veľké a veľkopriestorové slnečníky, ktoré zatienia veľkú časť záhrady. Za také si už priplatíte viac, ale nemusíte sa báť toho, že sa rýchlo zničia, alebo že nebudú bezpečné.

Malé slnečníky

Základom malých slnečníkov je tenká rúrková opora, slabá drôtená kostra a poťahová látka bez nepremokavej úpravy.

Životnosť týchto slnečníkov je tým pádom nižšia a v prípade akýchkoľvek zhoršených poveternostných podmienok, dôjde ľahko k ich poškodeniu, ktoré znemožnia ďalšie užívanie.

Pre občasný pobyt na záhrade či verande sú ale úplne dostačujúce, len nie je dobré ich vystavovať dažďu či vetru, voči ktorým nie sú odolné.

Veľké a veľkopriestorové slnečníky

Ich obstarávacia cena je oveľa vyššia, preto si ešte pred ich nákupom dobre prečítajte záručné podmienky a eventuálne možnosť dokúpenia poškodených dielov. Pri správnom výbere vám tieto slnečníky zabezpečia nielen tieň, ale aj dlhodobé, bezproblémové užívanie a kľud, pretože nikdy nebudete musieť riešiť, či vám slnečník náhodou neuletel k susedom.

Veľkosť slnečníka sa odvíja od veľkosti plochy, ktorú potrebujte zatieniť:

 • Veľké slnečníky – majú rozpätie okolo 3 m a postačia nad bežnú veľkosť posedenia.
 • Veľkopriestorové slnečníky – môžu čiastočne nahradiť aj strechu terasy, alebo odtieniť časť bazéna a čiastočne zabrániť padaniu nečistôt z okolitých stromov do vody.

Konštrukcia

Výber vhodnej konštrukcie je kľúčovým parametrom k tomu, aby slnečník slúžil naozaj dlho. Čím menej bude mať kĺbov, tým väčšiu stabilitu bude mať. Stabilita, pevnosť a dobrá odolnosť poveternostným podmienkam je znakom skutočne kvalitných slnečníkov. Konštrukcia slnečníka môže byť buď kovová (z nehrdzavejúcej zliatiny a kvalitného náteru), alebo z dreva (často sa používa teak).

Umiestnenie nohy slnečníka

Na výber máte z dvoch variantov – zo stredového a bočného umiestnenia. Každý variant má svoje špecifiká, preto záleží predovšetkým na vašich prioritách.

 • Stredová noha – dodá slnečníku klasický vzhľad a vytvorí domácky útulnú atmosféru. Tieto typy však majú len obmedzenú možnosť vytvorenia riadeného tieňa. 
 • Bočná noha –slnečníky s bočnou nohou majú moderný dizajn a oveľa širšie možnosti naklápania, které umožnia ochranu pred slncem v každú dennú dobu. Otáča sa okolo svojej osi aj vertikálne, naklápanie sa ovláda pomocou plynového piestu.

Otváranie a zatváranie

Otváranie slnečníka nesmie byť zápas. U malých slnečníkov nie je s otváraním problém, u väčších a ťažších by však nastať mohol. Väčšina výrobcov preto dnes ponúka otváranie na princípe kľučky. Výrobcovia tých naozaj veľkých a ťažkých slnečníkov tento problém riešia pomocou lankového systému s kladkou a závažím.

Materiál a farba poťahu

Všeobecne platí, že čím vyššia je gramáž textílie použitej na poťah slnečníka, tým menej slnečných lúčov prepustí. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj snímateľné a prateľné poťahy, čo údržbu slnečníka zjednoduší.

 • Poťahy se vyrábajú z kombinácie bavlny a polyesteru s možnosťou ďalších úprav.
 • Úplne zásadná je tzv. vodeodolná úprava, vďaka ktorej voda po dáždniku steká a nevsakuje sa do materiálu.
 • Teflónová úprava – ide o prímes teflónových vlákien, ktoré zabraňujú špineniu a vzniku plesní.

Aj keď je výber farby dáždnika samozrejme vecou vášho vkusu, je dobré vedieť, že:

 • Tmavé a sýte farby priťahujú viac slnečných lúčov, čo môže viesť k veľkej akumulácii tepla pod takým dáždnikom. Majú tiež oveľa kratšiu dobu životnosti. Aj keď sú slnečníky vyrábané zo stálofarebných materiálov, sú vystavené dlhodobej expozícii slnečnému svetlu, čo im nesvedčí. U menej kvalitných materiálov sa môžu vytvoriť aj nevzhľadné fľaky a farebne odlišné škvrny.
 • Svetlé odtiene priťahujú menej slnečného svetla a vytvoria preto aj znateľne príjemnejší chládok. Pastelové odtiene farieb sú vhodné pre všetkých, ktorí sa na svojej záhrade, alebo terase nechcú farieb úplne vzdať, ale zároveň chcú dosiahnuť optimálnych tieniacich hľadísk.

Podstavec a ukotvenie

Ďalším dôležitým prvkom, ktorý ovplyvní celkovú stabilitu slnečníka, je jeho ukotvenie. Podstavce sa vyrábajú v rôznych váhových kategóriách, pri ich výbere sa riaďte minimálnym zaťažením, ktoré udáva výrobca slnečníka.

Ak plánujete ale slnečník umiestniť na miesto, o ktorom viete, že je často vystavené silnejším náporom vetra, potom je dobré toto minimálne zaťaženie presiahnuť až 1,5 krát – a to z dôvodu vlastnej bezpečnosti.

 • Plastové podstavce – patria medzi najlacnejšie podstavce, ktoré sa plnia pieskom či vodou. Sú vhodné najmä k malým slnečníkom.
 • Betónové podstavce – tieto stojany môžu byť buď bez náteru, alebo opatrené náterom rôznych farieb. Na spodnej strane môžu byť malé výstupky, zabezpečujúce vetranie spodnej strany.
 • Betónové dlaždice  – ide o oceľový stojan v tvare kríža, do ktorého sa vkladajú betónové dlaždice.
 • Liatinové podstavce – sú ploché so širokou základňou a väčšinou vkusným dizajnom.
 • Kamenné podstavce – ide o ťažké žulové bloky, ktoré môžu mať hrubo tesaný povrch, alebo môžu mať povrch naopak leštený. Oba varianty ponúkajú praktické a prírode blízke riešenie. Ďalším variantom je potom podstavec z mramoru, ktorý pôsobí luxusným dojmom.
 • Zapustené do zeme – tento spôsob využijete hlavne na záhrade, vykonáva sa pomocou špeciálneho kolíka alebo kovového tŕňa.

Údržba

Aj v prípade, že si vyberiete drahý a kvalitný slnečník, musíte počítať s tým, že žiadny výrobca neodporúča nechávať ho po celú sezónu otvorený. Ak máte tú možnosť, svoj slnečník preto pri daždi a veľkom vetre zatvárajte. Pred zimou ho vyčistite a nechajte naozaj dobre preschnúť. Až potom ho uložte do ochranného obalu a uložte na suchom a vetranom mieste.

Sharing is caring!Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *